Mažylis valgo per mažai

 

Piena nozīme. Zīdainis dzer pienu
Autorius: 
Eugenija Nazimoviene

Vaikų ligų gydytoja

 

Kartais net keista, kiek 1 – 4 metų vaikai gali suvalgyti, arba atvirkščiai kai mums patiems jau žūtbūt norisi valgyti, atrodo, kad jų energijos atsargos niekad nesibaigia. Būna dienų, kai, rodos, mažylis tik valgytų ir valgytų, o kitomis – maistas jo tiesiog nedomina. Kada vertėtų sunerimti?

 

Auginate 1 – 4 metų atžalą ir jums atrodo, kad šis valgo per mažai. Ar turėtumėte dėl to nerimauti?

Šio amžiaus vaikų apetitas priklauso nuo individualių energijos ir augimo poreikių. Jeigu vaikui leidžiama valgyti tiek, kiek nori jis pats, mažylis  puikiai jaučia, kiek maisto jam reikia. Neišsigąskite, jeigu atrodo, kad dieną ar ilgiau jis valgo labai nedaug. Tokį nevalgumą greičiausiai lemia vaiko augimo poreikiai ar aktyvumo lygis. Kitomis dienomis jis turbūt valgo žymiai daugiau – jeigu tik leisite savo mažyliui pačiam nuspręsti, kiek valgyti, laikui bėgant suvartojamo maisto kiekis susibalansuos. Žinoma, už tai, ką vaikas valgys, kada ir kur, atsakote jūs. Tačiau jei mažylis ilgą laiką iš viso nevalgo arba valgo vos kelis maisto produktus ir tampa irzlus, mieguistas, nesidomi aplinka, nežaidžia ir neauga jo svoris, reikėtų kreiptis pagalbos į pediatrą ar šeimos gydytoją.

 

Ar svarbu, kad 1 – 4 metų vaikas valgytų pakankamai?

Jeigu valgome ir geriame nepakankamai (nes daugiau negalime arba nenorime), gauname per mažai energijos – kalorijų ir maistinių medžiagų, todėl kūno svoris gali nepakankamai augti, organizmas netinkamai vystytis. Taip nutinka dėl ligos arba dėl ypatingo išrankumo maistui. Dėl įvairių maisto medžiagų trūkumo vaikui gali būti sunkiau augti ir vystytis, be to, tai gali turėti reikšmės vėlesnei sveikatai. Jeigu veiksmų imsitės dabar, padėsite savo mažyliui augti ir išugdysite teigiamus mitybos įpročius, kurie pravers visą gyvenimą.

 

Kuo galiu jam padėti?

Pirmiausia išsiaiškinkite, ar jūsų vaikui tikrai reikia pagalbos. Gal jis valgo visiškai tinkamai. Tačiau norėdami pasitikrinti, kreipkitės į pediatrą ar šeimos gydytoją. Specialistas įvertins vaiko vystymąsi ir jus nuramins arba padės išsiaiškinti, ko jam gali trūkti. Nusprendęs, kad dėl mažylio augimo ir valgymo verta sunerimti, gydytojas padės jums išsiaiškinti, kas gali tam turėti įtakos.

Jeigu paaiškės, kad mažasis valgo nepakankamai, nes yra labai išrankus maistui, gydytojas pasiūlys, kaip spręsti problemą. Dėl didelio išrankumo maistui valgymas gali tapti sudėtingas ir kelti įtampą. Jūs jaudinatės, todėl visaip kovojate, kad vaikas ką nors suvalgytų, tačiau tai gali duoti priešingą rezultatą, nei siekiate. 1 – 4 metų mažylių apetitas nebus toks pats kiekvieno valgymo metu, kiekvieną dieną ar savaitę jis skiriasi priklausomai nuo vaiko aktyvumo ir augimo poreikių. Svarbu neversti valgyti daugiau, negu jis nori, nes taip vaikas gali prarasti gebėjimą vadovautis sotumo pojūčiais ir sustoti valgyti laiku. Perskaitykite patarimus toliau pateiktoje lentelėje.

Taip pat galite perskaityti „Mažylis labai išrankus maistui“ ir daugybę kitų straipsnių, kuriuose daugiausia dėmesio skiriama konkretiems produktams ir maistinėms medžiagoms, pavyzdžiui, „Mažylis negeria pieno“, „Mažylis nevalgo mėsos ar žuvies“, „Mažylis negauna pakankamai geležies“, arba tokioms problemoms kaip „Užkietėjo mažylio viduriai“. Kiekviename straipsnyje pateikiama daug praktiškų patarimų, ką būtų galima pabandyti.

 

Kas padeda geriausiai ir kodėl?

Štai keletas būdų įsitikinti, kad tai, kuo ir kada maitinate savo mažylį, padeda jam gauti pakankamai energijos, maisto medžiagų ir augti sveikam. Atminkite, geriausias vadovas – mažylis, nes jis pats geriausiai žino, kiek maisto jam reikia.

Kas gali padėti
Ar jūs…
Kodėl tai veiksminga?
laikotės aiškiai nustatyto valgymo ir užkandžių režimo? 1 – 4 metų vaikams reikia valgyti po nedaug ir dažnai. Geriausias režimas: 3 pagrindiniai valgymai ir 2 arba 3 užkandžiai tarp jų. Dažnai maisto gaunantis vaikas mažiau norės užkandžiauti nemaistingais produktais ir tikėtina, kad atėjus laikui valgyti jo apetitas bus geresnis.
pasiūlote mažyliui maisto, kurį jis mėgsta ir produktų, kurių norėtumėte, kad paragautų? Vaikas ir pasisotins, ir neverčiamas išmėgins naujus skonius. Valgymus planuokite taip, kad galėtumėte patiekti ir mažylio tikrai mėgiamo maisto, ir produktų, kurių patys norėtumėte, kad jis paragautų, bet neverskite vaiko valgyti. Daugiau patarimų rasite straipsnyje „Kaip maitinti mažylį“. Jei jūsų mažylis mėgsta tik kelis maisto produktus, patiekite jų – taip jis bent kažkiek pavalgys. Pasiūlykite ir nedaug naujo, dar neragauto maisto. Kai kurie vaikai labai nuliūsta pamatę, kad jiems nepažįstamas maistas liečiasi su jų mėgstamais produktais, ir gali atsisakyti valgyti. Atsižvelkite į tai. Jeigu mažylis tikrai nenori valgyti, nesijaudinkite ir ramiai padėkite maistą į šalį. Nepraraskite vilties. Gali prireikti daugybės bandymų, kol vaikas paragaus naujo maisto ar net jį palies. Valgykite tą patį, ką siūlote vaikui – taip jis matys, kad maistas saugus ir skanus.
leidžiate mažyliui pačiam nuspręsti, kiek jis nori valgyti? 1 – 4 metų vaikai patys geriausiai žino, kiek maisto jiems reikia. Tokio amžiaus vaikų apetitas priklauso nuo individualių energijos ir augimo poreikių. Ir jeigu tik vaikui leidžiama valgyti tiek, kiek nori jis pats, mažylis iš tiesų geba puikiai pajusti, kiek maisto jam reikia. Neverskite jo ištuštinti lėkštę, jeigu šis nenori. Geriau įdėkite mažesnę porciją ir leiskite paprašyti daugiau, jeigu jos neužteks. Kai kuriems vaikams maisto pilna lėkštė atrodo atstumiančiai. Nesitikėkite per daug. 1–4 metų vaikas gali valgyti mažiau nei būdamas kūdikiu, nes nebeauga taip greitai kaip kūdikystėje. Atminkite, mažylis pats turi nuspręsti, kiek valgyti.
valgymų metu ir tarp jų ribojate išgeriamo pieno ir kitų gėrimų kiekį? Mažylio apetitas gali sumažėti, jeigu geria per daug pieno ar kitų kaloringų gėrimų. Jeigu vaikas per dieną išgeria daugiau nei 3 pieno gėrimus arba daugiau nei 400 ml pieno, jis tiesiog nebenorės kito maisto. Taip pat venkite gazuotų ir saldintų gėrimų, kurie  mažina apetitą ir didina dantų ėduonies riziką. Valgant ir tarp valgymų duokite mažyliui vandens ar pieno, bet prižiūrėkite, kad bent valandą prieš valgymą vaikas neišgertų didelės stiklinės kaloringo gėrimo (pieno, sulčių ir pan.)
valgote atsipalaidavę, stengiatės vengti streso, neįkalbinėjate mažylio valgyti ar nesiūlote apdovanojimų už tai, kad ką nors suvalgytų? 1 – 4 metų vaikai reaguoja į aplinkoje tvyrančią įtampą ar nerimą. Tai gali neigiamai paveikti vaikų apetitą, todėl jie valgo mažiau ir patys ima nerimauti atėjus laikui sėsti prie stalo. Pasistenkite išlikti ramūs, o jeigu mažasis atsisako valgio ar užkandžio, tiesiog paimkite lėkštę nieko nekomentuodami ir, palaukę iki kito suplanuoto valgymo, pasiūlykite daugiau maisto. Tinkamai suplanavus režimą, iki kito valgymo arba užkandžio nereikės laukti ilgiau nei 2 ar pustrečios valandos.

Jeigu išbandėte šiuos patarimus, bet vaiko mityba jums vis dar kelia nerimą, pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu. Būtų gerai, jeigu išbandytus patarimus užsirašytumėte, nusineštumėte į konsultaciją ir parodytumėte specialistui, ką išbandėte.

Kas gali padėti
Ar jūs…
Kodėl tai veiksminga?
rūpinatės sveikais visos šeimos valgymo įpročiais? 1 – 4 metų vaikai mokosi iš jūsų ir kitų aplinkui esančių žmonių. Rodykite gerą pavyzdį ir jūsų mažylis be didelių problemų išmoks valgyti tinkamai. Indus su maistu padėkite stalo viduryje, kad kiekvienas galėtų įsidėti norimo maisto. Pasistenkite valgyti atsipalaidavę ir smagiai leiskite laiką. Jeigu mažylis nevalgo daržovių, perskaitykite straipsnį „Mažylis nevalgo daržovių“, gal ten rasite tinkamų patarimų.

Į priekį judėkite mažais žingsniukais, o pažangą fiksuokite „Veiksmų plane“. Pradėkite nuo smulkių pokyčių ir palaipsniui pereikite prie didesnių, kad mažylis galėtų apsiprasti ir susigyventi su nauja tvarka. Nepamirškite į procesą įtraukti kitų šeimos narių ir visų, kas prižiūri jūsų mažylį, pvz: lopšelio ar darželio personalą, senelius.

 

Pagrindiniai principai

• Jūsų mažylis puikiai jaučia savo alkį ir sotumą, todėl pats turėtų spręsti, kiek jam valgyti ir gerti.

• Jūsų mažyliui reikalingas valgymo režimas: 3 pagrindiniai valgymai ir 2 arba 3 sveiki užkandžiai. Todėl jūs turėtumėte nuspręsti, ką ir kada jis turėtų valgyti ir gerti.

• Mažylis mokosi iš jūsų ir kitų šeimos narių, todėl sveikus ir maistingus patiekalus valgykite visi drauge.