Mažylis vegetaras

 

Mažylis vegetaras pasiima maista
Autorius: 
Eugenija Nazimoviene

Vaikų ligų gydytoja

 

1 – 4 metų vaikai auga ir vystosi greitai, todėl jiems labai svarbi tinkamai subalansuota ir įvairi mityba, užtikrinanti vaiko augimą. Jeigu nusprendėte vaiką maitinti vegetariškai, pasirūpinkite, kad jis gautų pakankamai maistinių medžiagų. Vegetarai nevalgo mėsos, tačiau jie vartoja pieno produktus, žuvį, jūros gėrybes ir kiaušinius. Vegetarai gali rinktis – mėsa ar žuvis, mėsa ar kiaušiniai, mėsa ar pieno produktai, o veganai nevalgo jokių gyvūninių produktų. Jei nuspręsite vaiką maitinti vegetariškai ir iš jo raciono pašalinsite mėsą, atminkite, kad reikės pasirūpinti maisto papildais, kad užtikrintumėte visavertę vaiko mitybą ir aprūpintumėte reikalingomis maistinėmis medžiagomis.

 

Kokiomis maistinėmis medžiagomis turėtumėte pasirūpinti?

Svarbu, kad mažasis vegetaras gautų įvairaus maisto. Kai kurių maistinių medžiagų vegetariškuose produktuose yra mažiau arba vaiko organizmas jas sunkiau pasisavina nei iš mėsos arba žuvies. Todėl, jei tinkamai neplanuosite mažylio mitybos, jis negaus būtinų maistinių medžiagų (baltymų, geležies, vitamino B12, vitamino D ar omega 3 riebalų rūgščių). Vadovaujantis toliau pateikta lentele bus lengviau pasirūpinti, kad jūsų mažyliui nepristigtų nė vienos iš jam būtinų maistinių medžiagų.

Maistinės medžiagos Vegetariški produktai Kaip tinkamai suplanuoti vegetarinę 1 – 4 metų vaiko mitybą?
Baltymai Ankštiniai, pavyzdžiui, lęšiai ir pupelės; soja ir jos produktai, tokie kaip tofu; bolivinės balandos; sėklos; riešutai ir riešutų sviestas*; kiaušiniai; grūdai, tokie kaip kviečiai (dribsniuose, duonoje ar makaronuose), ryžiai ir kukurūzai; pienas ir jo produktai; specialus pieno gėrimas, skirtas vaikams nuo 1 arba 2 metų amžiaus, žuvis, jūros gėrybės, kiaušiniai. Baltymus sudaro aminorūgštys. Dalies jų jūsų mažylio organizmas negali pasigaminti pats, todėl jų būtinai turi gauti su maistu:

  • Įvairių valgymų metu mažyliui patiekite skirtingų augalinių baltymų. Dažnai vegetariški produktai turi nepakankamai būtinų amino rūgščių. Geriausias pasirinkimas – bolivinės balandos ir soja, jose geriausias būtinųjų amino rūgščių santykis.
  • Pernelyg nepiktnaudžiaukite sūriu kaip produktu, turinčio daug baltymų.
  • 2 – 3 kartus per dieną vaikui duokite valgyti kiaušinių, riešutų ar ankštinių.
  • 1 – 2 kartus per savaitę patiekite žuvies.
Geležis Kiaušiniai; žuvis, vėžiagyviai; visų grūdo dalių dribsniai; geležimi papildyti dribsniai; džiovinti vaisiai, pavyzdžiui, abrikosai; žalios lapinės daržovės, tokios kaip lapiniai kopūstai; ankštiniai, pavyzdžiui, keptos pupelės ir lęšiai; riešutai* ir sėklos, tokios kaip kedrinės pinijos ar sezamų sėklos; visų grūdo dalių duona; specialus pieno gėrimas skirtas vaikams nuo 1 arba 2 metų amžiaus. Geležį iš vegetariškų produktų jūsų mažylio organizmas pasisavina prasčiau, todėl:

  • Į vaiko mitybą įtraukite maisto ir gėrimų, turinčių vitamino C. Tai gali būti braškės, džiovinti abrikosai ar apelsinų sultys, taip pat daržovės, pavyzdžiui, brokoliai ar paprikos. Vitaminas C padeda organizmui iš maisto pasisavinti geležį.
  • Vaisių ir daržovių patiekite kiekvieno valgymo metu. Stenkitės, kad per dieną vaikas suvalgytų 5 jų porcijas.
  • Daugiau naudingos informacijos rasite straipsnyje „Mažylis negauna pakankamai geležies“.
  • Pasvarstykite, gal į vaiko mitybą verta įtraukti specialų geležimi papildytą pieno gėrimą skirtą vaikams nuo 1 arba 2 metų amžiaus.
Kalcis Pienas ir jo produktai, tokie kaip jogurtas ar sūris, pagamintas su vegetarišku šliužo fermentu; ruda ir balta duona; sezamų sėklos ir riešutai*; džiovinti vaisiai, pavyzdžiui, figos; sojų pupelės ir jų produktai, tokie kaip tofu; tamsiai žalios lapinės daržovės, pavyzdžiui, brokoliai.

Esama ir kalciu papildytų produktų, pavyzdžiui, vaisių sultys ar pusryčių dribsniai, augalinis pienas (patikrinkite maistinės informacijos lentelę).

Jūsų mažyliui kalcio reikia, kad kaulai ir dantys vystytųsi sveiki.

  • Pieno, specialaus pieno gėrimo, skirto vaikams nuo 1 arba 2 metų amžiaus, ar jo produktų 1 – 4 metų vaikui reikėtų pasiūlyti atsigerti arba pavalgyti 3 kartus per dieną
  • Jeigu jūsų mažylis atsisako gerti pieną ar valgyti jo produktus, perskaitykite straipsnį „Mažylis negeria pieno“.
Vitaminas D Kiaušiniai; vitaminu D papildyti pusryčių dribsniai (patikrinkite maistinės informacijos lentelę); vitaminu D papildytas specialus pieno gėrimas skirtas vaikams nuo 1 arba 2 metų amžiaus (patikrinkite maistinės informacijos lentelę); riebalų mišiniai, žuvis, vėžiagyviai. Didžioji dalis vitamino D pasigamina natūraliai mažyliui vasarą būnant gryname ore, šviečiant saulei, tačiau vitamino D galima gauti ir vartojant tam tikrus maisto produktus.

  • Šiuos produktus į mažylio racioną įtraukite kuo dažniau. Vitamino D yra tik nedaugelyje vegetariškų maisto produktų, todėl pakankamai jo gauti vien su maistu sudėtinga.
  • Pasitarkite su savo šeimos gydytoju, kuris įvertins, ar mažyliui netrūksta vitamino D, ir prireikus paskirs reikalingų maisto papildų.
  • Daugiau naudingos informacijos pateikta straipsnyje „Mažylis negauna pakankamai vitamino D“.
Vitaminas B12 Kiaušiniai; pienas; sūris; vitaminu B12 papildytas mielių ekstraktas; vitaminu B12 papildyti pusryčių dribsniai; vitaminu B12 papildyta duona (patikrinkite maistinės informacijos lentelę). Vitamino B12 daugiausia gyvūninės kilmės produktuose.

  • Svarbu pasirūpinti, kad mažasis vegetaras dažnai gautų čia išvardytų produktų.
  • Ieškodami vitaminu B12 papildytų dribsnių ir duonos, patikrinkite maistingumo informacijos lentelę.
Omega 3 riebalų rūgštys Žuvis, linų sėmenų aliejus; graikinių riešutų aliejus; rapsų aliejus; sojų aliejus ir produktai, pagaminti iš sojos pupelių, pavyzdžiui, tofu sūris; graikiniai riešutai*.

Parduotuvėse taip pat yra maisto produktų, papildytų omega 3 riebalų rūgštimis.

Omega 3 riebalų rūgštys yra labai svarbios, o vaiko organizmas nesugeba pasigaminti tokio tipo riebalų rūgščių, todėl turi jo gauti su maistu.

  • 1 – 2 kartus per savaitę patiekite žuvies patiekalų.
  • Nepamirškite reguliariai į mažylio racioną įtraukti čia išvardytų maisto produktų, kad jis gautų pakankamai omega 3 riebalų rūgščių.
  • Daugiau naudingos informacijos skaitykite straipsnyje „Mažylis negauna pakankamai omega 3 riebalų rūgščių“.
Selenas Riešutai, ypač braziliniai riešutai*; kiaušiniai; duona. Selenas prisideda prie normalios imuninės sistemos palaikymo.

  • Seleno daugiausia yra mėsoje ir žuvyje, todėl svarbu į vaiko vegetaro racioną reguliariai įtraukti kitų seleno turinčių produktų.
*Neduokite mažyliui nesmulkintų riešutų, nes kyla grėsmė jais užspringti. Riešutus smulkiai supjaustykite peiliu arba susmulkinkite virtuviniu kombainu. Jeigu jūsų vaikas ar artimiausi giminaičiai alergiški riešutams, prieš duodami mažyliui žemės riešutų ar jų produktų, pasitarkite su gydytoju.

 

Ar tai svarbiausios maistinės medžiagos vegetarams?

Ne, visos maistinės medžiagos yra vienodai svarbios ir būtinos gerai sveikatai, tačiau, maitinant vaiką vegetariškai, į šias reiktų atkreipti daugiausia dėmesio. Daugiau informacijos, padėsiančios subalansuoti šeimos valgiaraštį, pateikta straipsniuose „Kaip maitinti mažylį“. Valgiaraščio pavyzdį pateikiame ir čia.

Pusryčiai Pietūs Vakarienė
Maistingi pusryčių dribsniai su nedaug cukraus (atkreipkite dėmesį į informaciją ant pakuotės!) su specialiu pieno gėrimu. Pupelių ir daržovių lazanija su česnakine duona. Omletas su daržovėmis.
1/4–1/2 trinto apelsino arba jo sulčių. Jogurtas su vaisiais.