Ar jūsų kūdikis susirgs alergija?

Kokią įtaką alergijų atsiradimui turi genai?

Jei jūs arba jūsų partneris sergate alergija, tikriausiai nerimaujate, kad jūsų kūdikis ja taip pat susirgs. Yra tam tikra genetinė sąsaja, vadinama atopija. Ji reiškia, kad rizika susirgti alergija yra paveldima.

Bērnu alerģijas varbūtība. Mazulis spēlējas ar tēvu

 

Kokia tikimybė, kad jūsų kūdikiui pasireikš alergija?

Alerginėmis ligomis, kaip antai astma, egzema, šienlige ir jautrumu maisto produktams, sergama gana dažnai – tikriausiai, dažnas pažįstame kokį nors žmogų, kurį vargina tokia liga, o gal net patys ja sergate. Manoma, kad alergija maisto produktams paveikia maždaug 6–8 proc. kūdikių1, ir tik 2–7,5 proc. serga alergija karvės pienui, kuri praeina kūdikiui paaugus – iki trejų metų. Tačiau sergamumas alergijomis pasaulyje didėja.

Tad ar, siekiant apsaugoti dar negimusį kūdikį nuo alergijos atsiradimo, galima ką nors padaryti nėštumo metu? Atsakymas paprastas – ne. Geriausia, ką specialistai gali patarti besilaukiančioms mamoms, tai – laikytis sveikos, subalansuotos mitybos ir bendrai rūpintis savo sveikata.

Ši genetinė sąsaja vadinama atopija, tad atsižvelgdami į pasireiškiančias jūsų šeimoje alergijas, galite nustatyti gresiančios jūsų kūdikiui rizikos lygį. Pavyzdžiui, atopijos tikimybė išauga, jei vienas iš tėvų arba brolių ar seserų serga alergija, bet rizika dar didesnė, jei šia liga serga abu tėvai. Jei abu tėvai serga to paties pobūdžio alergija, rizika dar labiau padidėja. Tačiau net jei vaikas turi atopiją, negalima tvirtinti, kad jis susirgs tokiomis pačiomis alergijomis kaip ir jūs ar jūsų partneris. Kita vertus, tikrai labai tikėtina, kad jis paveldės polinkį į alergijas, bet nebūtinai pats susirgs tam tikros rūšies alergija.

Taigi, vien dėl to, kad sergate alergija, nebūtinai ja sirgs ir jūsų vaikas. Ir atvirkščiai – jei jūsų šeimoje nėra sergančių alergijomis, vis tiek yra tikimybė (1 iš 10), kad vaikas gali susirgti kokio nors pobūdžio alergija.

Alerginių ligų atsiradimui turi įtakos genai, tačiau taip pat yra plačiai pripažįstama, kad aplinka, kurioje gyvename, gali turėti įtaką jų atsiradimui jau ankstyvame amžiuje. Kūdikiai būna jautresni aplinkai ir daiktams, prie kurių liečiasi, nei vyresni vaikai, nes kūdikių imuninė sistema ir virškinimo sistema dar nėra subrendusios. Taigi verta apgalvoti toliau nurodytus žingsnius, kad jau ankstyvame amžiuje nebūtų išprovokuotos alergijos:

 

Kūdikio odos priežiūra

Kūdikio oda labai gležna ir jautri, ją saugo natūralus odos riebalų sluoksnis. Manoma, kad pirmąjį mėnesį kūdikiui prausti ir odai valyti ar pavalyti keičiant vystyklus pakanka naudoti vien vandenį, nes taip galima apsisaugoti jį nuo odos problemų. Patariama vengti galinčių dirginti odą produktų, pavyzdžiui, muilo, ploviklių ir vilnos.

 

Drabužiai

Kūdikio nešiojami drabužiai labai retai sukelia alergijas, tačiau jei liesdamasis prie jautrios kūdikio odelės tam tikras audinys sudirgina ją, labiau tikėtina, kad tokia reakcija pasireiškia dėl skalbiklio su biologinės kilmės medžiagomis, kuriuo audiniai yra išskalbti. Tuomet rinkitės švelnius skalbiklius be biologinės kilmės medžiagų ir būtinai išskalbkite visus naujus ar įsigytus jau padėvėtus drabužius prieš pirmą kartą apvilkdami jais mažylį.

 

Oro užterštumas

Tai ne vien lauko oro kokybė. Kūdikis kvėpuoja visomis cheminėmis medžiagomis, kurias kasdien naudojame namuose, todėl kūdikio kambaryje geriau nenaudoti kvepalų, dezodorantų, plaukų lako ir valymo priemonių. Taip pat jį visada reikia saugoti nuo tabako dūmų, negalima leisti jokiam šeimos nariui ar lankytojui rūkyti prie naujagimio.

 

Maitinimas krūtimi

Maitinant kūdikį motinos pienu, galima jį apsaugoti nuo ligų, taip pat sumažinti riziką susirgti alergija. Taip yra dėl to, kad motinos piene yra visų kūdikiui reikalingų mitybos medžiagų, palaikančių imuniteto vystymąsi, gyvų gerųjų bakterijų, taip pat motinos imuninės sistemos antikūnių..

Sergant alergija visada svarbu kuo anksčiau nustatyti diagnozę ir gauti gydymą – taip bus lengviau kontroliuoti simptomus. Tad, jei manote, kad kūdikis serga alergija, turėtumėte pasitarti su gydytoju.