1 metų amžiaus vaikų pramogos ir mokymas
Jie tokio nuostabaus amžiaus, kai natūraliai pradeda daugiau judėti, tyrinėti savo aplinkos ribas ir reaguoti į įvairius dalykus. O kadangi jūs esate su jais namuose, pateikiame keletą patarimų, kaip kuo geriau išnaudoti šį stebuklingą jų atradimų amžių.
Ką jie gali daryti būdami tokio amžiaus?
1 metų vaikai sparčiai mokosi, stebi ir pamėgdžioja aplinkinių elgesį. Jie taip pat ima suvokti, kas yra didelis, o kas – mažas, kasdien gerėja jų motorikos įgūdžiai. Be to, jie jau supranta, ką jūs sakote, ir pradeda reaguoti į skirtingus dalykus. Gera žinia ta, kad tokio vystymosi ženklus rodantys kūdikiai yra pasirengę žaidimams. Taigi galite jiems pasiūlyti jų amžiui tinkamų žaislų ir veiklų.
Kokie žaislai geriausi?
Tokio amžiaus vaikams skirti žaislai turėtų padėti jų kognityviniam vystymuisi bei būti smagūs ir nepavojingi. Šiuo laikotarpiu mažyliai, kuriems dygsta dantys, dažnai čiulpia arba kramto savo aplinkoje randamus smulkius daiktus. Įsitikinkite, kad tokie daiktai nesužalos vaiko burnos, ir prieš duodami juos dezinfekuokite. Štai keletas patarimų, kaip išsirinkti tinkamą žaislą.
- Įsitikinkite, kad žaislas yra tinkamai sertifikuotas ir atitinka visus jūsų šalyje galiojančius kokybės ir sveikatos standartus.
- Venkite pūkuotų ar smulkių žaislų, kuriuos mažylis galėtų praryti ar juos kramtyti.
- Spalvingos knygelės su paveikslėliais padeda vystytis vaizdiniam ir erdvės suvokimui.
- Su žaislais, kuriuos galima laikyti rankose, žaisti daug smagiau.
- Spalvoti kubeliai, kuriuos galima sudėti vienas į kitą, ir dėlionės su didelėmis detalėmis padeda vystytis intelektui.
- Muzikos instrumentai ar garsus skleidžiantys žaislai skatina vaiko reakciją ir gerina garsinį suvokimą.
- Žaidimas su minkštais, suspaudžiamais kamuoliukais gerina motorikos įgūdžius ir patraukia dėmesį. Tokiu būdu taip pat skatinama vaikščioti, o ne šliaužioti.
Kai kurie žaidimai jiems padeda mokytis
Žaidimas su mažyliu padės pagerinti jo kognityvinį vystymąsi. Yra daug puikių žaidimų, kuriuos galite žaisti kartu, padėsiančių mokytis ir pralinksminsiančių jus ir jūsų mažylį.
Kurkite savo muziką
Žaiskite muzikos atradimo žaidimus naudodami barškučius, šaukštus, puodus, keptuves, varpelius, gongus ar bet kokius daiktus, su kuriais galima išgauti garsą. Muziką galite kurti kartu su savo mažyliu – tai jam padės atpažinti įvairius garsus, pagerės jo koordinacija.
Pasikalbėkite telefonu
Jei turite seną nenaudojamą arba žaislinį telefoną, galite apsimesti, kad „kalbatės“ telefonu, ir skleisti įvairius garsus. Šis žaidimas labai smagus, o vaikui bandant pamėgdžioti jūsų skleidžiamus garsus gerėja jo kalbos ir socialiniai įgūdžiai.
Statykite kartu
Laikas žaisti su vaiko amžiui tinkamomis dėlionėmis ir „Lego“ kaladėlėmis. Tokie žaislai paprastai rekomenduojami 2 metų amžiaus ar vyresniems vaikams. Visgi leiskite jam stebėti, kaip dėliojate dėlionę arba ką nors pastatote – tada jis gali įdėti keletą paskutinių dalių. Taip vaikui paaiškėja, kaip galima kartu užbaigti darbą, sudaromos sąlygos vystytis formų ir spalvų suvokimui.
Skaičiuokite kartu
Suskaičiuokite mažylio rankų ir kojų pirštus, laiptus, kuriais lipate, arba žaislus, juos dėdami į dėžę. Vaikui mokytis skaičiuoti dar nereikia, bet taip bus lengviau įgauti žinių apie skaičius.
Pagaminkite savo jutiminius žaislus
Keletą tuščių plastikinių butelių pripildykite skirtingų spalvų, dydžių ir formų medžiagomis, smėliu, pupomis ar kt. Į kai kuriuos butelius įpilkite vandens ir sumaišykite, tvirtai užsukite dangtelius. Leiskite mažyliui juos paimti, pakratyti ir patyrinėti jų turinį.
Ir nepamirškite visada prieš pradėdami žaisti ir pažaidę nusiplauti savo ir vaiko rankas! Be to, nors galbūt labai sunku tam atsispirti, venkite rankomis liesti jo (ir savo) veidą!