Mažylis labai išrankus maistui
Kodėl mažylis toks išrankus maistui?
Ne jis vienas…
Dažnai vaikas nuo vienerių metų tampa išrankesnis maistui, todėl jį pamaitinti gali tapti sudėtingiau. Tai yra visiškai normalu ir paprastai tęsiasi tol, kol vaikui sukanka 4 metai. Kai kuriems vaikams prireikia laiko pamėgti daugiau įvairesnių produktų. Dauguma vaikų vieną dieną valgo gana gerai, o kitą – atsisako net maisto, kurį įprastai mėgsta.
Kai kurie mažyliai labai nenoriai ragauja naujų ar naujai paruoštų produktų. Tai vadinama neofobija (naujo maisto baime). Kai kurie mažyliai būna itin užsispyrę ir atsisako ragauti naujo maisto, todėl gali pristigti kurių nors maistinių medžiagų. Mokydami vaiką susidraugauti su įvairesniais maisto produktais, atkreipkite į tai dėmesį. Maždaug 1 iš 10 vaikų gimsta būdamas išrankesnis ir yra linkęs atsargiau žiūrėti į naujus maisto produktus nei kiti. Tuomet valgymas tampa kasdiene kova su tėvais, kurie stengiasi, kad mažylis maitintųsi sveikai, o taip būti neturėtų. Valgymas ir kova nesuderinami dalykai! Tėveliai, pasistenkite atsipalaiduoti.
Kodėl 1 – 4 metų vaikai atsisako maisto ir kas padėtį gali dar pabloginti?
Mažyliai, įtariai žiūrėdami į nepažįstamą ar nauju būdu patiektą maisto produktą, iš tiesų elgiasi instinktyviai. Manoma, jog toks atsargumas išsivystė prieš tūkstančius metų. Jis apsaugo vaiką, kad šis išmokęs vaikščioti nesuvalgytų kažko pavojingo. 1 – 4 metų mažyliai mieliau renkasi jau pažįstamą ir saldų maistą, dažnai kaloringą (tokį, kuris padėtų ilgiau išgyventi).
Šio amžiaus vaikų apetitas kasdien keičiasi ir gali atrodyti, kad vieną dieną mažylis visai jo neturi, todėl tėveliai ima nerimauti, kad vaikas bent ką nors suvalgytų. Tačiau 1 – 4 metų vaikai auga nebe taip greitai kaip kūdikiai ir būna dienų, kai jiems energijos ir maisto medžiagų pakanka ir jie nenori daug valgyti. Mažiems vaikams pasisotinti dažnai užtenka visai nedaug maisto, jie puikiai jaučia, kada jau pavalgė pakankamai.
1 – 4 metų vaikai taip pat mokosi būti savarankiški. Skatinkite jo savarankiškumą ir pastangas. Leiskite mažyliui valgyti pačiam kaip jam išeina – jis geriausiai žino, kiek ir ko jam reikia.
Pirmas žingsnis – išsiaiškinkite, kas negerai ir kodėl tai vyksta.
Tikriausiai nerimaujate, kad vaikas negauna visų augimui ir vystymuisi reikalingų maistinių medžiagų. Galbūt valgymas tapo tikra kova ir kelia tik įtampą, o ne malonumą. Tikriausiai jau išbandėte įvairius būdus, kaip paskatinti mažylį valgyti, o iš gera linkinčių draugų ir giminaičių sulaukėte patarimų, kurie kartais vienas kitam prieštarauja.
Turite suprasti, kodėl jūsų vaikas nenoriai ragauja naujų produktų arba tapo itin jiems išrankus, ir kaip šeimos dienotvarkė bei jūsų pačių elgesys padėtį gali pagerinti ar pabloginti. Ir ar tikrai tai yra problema? Gal jūsų vaikas valgo pakankamai? Svarbu ne aklai laikytis rekomendacijų ir draudimų, o stengtis suprasti, kas negerai ir kodėl tai vyksta. Tuomet bus lengviau išsiaiškinti, kaip spręsti problemą.
Svarbu viskas: pasiruošimas valgymui, kas ir kaip valgoma, kaip elgiamasi prie stalo, kas valgoma tarp valgymų. Štai keli dalykai, kuriuos galbūt darote tikėdamiesi geriausio. Atpažinus šias dažnai daromas klaidas, bus lengviau nuspręsti, ką keisti. Taip pat svarbu sužinoti, ką ir kaip vaikas valgo darželyje arba prižiūrimas kitų žmonių.
- Duodate mažyliui atsigerti pieno likus mažiau nei 2 valandoms iki valgymo arba jeigu vaikas per mažai (jūsų nuomone) suvalgė. Per daug pieno pasotina, o daugiau nei 3 gėrimai ar 500 ml per dieną tiesiog pakeičia geležimi gausų maistą, taip pat vaisius ir daržoves, kuriais mažylis turi išmokti mėgautis.
- Leidžiate nuolatos užkandžiauti, kad bent kažką pavalgytų. Tokiu atveju vaikas greitai išmoksta, kad gali nevalgyti pagrindinių patiekalų ir bet kada gauti skanėstą ar užkandį.
- Maitinate jį šaukštu, kad suvalgytų daugiau, nei valgydamas pats. 1 – 4 metų vaikai turi išmokti patys reguliuoti suvalgomo maisto kiekį, net jeigu tai užtrunka ilgiau. Taip vaikai išmoksta atpažinti alkio ir sotumo jausmus.
- Nerimaujate, verčiate, įkalbinėjate ar papirkinėjate vaiką suvalgyti daugiau. Mažyliai jaučia bet kokią tėvų įtampą ar nerimą, todėl tikėtina, kad atsisakys noriai ir smalsiai ragauti maistą, kurį duodate. Valgymas turi būti linksmas it žaidimas.
- Ruošiate tik tokį maistą, kurį mažylis valgo ir kitiems liepiate daryti tą patį. Neduodami ragauti vaikui kokio nors produkto, nes anksčiau jo atsisakė, tik užtikrinsite, kad šis taip ir neišmoks jo pamėgti.
- Bėgiojate iš paskos stengdamiesi pamaitinti mažylį, nes jis atsisako sėstis prie stalo arba duodate valgyti priešais įjungtą televizorių, kuris pritraukia dėmesį, kol jį maitinate. Tokiu būdu visiškai išbalansuosite vaiko alkio ir sotumo jausmus, neišmokysite tinkamų valgymo įpročių ir valgymas visada bus kova.
Antras žingsnis – išsiaiškinkite, kas padeda geriausiai ir kodėl.
Pagalvokite, kas geriausiai galėtų padėti jūsų mažyliui smalsiau ir linksmiau ragauti naujo maisto. Toliau pateiktoje lentelėje paaiškinta: „Kas gali padėti“ ir „Kodėl tai veiksminga“.
Siekite realistiškų tikslų – mažylio požiūris į maistą per naktį nepasikeis. Pradėkite nuo mažų pokyčių – po vieną vienu metu. Įsidėmėkite, kad kai kuriems pokyčiams reikės įtraukti visą šeimą (arba darželio auklėtojas, kitus globėjus). Paaiškinkite visiems, ką bandote padaryti, o geriausia – susėskite ir kartu nuspręskite, ką verta išbandyti.
Kas gali padėtiAr jūs… |
Kodėl tai veiksminga? |
valgote kartu su vaiku? Ar su šeima, giminaičiais arba draugais dažnai susėdate valgyti prie stalo visi kartu? | Mažyliai mokosi mėgdžiodami. Jie mieliau ragauja maistą, kurį mato valgant ir mėgaujantis kitus. Kuo dažniau – tuo geriau. Tai svarbu ne tik ugdant socialinius įgūdžius, bet ir stengiantis sukurti tinkamą požiūrį į maistą bei valgymą. |
laikotės kasdienio valgymo režimo? | 1 – 4 metų vaikai valgo nedaug, bet dažnai. Geriausias režimas: 3 pagrindiniai valgymai ir 2 arba 3 užkandžiai tarp jų. Maitinantis reguliariai išvengiama peralkimo ir persivalgymo, kuriuos gali sukelti pernelyg ilgi tarpai tarp valgymų ar nuolatinis užkandžiavimas. Daugiau patarimų rasite straipsnyje „Kaip maitinti mažylį“ |
mažyliui patiekiate tą patį maistą, kurį valgote patys ir kiti aplinkiniai, net jeigu dalis patiekalo paruošta būtent jam? | Kuo dažniau vaikas mato maistą, tuo didesnė tikimybė, kad jį priims ir pamėgs. Didžiausi spąstai, į kuriuos pakliūva išrankių vaikų tėvai – ruošia tik tuos kelis patiekalus, kuriuos mažylis tikrai mėgsta. Tai tik pablogina padėtį. |
nereikėtų kreipti per didelio dėmesio nei į suvalgytą, nei į nesuvalgytą maistą. Pasiūlykite, padrąsinkite paragauti ir viskas. | Kuo mažiau vaikams akcentuosime valgymą ir maistą, tuo ir patys mažiau nervinsimės, ir vaikui bus ramiau.
Pasiūlome, padrąsiname ir viskas. Kiek suvalgys, tiek gerai. Jeigu nieko – rytoj bandykite vėl. |
suteikiate mažyliui progą pamatyti, kaip valgote ir mėgaujatės maistu, kurio norėtumėte, kad jis paragautų? Taip pat ar teigiamai atsiliepiate apie maistą? | Vaiko mitybą labiausiai lemia tėvų skonis ir valgymo įpročiai. Jeigu nevalgote daug vaisių ir daržovių arba maitinatės nesveikai, tikėtina, kad taip valgys ir jūsų mažylis. Tegul mažylis mato, kaip jūs mėgaujatės maistu, kurį norėtumėte, kad valgytų ir jis. Tai yra geriausias būdas paįvairinti vaiko mitybą. |
patiekiate mažas porcijas pagrindinių valgymų metu? | Mažylio skrandis yra sugniaužto jo kumštuko dydžio. Jeigu vaikas išrankus maistui, pilna lėkštė gali jį tik sutrikdyti ir atgrasyti nuo valgymo. Jeigu patieksite dvi mažas porcijas – vieną nesaldžią, o kitą saldžią, išvengsite šios problemos, o vaikas gaus progą paragauti naujų dalykų. |
valgote bendraudami ir smagiai? | Socialioje ir džiugioje aplinkoje valgantys mažyliai suvalgo daugiau. Mažyliui naudinga valgyti su kitais panašaus amžiaus vaikais, nes bendraujant išauga noras paragauti naujų dalykų arba daugiau suvalgyti. |
vis keičiate valgiaraštį? | Mažyliai mokosi pakartotinai matydami tą patį maistą, todėl jeigu nekeičiate valgiaraščio, maistinė vaiko patirtis bus labai ribota. Dažna klaida – ruošti tik mažyliui pažįstamus ir jo mėgiamus patiekalus. Tai mažina tikimybę vaikui paragauti naujų skonių ir pamėgti naują maistą. Eksperimentuokite ir žinomą maistą derinkite su dar neragautais produktais. |
Sėkmė priklauso nuo jūsų kantrybės. Pokyčiams reikia meilės ir laiko. Dauguma čia išvardytų patarimų tinka bet kokio amžiaus vaikams ir įvairioms šeimoms. Patarimus galite pasikabinti ant durų ar šaldytuvo, kad kiekvienos savaitės pabaigoje galėtumėte paklausti savęs, kaip sekasi laikytis šių veiksmingų patarimų. Be to, tai puikus būdas prisiminti ir pasidžiaugti kiekvienu žingsneliu į priekį!
Įsidėmėkite, kad visi turi savo vaidmenį, įskaitant mažylį! Jeigu atliksite savo darbą, mažylis atliks savąjį.
Jūsų vaidmuo… |
Jūsų vaiko vaidmuo… |
• paruošti tinkamą, sveiką maistą ir nuspręsti, ką pasiūlyti
• reguliariai susėsti prie stalo valgant pagrindinius patiekalus ir užkandžius • pasirūpinti, kad valgyti būtų malonu • parodyti vaikams, ką jie turi išmokti apie maistą ir elgesį valgant • neleisti nuolatos užkandžiauti ar gerti pieną tarp valgymų ir iš anksto nustatytų užkandžių • pasitikėti, kad mažylis atliks savo vaidmenį |
• valgyti tai, ko ir kiek jam reikia
• išmokti valgyti tai, ką valgote jūs • augti ir vystytis • iš jūsų išmokti, ką ir kaip valgyti • išmokti, kas priimtina būtent jam ir kas ne |
Trečias žingsnis – viską suderinkite.
Valgyti išmokstama, tik tam reikia laiko, vieniems daugiau, o kitiems mažiau. Į priekį judėkite sau ir savo mažyliui patogiu tempu. Štai keli pagrindiniai principai, kuriuos verta prisiminti:
Pagrindiniai principai
- Išrankumas maistui – visiškai normalus 1 – 4 metų vaikų elgesys.
- Nors jūs dėl to nekalti, yra dalykų, kurie šią jautrią situaciją gali pagerinti arba pabloginti.
- Nėra vieno sprendimo ar sumanymo, kuris staiga išspręstų išrankaus valgymo problemą.
- Pagrindinis tikslas – padėti mažyliui nugalėti baimę ir išmokyti džiaugtis valgymu bei kuo įvairesniu maistu. Svarbiausia – valgyti maloniai ir be įtampos!
- Tam tikru laikotarpiu mažyliui gali tekti duoti maisto papildų arba specialaus pieno gėrimo, kad jaustumėtės ramūs, jog jis gauna visas reikalingas maistines medžiagas.
Mažylio santykis su maistu prasideda nebūtinai prie stalo. Nusiveskite jį apsipirkti, papasakokite, iš kur maistas atsiranda ir kaip jį kartu ruošite savo šeimai. Kai kuriems mažyliams net nuo mažų dienų patinka padėti gaminti maistą. Tačiau svarbiausia – nepasiduoti! Kol pastebėsite pokyčius, gali praeiti kelios savaitės ar net mėnesiai, bet stengtis verta.
Ketvirtas žingsnis – išsiaiškinkite, kur gauti daugiau informacijos.
Kreipkitės į pediatrą ar šeimos gydytoją. O jeigu nerimaujate, pasitarkite su gydytoju dietologu. Ieškokite patikimų žinių ir informacijos. Jeigu prireikė gydytojo dietologo, pasiklauskite savo vaiko gydytojo, jis jums patars, kur kreiptis.
Trumpas klaidų šalinimo vadovas
Mažylis labai išrankus maistui
Kaip įveikti kasdienius iššūkius, kai nutinka kas nors neplanuoto!
Ką daryti, kai… |
Naudingi patarimai |
mažylis pastumia nuo savęs lėkštę, nors nieko nesuvalgė? |
|
mažylis nevalgo naujų arba nežinomų produktų, net jeigu tai naujai paruoštas jo mėgiamas maistas? |
|
mažylis bėgioja po virtuvę ir neatsisėda pavalgyti ar užkąsti? |
|
atėjus valgymo metui mažylis ima klykti ir taip nusimena, kad negali ar nenori valgyti? |
Leiskite pačiam nuspręsti, kiek valgyti ir ar apskritai valgyti, nes tokio amžiaus vaikų apetitas vis kinta.
|
labai nerimauju, kad per kelis pastaruosius valgymus jis valgė nepakankamai? |
|
Dažnai užduodami klausimai ir atsakymai į juos
Mažylis labai išrankus maistui
Štai keletas patarimų, kuriuos galima išbandyti, jeigu ne viskas klostosi pagal planą!
Bandau pasodinti vaiką prie stalo pavalgyti ar užkąsti, bet jis niekaip neišsėdi. Ką daryti?
1 – 4 metų vaikai – labai užimti žmonės! Jie nuolat tyrinėja ir atranda naujų, įdomių būdų žaisti tiek su žaislais, tiek su žmonėmis. Gali būti, kad atsisėsti prie stalo pavalgyti šiuo metu jam nėra svarbiausias prioritetas, o pertraukę reikšmingesnę veiklą, tikėtina, sulauksite šiek tiek pasipriešinimo! Kaip pranešate, kad greitai reikės lipti iš vonios, taip artėjant laikui pavalgyti ar užkąsti įspėkite mažylį, kad šis būtų pasiruošęs. Taip pat galima pabandyti įtraukti vaiką į maisto ruošą, tada jis žinos, kad artėja valgymo laikas.
Tegu valgyti būna taip pat smagu, kaip žaisti. Prisėskite pavalgyti kartu su vaiku – jis galės mėgautis neblaškomu jūsų dėmesiu ir turės galimybę išmokti, kaip dera elgtis prie stalo. Jam tai patiks žymiai labiau, nei valgyti vienam, kol jūs tvarkote virtuvę po maisto gamybos. Paprašykite, kad mažylis padėtų padengti stalą savo mėgstamiausiais kilimėliais ir stalo įrankiais. Kartais pavalgyti pasikvieskite močiutę arba draugų.
Pasistenkite, kad niekas neblaškytų dėmesio. Išjunkite radiją, televizorių ir susitelkite į valgomą maistą.
Net jeigu vaikas prie stalo pasėdėjo vos kelias minutes ir nurijo vos kelis kąsnius, pagirkite jį, kad žinotų, kaip dera elgtis. Jei pasiseks, kitą kartą išsėdės truputį ilgiau. Jeigu vaikas paprašo, leiskite atsistoti nuo stalo – versdami jį ilgai sėdėti vienoje vietoje tik visus suerzinsite. Šio amžiaus vaikai dar negali ilgai išsėdėti vienoje vietoje. Jeigu barsite, kad nevalgo ar neatsisėda, mažyliui valgymai pradės kelti nerimą, sumažės apetitas ir situacija tik pablogės. Žinodamas, kad nuolat bus raginamas valgyti, mažylis gali nebenorėti net artintis prie stalo.
Vienas valgymas – nuo 15 iki 30 minučių. Mažyliai nemėgsta ilgai sėdėti už stalo.
Duodu jam daug naujo maisto, bet viską reikia išmesti. Kaip pasistengti, kad vaikas pavalgytų, o ne žaistų su maistu ar mėtytų jį ant grindų?
Tyrimai rodo, kad geriausia, jeigu vaikas mato, kaip valgome maistą, kurį norime, kad valgytų ir jis. Matydamas, kaip mėgaujatės tam tikrais maisto produktais, mažylis supras, jog juos valgyti saugu.
Naujo maisto į vaiko lėkštę dėkite tik labai nedaug (pvz., vieną morkos lazdelę, perpjautą vyšninį pomidoriuką), taip jis žinos, kad pakanka suvalgyti tik šiek tiek. Naujo ir nepažįstamo maisto pilna lėkštė gali bauginti. Tokiu atveju, net jeigu naujas maistas atsidurs ant grindų, nedidelis nuostolis. Kai vaikas prie maisto įpras, porciją galėsite padidinti.
Kai kuriems 1 – 4 metų vaikams labai svarbu, kad nepažįstamas ar nemėgiamas maistas lėkštėje nesiliestų su kitais produktais. Jeigu jūsų mažylis vienas tokių, naują produktą patiekite atskirai, kad šis neatsisakytų viso patiekalo. Vaikui naują maistą galima padėti į bendrą indą ant stalo, taip mažylis turės galimybę stebėti, kaip kiti juo mėgaujasi, bet nebus verčiamas valgyti. Šiek tiek vyresniems vaikams reikėtų leisti patiems įsidėti į savo lėkštelę maisto, kokio ir kiek jie patys nori.
Labai svarbu, kad naują maistą vaikas matytų kuo dažniau, gali prireikti 10 ar net daugiau bandymų, kol šis ryšis jo paragauti. Nesistenkite, kad mažylis iš karto suvalgytų visą porciją, geriau pasidžiaukite kas kartą, kai vaikas pamato naują maistą, stebi, kaip jį valgo kiti, pirmą kartą jį paliečia ar šiek tiek įsideda į burną. Gali būti, kad pažanga vyks labai lėtai, bet, laikui bėgant, mažylis vis drąsiau ragaus naujų produktų, nes žinos, kad niekas jo nebars, jeigu nesuvalgys visos porcijos.
Mažylis pagrindinį patiekalą valgo tik tada, kai žino, kad paskui gaus ledų. Dabar ledais baigiasi kiekvienas valgymas, net pusryčiai! Kaip tai sustabdyti?
Atminkite, ką duoti valgyti mažyliui, sprendžiate jūs, jis sprendžia, kiek valgyti. 1 – 4 metų vaikų apetitas skirtingas ir gali būti vis kitoks, priklausomai nuo valgymo meto ar dienos. Jeigu vaikas sako, kad jam jau gana, net jeigu pavalgė visai nedaug, gerbkite jo sprendimą ir paimkite lėkštę neversdami valgyti ir nebardami. Galbūt pagrindinio patiekalo jam jau pakako, bet dar suvalgytų pudingo.
Gera idėja kiekvieno valgymo metu patiekti du patiekalus. Į antrąjį patiekalą žiūrėkite kaip į puikią progą gauti papildomų ar kitokių maistinių medžiagų. Antrasis patiekalas gali būti, pavyzdžiui, pieno pudingas su vaisiais, obuolių pyragas su saldžiu varškės kremu ar natūraliu jogurtu, o galbūt ir šaukštelis ledų su bananu.
Tam tikrus produktus ribojant ar naudojant kaip apdovanojimą suvalgius kito maisto, jie tampa tik dar patrauklesni. Taip vaikai išmoksta tam tikrą maistą, dažnai riebų ir saldų (saldainius, šokoladą), pamėgti labiau nei kitą. Raskite kitų būdų pagirti ar apdovanoti mažylį: pažaiskite su juo, paskaitykite knygutę arba nueikite į parką.
Mažylis visą dieną valgo po labai nedaug ir niekada nesuvalgo viso patiekalo. Kai išeiname pavalgyti su giminaičiais ar draugais, jis pakelia tokį skandalą, kad net nepatogu prieš aplinkinius. Ką daryti?
Tokioje situacijoje tinkami kai kurie patarimai, kurie jau buvo paminėti atsakant į kitus klausimus. Bet pirmiausia suplanuokite reguliarių valgymų ir užkandžių režimą. Ilgai negaunant maisto, apetitas kartais gali ir sumažėti. Pamąstykite, kaip valgymus suderinti su miegu ir kita veikla. Pervargusiam mažyliui maistas nebus įdomus, todėl gera mintis valgymus ir užkandžius planuoti po miego, kai šis bus gerai pailsėjęs.
Jeigu vieno valgymo metu vaikas atsisakys maisto, nesijaudinkite, jis nebadauja. Nesiūlykite maisto kas pusvalandį ar valandą tikėdamiesi, kad mažylis ką nors suvalgys, bet palaukite iki kito suplanuoto užkandžio ir patiekite vertingų maisto produktų.
Žvelkite plačiau, nevertinkite atskirų valgymų ar užkandžių kaip sėkmingų ar nepavykusių. Bus valgymų ar dienų kai mažylis valgys noriai, kitomis – prasčiau. Jeigu vaikas auga sveikas ir visko gauna pakankamai savo poreikiams patenkinti, pasinaudoję patarimais šiame straipsnyje pamažu išmokysite jį mėgautis įvairiu maistu ir išugdysite teisingus valgymo įpročius.