Kūdikio vystymosi skatinimas
Kūdikio vystymosi etapai
Pirmaisiais gyvenimo metais kūdikiai mokosi sparčiau nei per visą tolesnį gyvenimą. Kiekvienas naujas įgūdis reikalingas bendram kūdikio, kaip mažos asmenybės, vystymuisi – nesvarbu, ar tai būtų pirmoji sąmoninga šypsena, pirmieji žingsneliai ar pirmasis nukeverzotas spalvotas paveiksliukas.
Jūsų kūdikis – nepakartojamas
Kiekvienas kūdikis yra savitas ir mokosi savo tempu. Todėl, jei draugų vaikelis jau bėgioja aplink namą, o jūsų vos gali pastovėti, nesijaudinkite. Tai nereiškia, kad jūsų kūdikis nėra protingas ar bus ne toks gabus ateityje.
Tiesiog kūdikiai vystosi skirtingai. Tačiau jeigu jums kelia nerimą, kad jūsų kūdikis nesugeba ko nors konkrečiai padaryti arba nereaguoja į jūsų pastangas, jam padėti, pasikalbėkite apie tai su savo gydytoju.
Mokymasis žaidžiant
Žaidimai yra puikus būdas jūsų kūdikiui mokytis, o jums – geriau jį pažinti. Net paprasčiausi mėgdžiojimo žaidimai, tokie kaip liežuvio rodymas, formuoja įvairius įgūdžius: bendravimo, motorikos (sugebėjimo naudoti smulkius raumenis) ir pažintinio vystymosi (mokėjimo spręsti užduotis, šiuo atveju išsiaiškinti, kaip pakartoti tai, ką jūs darote). Šiuo ankstyvuoju periodu jūs kūdikiui būsite tie, kurie jį skatins ir rodys pavyzdį, kurio jam reikia. Tačiau, laikui bėgant, jūsų kūdikis pats susigalvos žaidimų, kad lavintų esamus ir atrastų naujus savo įgūdžius. Abu žaidimo būdai – kai vadovaujate jūs ir kai vadovauja jis, yra svarbūs jo vystymuisi, todėl derinkite juos.
Kai jūsų kūdikis ūgteli, žaidimai jo gyvenimui suteikia naujų spalvų. Dėl geresnės koordinacijos ir nepaprastos fantazijos jis gali mėgautis nuostabiu žaidimų pasauliu.
Štai keletas patarimų, kaip jūs galite padėti savo kūdikiui atrasti naujus įgūdžius ir juos lavinti, o kartu su juo puikiai praleisti laiką:
- figūrų rūšiavimas – tai puikus būdas skatinti aktyvų loginį mąstymą ir pamokyti kūdikį geometrijos pradmenų – suteikti žinių apie figūras ir dydžius;
- kubeliai – jie tinka ne tik bokštams, kurie būna tuoj pat nugriauti, statyti, vaikas gali įsivaizduoti kubelį kaip bet kokį daiktą, jie tinka kūrybiškiems žaidimams;
- kliūčių ruožai – jie skirti tobulėjantiems kūdikio gebėjimams šliaužti, eiti ir bėgti lavinti, kliūčių ruožai gerina koordinaciją ir skatina loginį mąstymą;
- pasakų sekimas – nebijokite skaityti kūdikiui pasakų su sudėtingesniais žodžiais, negu jis yra įpratęs girdėti, kūdikis supranta daugiau, negu gali pasakyti!
- žaidimai su kamuoliukais – šiais žaidimais lavinami įvairiausi gebėjimai: pabandykite ridenti kamuoliukus į skyles, ridenkite nuožulniai, mėtykite ir gaudykite, bandykite išlaikyti kamuoliuką, padėtą ant šaukšto, ir t.t.
Svarbu kalbėti
Jūsų kūdikis atpažįsta garsus ir pradeda mokytis juos tarti daug anksčiau, nei ištaria pirmąjį „mama“ arba „tete“. Kalbindama kūdikį nuo pirmosios jo gyvenimo dienos, jūs suteikiate jam saugumą ir tuo pat metu klojate pamatus jo kalbos raidai. Kai šnekate pakaitomis – jūs kalbate, o jis kikena ir guguoja, padedate kūdikiui suprasti, kas yra bendravimas, ir parodote, kad jūs jo taip pat klausote.
Kūdikiai ir šiek tiek vyresni vaikai supranta daugiau žodžių, negu gali ištarti. Todėl nebijokite jiems skaityti pasakų su žodžiais, kurių jie dar nemoka pasakyti. Mokymasis kartu dainuoti arba dainavimas kūdikiui (jei jis dar negali prisijungti) yra puikus būdas plėsti jo žodyną ir skatinti žodžių suvokimą. Be to, tai didelis malonumas.
Daugelis tėvų pamato, kiek galios ir efektyvumo turi dainavimas drauge su savo vaiku. Tai moko vaikus veiksmų ir judesių, susijusių su tam tikrais žodžiais, tokiais kaip maistas, kur, daugiau arba laimingai. Pavyzdžiui, ženklas, reiškiantis maistą arba alkį, galėtų būti prie burnos pridėti pirštai. Kaskart, kai paminite maistą arba duodate vaikui valgyti, parodykite ženklą ir pakartokite žodį. Jei jūs tai kartosite, mažylis greitai supras reikšmę ir netrukus pats galės parodyti šį ženklą, kai bus alkanas.
Kūdikis juda
Kai pastebėsite, kad kūdikis sustiprėjo, galėsite pradėti jį raginti šliaužti, padėjusi daiktus truputį toliau, negu jis gali pasiekti, arba atsisėdusi šalia ir kviesdama jį ateiti. Po to, kai jis taps truputį judresnis, pamėginkite sukurti mažą, minkštą kliūčių ruožą su keletu pagalvėlių arba didelių pagalvių. Šis ruožas padės kūdikiui ugdyti bendrąją motoriką (gebėjimą naudoti ir koordinuoti didesniąsias raumenų grupes) ir tuo pat metu suteiks jam daug džiaugsmo.
Labai greitai jis atsistos ir bandys išlaikyti pusiausvyrą. Be abejo, yra ir tokių kūdikių, kurie praleidžia rėpliojimo etapą ir stojasi iš karto. Nesvarbu, kaip kūdikis pradės stovėti, svarbu, kad jūs jį nuolat drąsintumėte ir sukurtumėte jam saugią aplinką.