Alergijos karvės pieno baltymams gydymas. Klausimai ir atsakymai
Dr. Vytenė Menkevičienė, šeimos gydytoja
Norint veiksmingai gydyti alergiją karvės pieno baltymams, reikia visiškai nevartoti karvės pieno ir karvės pieno produktų (pieno gaminių).
Kuo maitinti savo kūdikį?
Jei jūsų kūdikiui diagnozuota alergija karvės pieno baltymams, geriausia mityba jam – motinos pienas. Motinos piene esančių maisto medžiagų derinys kūdikiams tinka geriausiai. Jame yra skatinančių imuninę sistemą antikūnų, o tai padeda sumažinti kūdikių susirgimų ir infekcijų lygį bei alerginių ligų išsivystymo riziką.
Jei mano kūdikis serga alergija karvės pieno baltymams, ar turiu nutraukti žindymą krūtimi?
Kūdikiai, alergiški karvės pieno baltymui, nėra alergiški mamos pienui, tik jame esantiems karvės pieno baltymams, kurie į jį patenka su mamos suvalgytais maisto produktais. Kūdikiui, žindomam mamos pienu, pasireiškus alergijai karvės pieno baltymui, žindančiai mamai rekomenduojama sumažinti karvės pieno kiekį arba visai jo nevartoti, taip pat nevartoti pieno produktų ir visų produktų, kuriuose yra karvės pieno. Visiškai pašalinti iš mitybos pieną ir kitus pieno produktų gaminius reikėtų tik pasitarus su savo gydytoju ir, tokiu atveju, gydytojas turėtų prižiūrėti jūsų mitybą, kad kūdikis ir jo mama gautų visas būtinas maisto medžiagas ir būtų sveikas.
Kuo maitinti savo kūdikį, jei nežindau jo krūtimi?
Nežindomam kūdikiui, pasireiškus alergijos karvės pieno baltymams simptomams, turėtumėte pasitarti su jo gydytoju, kuris rekomenduos tinkamą adaptuotą mišinį. Yra dviejų rūšių mišiniai, tinkami esant alergijai karvės pienui: mišiniai su aminorūgštimis arba labai hidrolizuotų baltymų mišiniai. Daugiau kaip 90 proc. kūdikių, sergančių alergija karvės pieno baltymams, toleruoja labai hidrolizuotų baltymų mišinius.
Svarbi pastaba!
Nerekomenduojama vartoti ožkos pieno (įskaitant kūdikių mišinius ožkos pieno pagrindu) ir avies pieno mišinių, esant alergijai karvės pieno baltymams. 90 proc. alergiškų karvės pieno baltymams kūdikių taip pat yra alergiški ožkos ir avies pieno produktams.
Nerekomenduojama naudoti sojų kūdikių mišinių ir sojų pieno gydant mažesnių nei 6 mėnesių kūdikių alergiją karvės pieno baltymams, nes kyla kryžminės alergijos rizika. Sojų produktus galima duoti vyresniems nei 6 mėnesių kūdikiams, jei jiems nepasireiškia alergija sojų produktams.
Dėl alergijos pradėjau naudoti specialų mišinį ir pastebėjau, kad jo kvapas kitoks, nei įprasto pieno mišinio. Ar tai normalu?
Taip, tai visiškai normalu. Alergijos kontrolei skirtas mišinys yra labai hidrolizuotas, baltymas yra suskaidytas į daug mažesnes daleles, kad tiktų kūdikiams, kurie alergiški nesuskaidytam pieno baltymui, todėl pasikeičia šio mišinio kvapas ir skonis, taip pat ir visų kitų mišinių, rekomenduojamų vartoti esant alergijai karvės pieno baltymams.
Mano kūdikio išmatų spalva pasikeitė, jos pasidarė skystesnės, kai pradėjau maitinti jį mišiniu, skirtu alergiškiems kūdikiams
Tai visiškai normalu. Pradėjus naudoti pieno mišinį esant alergijai, keičiasi kūdikio išmatų spalva ir konsistencija. Pastebėsite, kad jos pasidarys žalsvokos ir skystesnės. Taip yra todėl, kad šiuose mišiniuose naudojamas karvės pienas yra labai suskaidytas tam, kad kūdikis galėtų lengviau jį suvirškinti. Dėl šių hidrolizuotų baltymų išmatos gali tapti žalsvesnio atspalvio. Dėl to neverta nerimauti. Jūsų kūdikis netrukus pripras prie ypatingo mišinio skonio. Jei nerimaujate, pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu.
Man regis, mano vaikas išsaugo ir nebeserga alergija maisto produktams. Kaip galėčiau tą patikrinti?
Kai kurie vaikai išauga alergiją maisto produktams, tačiau tyrėjai tiksliai nežino, kodėl taip yra. Šiuo klausimu geriausia konsultuotis su jus gydančiu alergologu. Jei manote, kad jūsų vaikas išaugo alergiją maistui, svarbu, kad norėdami tuo įsitikinti, to nedarytumėte. Tai labai nesaugu, nes vaikui gali pasireikšti sunkios alerginės reakcijos. Pastebėjus, kad vaikas netyčia suvalgė maisto alergeną ir jam nepasireiškė jokia alerginė reakcija, tai gali reikšti, kad vaikas išaugo ir nebeserga alergija maisto produktams. Tuomet laikas pasitarti su alergologu ir tai išsiaiškinti.