Prebiotikų svarba kūdikių imuninei sistemai
Kūdikiai gimsta jau turėdami imuninę sistemą. Bet, kaip ir kiekviena kita jų kūno funkcija, imuninė sistema pirmuosius keletą jų gyvenimo metų ir toliau vystosi. Tačiau kol kas, kol imuninė sistema dar nėra subrendusi, kūdikiai jautrūs bakterijoms ir virusams. Būtent todėl svarbu užtikrinti jų tinkamą mitybą siekiant padėti šiuo unikaliu imuninės sistemos vystymosi laikotarpiu ir užtikrinti, kad kūdikio organizmas susidoros su infekcijomis.
Ar žinojote, kad jūsų kūdikio žarnyne esančios mikroskopinės bakterijos gali turėti įtakos tam, kaip jo imuninė sistema reaguoja į peršalimus ir virusus?
Tai nenuostabu, nes:
- 70–80 % jūsų kūdikio imuninių ląstelių gyvena mažylio žarnyne kartu su 100 trilijonų žarnyno bakterijų. Dar žinoma kaip mikrobiota, ši mažyčių bakterijų populiacija atlieka didelį vaidmenį sprendžiant, kaip kūdikio imuninė sistema turi reaguoti į peršalimą ar virusus.
- Maitinimas krūtimi kūdikystėje stimuliuoja gerųjų žarnyno bakterijų, padedančių imuninei sistemai, augimą.
Prebiotikų poveikis imuninei sistemai
Motinos pienas ypač naudingas imuninės sistemos vystymuisi, nes jame yra gerųjų bakterijų, dar žinomų kaip probiotikai, ir maistinių sudedamųjų dalių, vadinamų prebiotikais, kuriomis tokios bakterijos minta.
Paprastai tariant, prebiotikai yra naudingųjų bakterijų augimą skatinantys, nevirškinami maistiniai angliavandeniai. Norėdami įrodyti teigiamą prebiotikų poveikį imuninės sistemos vystymuisi, mes atlikome daug tyrimų su kūdikiais.
Maistiniu požiūriu prebiotikai taip pat padeda pasisavinti mineralus, tokius kaip kalcį ir magnį, kurie yra reikalingi tam, kad kaulai būtų sveiki. Be to, prebiotikais minta žarnyno bakterijos, atsakingos už svarbių vitaminų, pvz., medžiagų apykaitai reikalingo vitamino B ir tinkamą kraujo krešėjimą skatinančio vitamino K, gamybą.
Kaip prebiotikais papildyti kūdikio mitybą
Pagrindinis jūsų kūdikio imuninės sistemos vystymuisi reikalingų maistinių medžiagų šaltinis yra motinos pienas. Mažylio imuninei sistemai taip labai svarbūs ne tik motinos piene esantys antikūnai ar kiti svarbūs komponentai, bet ir prebiotikai.
Būtent todėl rekomenduojama kūdikius iki 6 mėnesių amžiaus maitinti tik motinos pienu. Jei nusprendėte krūtimi nemaitinti, pasitarkite su savo vaiko gydytoju. Pasiteiraukite informacijos apie mišinius, kuriuose yra maistinių sudedamųjų dalių, tokių kaip prebiotikų. Prebiotikais papildyti pieno mišiniai gali padėti motinos pienu nemaitinamų kūdikių imuninei sistemai kovoti su infekcijomis.
Nors galite krūtimi maitinti ir iki dvejų metų, kūdikiui sulaukus 6 mėnesių patariama pagal gydytojo nurodymus pradėti kūdikio mitybą papildyti kietu maistu ir taip užtikrinti, kad ji būtų subalansuota. Prebiotikų taip pat galima rasti maisto produktuose, pvz., bananuose, cikorijose, svogūnuose, pomidoruose ir, kas labiausiai stebėtina – česnakuose.
Literatūros šaltiniai
1. Lidestri et al. Oligosaccharides might stimulate calcium absorption in formula-fed preterm infants. Acta Paediatr Suppl. 2003 Sep;91(441):91-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14599050
2. Brownawell et al. Prebiotics and the Health Benefits of Fiber: Current Regulatory Status, Future Research, and Goals. J Nutr. 2012 May;142(5):962-74 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22457389
3. McKeen et al. Infant Complementary Feeding of Prebiotics for the Microbiome and Immunity. Nutrients 2019, 11, 364.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6412789/