Kaip maitinti mažylį

 

Autorius: 
Lina Barauskiene
Gydytoja dietologė

 

Kodėl tinkamai valgyti taip svarbu?

Kalbame ne tik apie dabartį…

Tai, kuo maitinate vaiką pirmaisiais gyvenimo metais, veikia ne tik jo augimą ir vystymąsi, bet taip pat turi įtakos jo sveikatai ir vėlesniame gyvenime. Labai svarbu anksti suformuoti gerus įpročius – žmonės dažnai mieliau valgo tai, prie ko buvo įpratinti kūdikystėje ir ankstyvoje vaikystėje. Šeimoje suformuotas valgymo režimas ir įpročiai – tai pagrindas visam gyvenimui. Čia ypač svarbus tėvų pavyzdys. Jeigu veiksmų imsitės dabar, padėsite mažyliui susikurti teisingus mitybos įpročius, kurie pravers vėliau. Padėti atžalai išmokti mėgautis maistu ir valgymu yra viena iš svarbiausių jūsų, kaip tėvų, užduočių.

 

Kas nutiks, jeigu mažylis valgys netinkamai…

Negaunant įvairaus ir pagal poreikius subalansuoto maisto, gali trūkti arba būti per daug svarbių maistinių medžiagų, o tai neigiamai paveiks sveikatą, augimą, vystymąsi ir savijautą. Įrodyta, jog esant per dideliam kūno svoriui vaikystėje labai didėja rizika, kad ir suaugęs sirgs nutukimu. Sergančiu nutukimu vaikų savivertė dažnai būna žemesnė nei bendraamžių, o elgesys problemiškas, užaugę jie dažniau kenčia nuo širdies ligų, cukraligės ar kitų lėtinių ligų. Per mažas svoris taip pat yra negerai. Tai trukdo vaikui augti ir vystytis, tokių vaikų imunitetas silpnesnis, vaikai dažniau serga.

 

Kuo turėčiau maitinti 1 – 4 metų vaiką?

Ar šios mintys jums pažįstamos? „Nemoku gaminti“, „Neturiu laiko visko gaminti namuose“, „Nieko neišmanau apie mitybą“, „Neįperku brangių produktų“, „Nežinau, ar valgau tinkamai“. Taigi, kaip žinoti, kuo maitinti savo mažylį? Nesijaudinkite jeigu jums kyla daug klausimų dėl vaiko mitybos, svarbiausia nusiteikti pozityviai, noriai tyrinėti ir mokytis mitybos principų kartu su savo mažyliu.

Susipažinkite su maisto produktų grupėmis. Tai vienas paprasčiausių ir lengviausių būdų užtikrinti, kad jūsų vaikas (ir visa šeima) valgytų įvairų ir subalansuotą maistą. Kiekviena maisto produktų grupė organizmui suteikia skirtingų maistinių medžiagų, todėl stengdamiesi valgymų metu patiekti šių produktų derinių žinosite, kad mažylis gauna tai, ko jam reikia. Dar viena pagalba – spalvos lėkštėje. Niekada nesuklysite, jeigu stengsitės, kad vaiko (beje ir savo) lėkštėje būtų kuo daugiau spalvų.

 

Šioje lentelėje pateikiamos maisto produktų grupės:

1. Vaisiai ir daržovės

2. Duona, kiti grūdų produktai ir bulvės

3. Mėsa, žuvys ir kiti baltyminiai produktai

4. Pienas ir jo produktai

Produktų, kuriuose daug netinkamų riebalų, rafinuotų produktų, cukraus, miltų (sausainių, pyragų, pudingų, ledų, riebalų ir aliejaus), reiktų vartoti retai. Iki 2-jų metų amžiaus papildomo cukraus visai nereikėtų duoti. Užtenka tiek, kiek yra natūraliai. Kai vaikas auga, jis tikrai susipažins su šiais produktais. Tuomet tėvams labai svarbu papasakoti apie juos, duoti paragauti. Paaiškinti, kad jie valgomi švenčių progomis. Bet jokiais būdais nedrausti, nes gausite priešingą rezultatą.

Pasinaudokite maisto produktų grupių vadovo patarimais, kaip jas įtraukti į vaiko racioną.

Maisto produktų grupė

Kiekviena maisto produktų grupė aprūpina organizmą skirtingomis maistinėmis medžiagomis. Valgymų metu patiekite įvairių produktų iš kiekvienos grupės – tada jūsų mažylis gaus visas jam reikalingas maistines medžiagas.

Naudingi patarimai

Šios praktiškos idėjos gali padėti tinkamai subalansuoti mitybą.

1. Vaisiai ir daržovės

 

Vitaminai, mineralai ir skaidulos. 

Geriausia švieži, bet tinka ir įvairiai apdoroti – šaldyti, konservuoti ar džiovinti. Du trečdalius turėtų sudaryti švieži ir vieną – apdoroti vaisiai ir daržovės. Rinkitės įvairių spalvų vaisius ir daržoves (žali: kopūstai, brokoliai; geltoni ir oranžiniai: moliūgai, morkos, mangai, abrikosai). Citrusiniuose vaisiuose (apelsinuose, mandarinuose), pomidoruose ir paprikose yra vertingo vitamino C, kuris padeda organizmui pasisavinti geležį iš kitų maisto produktų.

Penkios porcijos per dieną.

Pasiūlyti kiekvieno valgymo metu. Puikiai tinka ir užkandžiams (morkų ir obuolių lazdelės su padažu, pomidoras ar agurkas ant skrebučio). Daugiau naudingų patarimų, kaip į mitybą įtraukti tokių produktų, pateikta straipsniuose „Mažylis nevalgo vaisių“ ir „Mažylis nevalgo daržovių“.

2. Duona, kiti grūdų produktai ir bulvės Energija, vitaminai, mineralai ir skaidulos.

Daugeliui mažylių šie maisto produktai labai patinka. Išbandykite įvairias visų grūdo dalių miltų duonas, pusryčių dribsnius be pridėtinio cukraus ar su sumažintu jo kiekiu, visų grūdo dalių makaronus. Į mitybą įtraukite bulves, miežius, grikius ir kuskusą bei visas kitas kruopas.

Penkios porcijos per dieną.

Patiekite kiekvieno pagrindinio valgymo metu ir kartais kaip užkandžius. Kartu su mažyliu paragaukite skirtingos formos makaronų, virtų ar orkaitėje keptų bulvių, bulvių košės. Užkandžiams pasiūlykite krekerių arba duonos lazdelių. Iš graikiškos duonos (pitos) galima greitai išsikepti picą.

3. Mėsa, žuvys ir kiti baltyminiai produktai Baltymai ir kitos maistinės medžiagos, įskaitant geležį ir cinką. Omega 3 riebalų rūgštims – riebios žuvys.

Ėriena, jautiena, kiauliena, vištiena, kalakutiena ir kita mėsa, baltos ir riebios žuvys (konservuotos arba šviežios), riešutai*, kiaušiniai ir ankštiniai augalai (pvz.: pupelės, lęšiai ir žirniai bei iš jų gaminami produktai, pvz.: humusas ar tofu).

Dvi porcijos per dieną skirtingos rūšies (vegetarams – trys).

Daugiau naudingos informacijos pateikta straipsniuose „Mažylis nevalgo mėsos arba žuvies“ ir „Mažylis negauna pakankamai geležies / cinko / omega 3 riebalų rūgščių“.

4. Pienas ir jo produktai Pagrindinės maistinės medžiagos, įskaitant vitaminą A ir kalcį.

Kefyras, varškė, specialus pieno gėrimas vaikams nuo 1 ar 2 metų amžiaus. Geriausias pasirinkimas – pienas ir jogurtas be papildomų skonių. Jei norite, jogurtą ar varškę galite skaninti šviežiais ar džiovintais vaisiais ir uogomis.

Trys porcijos per dieną – pienas, patiekalai su pienu arba pieno produktai.

1 – 4 metų vaikui svarbu gerti pieną. Daugiau naudingos informacijos pateikta straipsnyje „Mano mažylis negeria pieno“.

*Neduokite vaikui nesmulkintų riešutų, nes kyla rizika jais užspringti. Susmulkinkite juos arba naudokite riešutų (pvz: žemės) sviestą.