Mažylis nevalgo mėsos ar žuvies
Kodėl mažylis nevalgo mėsos ar žuvies?
Ne jis vienas…
Dažnai vaikas iki 2 metų tampa išrankesnis maistui ir jį pamaitinti gali būti sudėtinga – tai visiškai normalu ir paprastai tęsiasi iki 4 metų. Vieni mažyliai labai nenoriai ragauja naujų produktų (tai vadinama neofobija, kuri, manoma, yra natūralus evoliucinis instinktas, saugantis vaikus nuo jiems nesaugaus maisto), kiti vaikai ima nebevalgyti ir maisto, kurį anksčiau mėgo (tai vadinama išrankumu), o kai kurie taiko abi šias taktikas! Daugiau apie tai galite pasiskaityti straipsnyje „Mažylis labai išrankus maistui“. Kad ir kokia būtų nevalgumo priežastis, pakankamai dažnai 1–4 metų vaikas mėsos ar žuvies valgo nedaug ir vos kelių rūšių.
Kuo blogai mėsa ir žuvys?
Niekuo. Tiesiog kai kuriems vaikams prireikia daugiau laiko nei kitiems pamėgti tam tikrą maistą. Mažyliai mokosi mėgdžiodami kitus žmones, ypač jus, todėl jeigu jūs patys mėgstate valgyti įvairią mėsą ir žuvį, labiau tikėtina, kad tokį maistą mielai valgys ir jūsų vaikas. Jeigu mėsos ar žuvies nepatiekiama šeimai susėdus prie stalo arba jūs ją valgote atskirai nuo vaiko, šis neišmoks, kad tokį maistą valgyti saugu ir malonu.
Polinkį prie kai kurių maisto produktų gali lemti ir genai – dalis žmonių iš prigimties nemėgsta mėsos ar žuvies. Mūsų pojūčiai įtakoja, kaip priimame naują maistą, o mėsos ir žuvies tekstūra, kvapas, vaizdas kai kuriems žmonėms, įskaitant 1–4 metų vaikus, gali būti atstumiantis. Prisiminkite tai ruošdami mėsos ar žuvies patiekalus, kurių norėtumėte, kad jūsų mažylis paragautų.
Kodėl mums reikia mėsos ir žuvies?
Mėsoje ir žuvyje yra daug baltymų, taip pat vitaminų ir mineralų. Raudonoje mėsoje, tokioje kaip jautiena ar ėriena, ypač gausu geležies, reikalingos normaliam vaikų smegenų vystymuisi. Riebioje žuvyje, tokioje kaip lašiša ir skumbrė, yra gausu omega 3 riebalų rūgščių. Skatinkite mažylį paraugti įvairios mėsos ar žuvies, nes nė viena jų nėra geresnė už kitas, svarbiausia – įvairovė. Daugiau informacijos apie minėtas maistines medžiagas rasite straipsniuose „Mažylis negauna pakankamai geležies“ ir „Mažylis negauna pakankamai omega 3 riebalų rūgščių“. Kiek? Mėsos ar žuvies patiekite kartą per dieną, pasistenkite žuvį valgyti bent du kartus per savaitę, vieną jų patiekite riebią žuvį.
* Daugiau informacijos rasite straipsniuose „Kaip maitinti mažylį“.
Kas padeda geriausiai ir kodėl?
Kas gali padėtiAr jūs… |
Kodėl tai veiksminga? |
į kassavaitinį visos šeimos valgiaraštį įtraukiate mėsos arba žuvies? | Mažyliai mokosi mėgdžiodami. Ar vaikas valgys mėsos ir žuvies patiekalus, labiausiai priklauso nuo to, ar matys jus juos valgant. Stebėdamas jus, mažylis supras, kad mėsą ir žuvį valgyti skanu bei saugu. Daugiau informacijos rasite straipsnyje „Kaip maitinti mažylį“. |
pasiūlote dar neragautų mėsos ar žuvies patiekalų, ne vien tų, kuriuos žinote, kad vaikas suvalgys? | Mėsos ir žuvies įvairovė gali paskatinti mažąjį patirti naujų skonių. Pasistenkite jam pasiūlyti ne tik mėgiamiausios mėsos ar žuvies, bet ir naujų skonių patiekalų, kad mažylis turėtų progą susidomėti naujais skoniais. Savaitės eigoje pasiūlykite jam įvairios mėsos bei žuvies. |
pasiūlote mažyliui paragauti gabaliuką dar neskanautos mėsos ar žuvies, bet jo neverčiate valgyti? | Versdami valgyti vaiką per prievartą galite sulaukti priešingo efekto, nei tikitės. Mažylis gali atsisakyti maisto ir pratinimas prie naujo skonio užtruks dar ilgiau. Svarbiau vaiką paskatinti išbandyti naujoves ir patirti naujų skonių, nei rūpintis, kad jis suvalgytų visą porciją. Kai norės, valgys daugiau. Patiekite naują mėsos ar žuvies patiekalą, kurį norite, kad jūsų mažylis paragautų, kartu su kitais jam tikrai patinkančiais maisto produktais. Naujo patiekalo įdėkite nedaug, kad neišgąsdintumėte mažylio naujiena lėkštėje. |
jeigu vaikas atsisako maisto, paimate jo lėkštę nieko nekomentuodami ir bandote iš naujo rytoj? | Svarbiausia suteikti vaikui kuo daugiau galimybių paragauti naujo maisto. Nenusiminkite, jeigu iš pradžių mažylis nenorės ragauti naujų produktų. Pasiūlykite paragauti to paties rytoj arba išmėginkite kitą gaminimo būdą. Nenuleiskite rankų – gali prireikti kelių bandymų, bet stengtis verta! |
Praktiški patarimai
- Iš mėsos ir žuvies ruoškite maistą, kurį galima valgyti rankomis – leiskite mažyliui pačiam susitepti sumuštinį su virtos mėsos gabalėliu arba patiekite jam konservuotos žuvies ir duonos lazdelių.
- Mėsą galima greitai pakepti su daržovėmis. Toks patiekalas spalvingas ir gardus, ypač jeigu leisite mažyliui pačiam pasirinkti daržoves.
- Nekalbėkite vaikui girdint apie mėsą ar žuvį neigiamų dalykų. Net jeigu patys nevalgote mėsos ar žuvies dėl kokių nors priežasčių.
- Kartu paruoškite picą su mėsa ar žuvimi.
- Susmulkinkite virtą žuvį, pagaminkite bulvių košę ir leiskite mažyliui iš šių produktų pasigaminti žuvies pirštelių.
- Riebios žuvies kvapas gali būti gana stiprus, todėl pabandykite ją gaminti garuose, folijoje, naudokite žuvies filė, o ne visą žuvį, ir paruoškite mažylio mėgiamo padažo, kuris padėtų paslėpti kvapą.
- Gaminkite troškinius, gerai ištroškinta mėsa suminkštėja ir vaikui lengviau ją sukramtyti.
- Padėkite mažyliui sulipdyti maltinukus iš mėsos, džiūvėsėlių ir smulkiai pjaustyto svogūno bei morkos.
- Pasiūlykite vaikui paragauti vištienos, ji dažnai būna gana minkšta.
- Vaikai dažnai mėgsta patiekalus iš kokybiškos maltos mėsos, pavyzdžiui, maltinukus, makaronus su Bolonijos padažu ar pyragus su faršu.