Subalansuota mityba jūsų mažylio imuninei sistemai stiprinti
Subalansuota mityba – natūrali jūsų vaiko imuniteto apsauga
Pastaraisiais metais buvo atlikta daug tyrimų apie žarnyno veiklą. Taip, žarnynas yra daugumos mūsų imuninių ląstelių namai! Būtent todėl subalansuota mityba yra ypač svarbi sveikai imuninei sistemai užtikrinti. Nuo pat gimimo geriausias maistinių medžiagų šaltinis yra motinos pienas. Jis pasirūpina visomis vaiko imuninei sistemai palaikyti reikalingomis maistinėmis medžiagomis ir veiksniais, taip pat ir antikūnais. Pradėjus kūdikį primaitinti, platus daug maistinių medžiagų turinčių maisto produktų asortimentas, įskaitant tinkamus prebiotikų šaltinius, padės pagerinti natūralią jūsų vaiko organizmo apsaugą ir prisidės prie ilgalaikės jo sveikatos. Nuo vaiko gimimo akimirkos geriausias maistas yra motinos pienas, suteikiantis visas būtinas maistines medžiagas bei antikūnius imuninei sistemai palaikyti. Palaipsniui nutraukiant maitinimą krūtimi įvairi ir maistinių medžiagų turtinga mityba padeda stiprinti natūralią apsaugą ir gerina ilgalaikę vaiko sveikatą.
Žindymas – gamta žino geriau
Pirmieji vaiko gyvenimo metai yra svarbus augimo ir raidos laikotarpis. Motinos piene natūraliai yra didžioji dalis vaiko augimui būtinų maistinių medžiagų, angliavandenių, riebalų ir baltymų, taip pat junginių, reikalingų imuninei sistemai palaikyti, pavyzdžiui, antikūnių. Motinos organizme esantys antikūniai perduodami vaikui su motinos pienu. Pavyzdžiui, jeigu žindymo metu peršalama, antikūniai, gaminami kovai su peršalimu, su motinos pienu perduodami vaikui, tokiu būdu formuojamas ir mažylio imunitetas. Ar žinojote, kad vaikui sergant Jūsų pieno sudėtis taip pat prisitaiko prie vaiko imuniteto ir teikia papildomą apsaugą?
Žindymas aktyvaus virusų plitimo metu
Nėra konkrečių įrodymų, kurie leistų manyti, kad virusą galima perduoti su motinos pienu. Atsižvelgdama į maitinimo krūtimi privalumus, Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja mamoms tęsti žindymą. Mes irgi manome, kad motinos pieno privalumai viršija galimas rizikas perduoti virusą su pienu ar artimo kontakto metu. Tačiau tai individualus sprendimas, dėl kurio rekomenduojame pasitarti su akušere, slaugytoja arba šeimos gydytoju.
Jaučiančios peršalimo simptomus, tačiau pakankamai gerai besijaučiančios mamos maitindamos vaiką turėtų imtis tam tikrų atsargumo priemonių, pavyzdžiui, dėvėti kaukę, būdamos šalia vaiko (taip pat ir žindymo metu), plautis rankas prieš ir po kontakto su vaiku (įskaitant ir žindymą) ir valyti ar dezinfekuoti užterštus paviršius – taip pat, kaip reikėtų elgtis visais atvejais sergant virusine infekcija.
Jeigu mama serga sunkiai, reikėtų nusitraukti pieno ir maitinti vaiką iš švaraus buteliuko ir (arba) šaukšteliu – jeigu įmanoma, mažylį turėtų maitinti gerai besijaučiantis asmuo, besilaikantis tų pačių infekcijos prevencijos priemonių.
Maitinant krūtimi taip pat svarbu pasirūpinti ir savimi. Jūsų priimti su mityba susiję sprendimai – nuo pakankamo skysčių vartojimo iki sveikos subalansuotos mitybos – maitinimo krūtimi metu padės kūdikiui gauti augimui ir vystymuisi svarbių vitaminų ir mineralų, o jums bus lengviau palaikyti savo energijos lygį. Ir galiausiai, dieną bent šiek tiek pailsėkite.
Jeigu žindyti neįmanoma, svarbu pasirinkti amžių atitinkantį pieno mišinį. Pirmuosius 4–6 mėnesius mišinys suteiks jūsų vaikui visas reikiamas maisto medžiagas. Prieš maitindami vaiką pieno mišiniu, pasikonsultuokite su savo pediatru arba gydytoju.
Pienas (motinos pienas arba pieno mišinys) – pagrindinis kūdikio maistinių medžiagų šaltinis pirmuosius 4–6 mėnesius. Vėliau atsižvelgiant į pediatro patarimus mažylis gali pradėti valgyti tirštesnį maistą.
Be pieno, vaikams nuo 6 mėnesių iki 5 metų gali reikėti papildų, tokių kaip vitaminas D, kurį gali paskirti jūsų gydytojas.
Kaip maisto medžiagos stiprina jūsų mažylio imunitetą
Vaiko augimas ir raida priklauso nuo sveikos mitybos. Imuninei sistemai didelę reikšmę turi konkretūs vitaminai ir mineralinės medžiagos. Maistinių medžiagų turtingą maistą į vaiko racioną galima įtraukti po šešių mėnesių, laikantis pediatro rekomendacijų. Taip pat svarbu nevartoti per daug cukraus ir druskos.
Geležis
Geležis reikalinga hemoglobinui – baltymui raudonuosiuose kraujo kūneliuose, kurie išnešioja deguonį per visą kūną. Geležis taip pat skatina vaiko kognityvinę raidą. Geležies trūkumas, dar vadinamas anemija, gali turėti įtakos imuninei reakcijai, skatinti infekcijų plitimą.
Laimei, yra daug maisto produktų, kuriuose gausu geležies: raudona mėsa ir augalinės kilmės alternatyvos, pupelės ir riešutai, viso grūdo produktai, pavyzdžiui, rudieji ryžiai, žalialapės daržovės, pavyzdžiui, lapiniai kopūstai ir špinatai, praturtinti pusryčių dribsniai, pieno mišiniai naujagimiams ir papildomi mišiniai, jeigu žindymas neįmanomas arba jo nepakanka, taip pat pieno gėrimai vaikams nuo 1 metų.
Vitaminas C
Vitaminas C yra natūralus antioksidantas, kurį baltieji kraujo kūneliai naudoja kovodami su infekcijomis, jis taip pat padeda pasisavinti geležį. Vitamino C yra daugelyje vaisių ir daržovių, pavyzdžiui, apelsinuose, kiviuose, juoduosiuose serbentuose, paprikose, brokoliuose ir špinatuose.
Cinkas
Cinkas yra visose organizmo ląstelėse randamas mineralas. Jis padeda imuninei sistemai kovoti su į organizmą patekusiomis bakterijomis ir virusais bei kuriant naujas ląsteles ir fermentus. Cinkas taip pat padeda žaizdoms gyti. Vaiko kasdienius cinko poreikius galima patenkinti daug maistinių medžiagų turinčiais maisto produktais, tokiais kaip mėsa, pieno produktai (pienas ir sūris) bei viso grūdo duona ir dribsniai.
Vitaminas D
Vitaminas D padeda užtikrinti normalų vaiko imuninės sistemos, kuri yra pirmoji jūsų vaiko gynybos nuo infekcijų linija, veikimą. Vitamino D organizmui taip pat reikia pasisavinant kalcį, kuris būtinas vaiko kaulams ir dantims formuotis.
Įprastai savo kasdienį natūralų vitamino D poreikį galime patenkinti būdami saulėje. Vis dėlto, kadangi siekiant sustabdyti koronaviruso plitimą daugumai mūsų šiuo metu tenka leisti laiką uždarose patalpose, kasdien mums reikalingo saulės šviesos kiekio gali nepakakti. Todėl ypač svarbu užtikrinti, kad visi gautume pakankamai vitamino D, nesvarbu, ar iš maisto, ar vartodami vitamino D papildus. Dėl informacijos, susijusios su vitamino D papildais, pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju.
Geriausias maistinis vitamino D šaltinis yra riebi žuvis, tokia kaip lašiša ir skumbrė, taip pat kiaušiniai, kai kurie grybai, naudingomis medžiagomis papildyti pusryčių dribsniai ar pirminio ir tolesnio maitinimo bei mažiems vaikams skirti pieno mišiniai – informacijos ieškokite ant etiketės.
Vitaminas A
Vitaminas A imuninei sistemai padeda stiprindamas baltuosius kraujo kūnelius ir skatindamas imuninį antikūnų atsaką. Vaikui augant vitaminas A taip pat padeda formuotis ląstelėms.
Vitamino A galima rasti gyvulinės kilmės maisto produktuose (pvz., kepenyse ir kiaušiniuose) bei pieno produktuose (pvz., jogurte ir sūryje). Organizmas vitamino A gali gauti iš kai kurių vaisių (pvz., mangų), tamsiai žalių daržovių (pvz., paprasto ar lapinio kopūsto) bei oranžinės spalvos daržovių (pvz., morkų ir saldžiųjų bulvių).
Prebiotikai
Prebiotikai skatina gerųjų bakterijų dauginimąsi žarnyne ir apsaugo nuo blogųjų bakterijų. Žarnyno sveikatai taip pat svarbūs ir skaiduliniai maisto produktai, tokie kaip viso grūdo kruopos.
Prebiotikų yra bananuose, cikorijose, svogūnuose, pomidoruose ir – tai turbūt labiausiai stebina – česnakuose. Tam tikri pradinio maitinimo ir tolesnio maitinimo pieno mišiniai kūdikiams, o taip pat ir mažiems vaikams skirti mišiniai, yra papildyti prebiotikais. Tokie mišiniai kūdikiams ir mažiems vaikams papildo jų subalansuotą mitybą. „Aptamil“ 2, 3 ir 4 pieno mišiniuose yra mūsų patentuotas GOS/FOS bei motinos pieno oligosacharido (HMO) derinys. Pieno mišiniuose „Aptamil“ 2, 3 ir 4 esančių prebiotikų GOS/FOS sudėtyje yra patentuotas galaktooligosacharidų ir fruktooligosacharidų mišinys.
Vaisių, daržovių, viso grūdo kruopų, baltymų šaltinių, tokių kaip mėsa ar žuvis, riebalų ir pieno produktų derinys užtikrins, kad jūsų vaikas gautų būtinų jo imuninei sistemai vitaminų, mineralų ir kitų maistinių medžiagų. Rūpestingas mitybos planavimas ir sveiki užkandžiai užtikrina subalansuotą vaiko dietą.