Mažylis nevalgo vaisių

 

Augļu bļoda. Bērns neēd augļus
Autorius: 
Eugenija Nazimoviene

Vaikų ligų gydytoja

Kodėl mažylis nevalgo vaisių?

Ne jis vienas…

Dažnai vaikas iki 2 metų tampa išrankesnis maistui ir jį pamaitinti gali būti sudėtinga – tai visiškai normalu ir paprastai tęsiasi iki 4 metų. Vieni mažyliai labai nenoriai ragauja naujų produktų (tai vadinama neofobija, kuri, manoma, yra natūralus evoliucinis instinktas, saugantis vaikus nuo jiems nesaugaus maisto), kiti vaikai ima nebevalgyti ir maisto, kurį anksčiau mėgo (tai vadinama per dideliu išrankumu), o kai kurie taiko abi šias taktikas! Daugiau apie tai galite pasiskaityti straipsnyje „Mažylis labai išrankus maistui“. Kad ir kokia būtų nevalgumo priežastis, labai dažnai 1–4 metų vaikas vaisių valgo nedaug ir vos kelių rūšių, jeigu juos valgo iš viso.

 

Kodėl mums reikia vaisių?

Žinome, kad gausus vaisių ir daržovių vartojimas padeda apsisaugoti nuo ligų. Vaisiuose daug vitaminų, mineralų, maistinių skaidulų ir kitų sveikatai svarbių maistinių medžiagų. Tačiau nėra vieno vaisiaus, kuris atstotų visus kitus, svarbiausia – įvairovė. Todėl svarbu išmokyti mažylį pamėgti daug skirtingų vaisių ir daržovių!

Kiek? Vaisių ir daržovių turėtų būti patiekiama kiekvieno valgymo metu, reikėtų stengtis, kad per dieną vaikas jų suvalgytų 5 porcijas. Daugiau informacijos rasite straipsniuose „Kaip maitinti mažylį“ ir „Mažylis nevalgo daržovių“. Atminkite, norint, kad vaikas pamėgtų vaisius ir daržoves prireiks laiko, todėl į priekį geriausia judėti mažais žingsniukais.

 

Kuo blogi vaisiai?

Niekuo. Tiesiog kai kuriems vaikams prireikia daugiau laiko nei kitiems pamėgti tam tikrą maistą. Mažyliai mokosi mėgdžiodami kitus žmones, ypač jus, todėl jeigu jūs patys mėgstate valgyti įvairius vaisius, labiau tikėtina, kad juos mielai valgys ir jūsų vaikas. Jeigu vaisių nepatiekiama šeimai susėdus prie stalo arba jūs valgote juos atskirai nuo vaiko, šis neišmoks, kad vaisius valgyti saugu ir malonu.

Maistą stipriausiai pajaučiame skonio receptoriais, bet valgant dalyvauja ir kiti mūsų pojūčiai: rega, uoslė, lytėjimas. Nežymiems kvapo ir skonio pokyčiams jautresni vaikai gali atsisakyti nauju būdu paruoštų produktų, net jeigu anksčiau mielai juos valgydavo. Prisiminkite tai patiekdami ant stalo vaisių, kurių norėtumėte, kad jūsų mažylis paragautų.

 

Kas padeda geriausiai ir kodėl?

Kas gali padėti
Ar jūs…
Kodėl tai veiksminga?
kasdien patiekiate vaisių šeimai susėdus prie stalo? Mažyliai mokosi mėgdžiodami. Svarbiausias veiksnys, nulemsiantis, ar jūsų vaikas pamėgs vaisius – jūsų pavyzdys. Stebėdamas jus, mažylis supras, kad vaisiai skanūs ir juos valgyti saugu.
valgymų metu patiekiate įvairių vaisių, taip pat ir tų, kurių norėtumėte, kad vaikas paragautų? Vaisių įvairovė gali paskatinti mažąjį paragauti naujų skonių. Pasistenkite jam pasiūlyti ne tik mėgiamiausių vaisių, tai gali tik pasunkinti situaciją, nes mažylis neturės progos susidomėti naujais skoniais. Pasiūlykite įvairių vaisių ir leiskite pasirinkti.
pasiūlote mažyliui paragauti gabaliuką dar neskanauto vaisiaus, bet neverčiate jo to daryti, jei šis atsisako? Vertimas valgyti per prievartą gali turėti priešingų, nei siekiate, pasekmių. Svarbiau vaiką paskatinti išbandyti naujoves ir paragauti naujų skonių, nei rūpintis, kad jis suvalgytų visą porciją. Kai norės, valgys daugiau.
jeigu vaikas atsisako maisto, paimate jo lėkštę nieko nekomentuodami ir bandote iš naujo rytoj? Svarbiausia suteikti vaikui kuo daugiau galimybių paragauti naujų vaisių. Nenusiminkite, jeigu iš pradžių mažylis nenorės ragauti naujų produktų. Kitą dieną vėl jų pasiūlykite – gali prireikti 10 ar daugiau bandymų! Bet pasistengti verta.

 

Praktiški patarimai

  • Valgykite vaisius kartu su vaiku ir kalbėkitės apie tai, kokius mėgstate.
  • Rinkitės saldžius ir prinokusius vaisius, tai ypač svarbu patiekiant uogų ar citrusinių vaisių.
  • Avietes užšaldykite ir laikykite maišelyje, kad būtų patogu išimti po vieną, nes jos atitirpsta per kelias minutes.
  • Kai einate apsipirkti, leiskite mažyliui pačiam išsirinkti vaisių, kurių jis norėtų paragauti.
  • Pasimokykite kartu su vaiku obuolių skiltelėse palikti dantų įspaudus – tai proga paragauti vaisiaus be jokios prievartos jo suvalgyti.
  • Išeikite uogauti į mišką arba sodą ir pažaiskite žaidimą „Viena uoga į kibirą, kita – į burną“!
  • Vazonėlyje užsiauginkite braškių.
  • Iš pastovėjusių bananų iškepkite pyragą ar keksiukų.
  • Obuolius ir kriaušes patroškinkite ir užšaldykite.
  • Slyvas pakepkite ir užšaldykite.
  • Abrikosus, persikus, papają ar mangą pavirkite garuose, grubiai sumalkite ir užšaldykite.
  • Džiovintus abrikosus, figas ar datules valgykite užkandžiams arba išmirkykite vandenyje ir įmaišykite į košes ar pudingus.