Kūdikio mitybos įvairovė ir alergija maistui
Dr. Vytenė Menkevičienė, šeimos gydytoja
Plėsti vaiko maisto racioną – iššūkis tėvams. Didžiausią nerimą kelia galimai alergizuojančių produktų įtraukimas į vaiko mitybą. Tėvai turėtų atminti, kad norint užkirsti kelią alergijai maistui, reikia laikytis tam tikrų taisyklių.
Kada pradėti maitinti vaiką įvairesniu maistu?
Pasitarus su savo gydytoju, pradėkite įvairinti vaiko mitybą ne anksčiau nei 4 mėnesių kūdikiui ir ne vėliau kaip nuo 6 kūdikio gyvenimo mėnesio. Nėra patvirtinta, jog vengiant įtraukti papildomus alergizuojančius maisto produktus arba vėlinant jų įtraukimą į mitybą (pvz. pieno, kiaušinių, žuvies), gali sumažėti rizika kūdikiui susirgti alergija maisto produktams. Remiantis dabartinėmis rekomendacijomis, jei vaikas serga alergija maisto produktams arba jei mažyliai patiria didelę tokios alergijos riziką, turėtų būti taikomi tokie patys bendrieji mitybos principai, kaip ir sveikiems vaikams, tačiau abejojant, reikėtų pasikonsultuoti su kūdikio sveikata besirūpinančiu gydytoju, kuris padės nuspręsti, kada pradėti maitinti vaiką įvairiais maisto produktais.
Tinkamiausias laikas supažindinti su naujais skoniais
Prieš pradedant primaitinimą, būtina atkreiti dėmesį į tam tikrus kūdikio elgesio ypatumus, kurie atspindi jo pasiruošimą valgyti kietą maistą:
- pirštų ar rankytės čiulpimas;
- daiktų kišimas į burną;
- domėjimasis maistu;
- sekamas šaukštas, kuriuo maistas iš lėkštės dedamas į burną;
- į burną įdėtas maistas nėra išstumiamas iš jos liežuviu.
Šiuo laikotarpiu formuojasi kūdikio valgymo įpročiai ir jis renkasi, kas jam patinka. Plečiant maisto racioną taip pat ugdoma patirtis, vaikas įgyja naujų įgūdžių, pavyzdžiui, išmoksta kąsti ir kramtyti, susipažįsta su naujais skoniais.
Nuo ko pradėti įvairinti kūdikio mitybą?
Kūdikis primaitinti įprastai pradedamas nuo daržovių. Vėliau jo mityboje turėtų atsirasti ir grūdų (pvz. avižų) košė. Tokia eilės tvarka yra pagrįsta: kūdikiui pirmiausia pasiūlius saldžių vaisių, jis gali nebenorėti ne tokių saldžių maisto produktų. Noras valgyti saldžiai kūdikiams yra įgimtas, nes pirmasis jo ragaujamas maistas, motinos pienas, yra saldaus skonio, nes jame yra laktozės (pieno cukraus). Primaitinimą pradedant nuo vaisių, šį natūraliai išsivysčiusų polinkį į saldumą tik dar labiau sustiprinsite. Tyrimai rodo, kad pirmaisiais metais susiformavęs polinkis į tam tikrus maisto produktus turi didelę įtaką vėlesniems mitybos įpročiams.
Taisyklės, kaip įtraukti papildomus maisto produktus
Pradedant primaitinimą, reikėtų atminti, kad įtraukiant naujus produktus į kūdikio mitybą, svarbu nuosekliai juos pateikti – iš pradžių reikėtų siūlyti trintas daržovių tyreles. Ilgainiui vaiko mitybos racione turėtų atsirasti vis daugiau įvairesnių maisto produktų. Siūlydami vaikui naujus skonius apsišarvuokite kantrybe – gali tekti tą pačią daržovę pasiūlyti kelis kartus, jog mažylis ją pamėgtų. Taip pat turėtumėte saikingai ruošti duodamų vaikui produktų porcijas – reikėtų pradėti nuo nedidelio kiekio, pvz., 3–4 arbatinių šaukštelių, ir pamažu didinti porcijas, atsižvelgiant į tai, kaip vaikas į tokį maistą reaguoja ir kiek jo suvalgo.
Jei įtraukiant į mitybą naujas daržoves arba vaisius pasireiškia neigiama reakcija, rodanti atsiradusią alergiją, būtina nutraukti šį procesą ir pasitarti su gydytoju – jis patars kokių tinkamų žingsnių imtis ir kaip išsiaiškinti, kuris produktas alergizuoja vaiką.
Kokių klaidų nedaryti pradedat maitinti vaiką įvairesniu maistu?
Kartais, uoliai stengiantis papildyti vaiko mitybą įvairiais produktais, galime padaryti klaidų, kurios daro neigiamą įtaką jo raidai:
- per daug patiekalų per dieną. 20 proc. 6–12 mėnesių kūdikių per dieną gauna 10 ar daugiau patiekalų, ir tarp valgių neužkandžiauja. Vaikus rekomenduojama maitinti 5–6 kartus per dieną;
- įtraukiami keli nauji produktai tuo pat metu. Juos reikėtų duoti atskirai, kas 3–5 dienas ir nedideliais kiekiais, po 3–4 arbatinius šaukštelius – stebint vaiko reakciją;
- vėluojama vaiko mitybą papildyti naujais produktais.