Dažnai užduodami klausimai. Neišnešioto kūdikio maitinimas užsikrėtus koronavirusu
h3, h4 { color: #17479E !important; }
Ar turėčiau toliau maitinti kūdikį krūtimi, jei esu užsikrėtusi koronavirusu?
Jei jums pasireiškia karščiavimas, kosulys ar pasunkėjęs kvėpavimas, turėtumėte kuo greičiau kreiptis į medikus pagalbos ir laikytis savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo instrukcijų. Motinos pienas – geriausias mitybos šaltinis daugumai kūdikių, tačiau tam, kad būtų galima patenkinti neišnešiotų kūdikių poreikius, jį reikia pastiprinti. Šiuo metu nėra klinikinių duomenų, kuriais remiantis būtų galima teigti, kad koronavirusą galima perduoti motinos pienu. Infekcija kūdikiui perduodama taip pat, kaip kitiems – artimo kontakto su jumis metu. UNICEF teigia, kad motinos pieno nauda yra didesnė nei kylanti rizika, o neišnešiotam kūdikiui motinos pienas ypač svarbus. Jis padeda formuotis jo imuninei sistemai ir padeda naikinti pavojingąsias bakterijas bei infekcijas.
Neišnešioto kūdikio odos sąlytis su motinos oda taip pat svarbus, nes jam reikia daug meilės ir ryšio, kad galėtų sutvirtėti ir priaugtų svorio. UNICEF pataria kuo ilgiau išlaikyti motiną ir kūdikį kartu, maitinant krūtimi laikytis būtinų atsargumo priemonių, plauti rankas, dėvėti kaukę ir dezinfekuoti maitinimo įrangą. Jei negalite maitinti krūtimi, pasistenkite nutraukti pieną ir paprašykite nesergančio asmens pamaitintį jūsų kūdikį nutrauktu pienu.Jei turite kokių nors kitų klausimų, susisiekite su gydytoju.
Ar mano neišnešiotas kūdikis gali užsikrėsti koronavirusu, jei maitinsiu jį krūtimi?
Dar daug ko nežinome apie koronaviruso plitimą. Manoma, kad žmogus nuo žmogaus užsikrečia daugiausia per išsiskiriančius iš kvėpavimo takų lašelius, užsikrėtusiam žmogui kosėjant ar čiaudint – taip pat, kaip ir plintant gripo ar kitų kvėpavimo takų infekcijų patogenams. Yra atlikta nedaug sergančių COVID-19 ir kita koronavirusine infekcija – sunkiu ūminiu kvėpavimo sindromu (SARS-CoV) – tyrimų, tačiau motinos piene nebuvo aptikta viruso. Vis dėlto, nežinome, ar užsikrėtusios koronavirusu motinos, gali perduoti virusą motinos pienu. Teigiama, kad žindymo krūtimi nauda yra didesnė nei galima rizika perduoti virusą per motinos pieną arba turint artimą kontaktą.
Jei žindote krūtimi, turėtumėte imtis atsargumo priemonių ir apriboti galimą COVID-19 perdavimą savo kūdikiui:
- Prieš liesdamos kūdikį, nusiplaukite rankas, plaukite pientraukį ar buteliuką.
- Žindydamos krūtimi, neapkosėkite ir neapčiaudėkite savo kūdikio.
- Jei naudojate pientraukį, kas kartą, panaudojusios, valykite jį, kaip rekomenduoja gamintojas.
- Paprašykite nesergančio asmens pamaitinti kūdikį jūsų nutrauktu pienu.
- Jei turite kokių nors kitų klausimų, susisiekite su gydytoju.
Kaip apsaugoti savo neišnešiotą kūdikį žindant jį, jei esu užsikrėtusi koronavirusu?
- Prieš liesdami kūdikį, nusiplaukite rankas, plaukite pientraukį ar buteliuką.
- Jei jums pasireiškia infekcijos simptomai, dėvėkite kaukę, kad nekvėpuotumėte į kūdikį, neapkosėtumėte ir neapčiaudėtumėte jo.
- Kruopščiai valykite ir sterilizuokite pientraukį ir maitinimo įrenginius pagal vietoje galiojančias COVID-19 rekomendacijas.
- Paprašykite nesergančio asmens pamaitinti kūdikį jūsų nutrauktu pienu.
- Jei reikia, nuvežkite motinos pieną į naujagimių intensyvios terapijos skyrių švariame maišelyje šaldytiems produktams ir sandariai uždarytame maišelyje, kurį reikia kruopščiai valyti kaskart prieš naudojimą.Ribokite sąlytį su lankytojais.
- Jei turite kokių nors kitų klausimų, susisiekite su gydytoju.
Kaip pamaitinti neišnešiotą kūdikį, jei manęs neįleidžia į naujagimių intensyvios terapijos skyrių dėl COVID-19?
Jei neturite galimybės maitinti kūdikį krūtimi, turėtumėte nuvežti motinos pieną į naujagimių intensyvios terapijos skyrių švariame maišelyje šaldytiems produktams ir sandariai uždarytame maišelyje, kurį reikia kruopščiai valyti kaskart prieš naudojant.Jei sunkiai sergate ir negalite pamaitinti savo neišnešioto kūdikio, galite paprašyti sveikatos priežiūros specialisto pamaitinti kūdikį jūsų nutrauktu pienu. Kita galimybė – naudoti donoro pieną, jei jūsų esamoje vietovėje teikiama tokia paslauga. Niekada nerekomenduojama neoficialiai dalytis pienu (naudoti kitų motinų pieną ar dalytis juo su jomis), ypač dabar, kai koronavirusas (COVID-19) kelia tokią grėsmę. Nors viruso neaptinkama motinos piene, jo gali būti ant indų paviršių ir jis taip pat gali būti perduotas per artimą kontaktą, žmogui nė nežinant, kad jam pasireiškia kokie nors simptomai.
Ką turėčiau daryti, jei mano neišnešiotam kūdikiui pasireiškia koronaviruso sukeliami simptomai?
Jei nerimaujate dėl savo ar kūdikio sveikatos, susisiekite su gydytoju ir pasitarkite, ar reikėtų atlikti tyrimą dėl COVID-19.
https://www.unicef.org.uk/babyfriendly/infant-feeding-on-neonatal-units-during-the-covid-19-outbreak/ (šia nuoroda pasinaudota 2020 m. balandžio 1 d.)