Atsakymai į klausimus: nėštumas ir priešlaikinio gimdymo rizika koronaviruso pandemijos metu
Jei esate nėščia ir nerimaujate dėl to, kaip koronavirusas gali paveikti jus ir jūsų kūdikį, žinokite, kad nesate viena. Daug kalbama apie COVID-19 ir priešlaikinio gimdymo riziką ar riziką pagimdyti neišnešiotą kūdikį. Pateikiame patvirtintą informaciją, kad žinotumėte patikimus faktus ir PSO bei kitų gerbiamų organizacijų rekomendacijas.
Faktai apie koronavirusą nėštumo metu
Šiuo metu nėra plačiai surinktų įrodymų, kurie leistų teigti, kad užsikrėtus koronavirusu jums kyla didesnė rizika nei kitiems. Tačiau dėl nėštumo metu jūsų organizme ir imuninėje sistemoje vykstančių pokyčių jums gali iškilti kai kurių kvėpavimo takų infekcijų rizika. Todėl jums svarbu imtis papildomų priemonių, kad apsisaugotumėte nuo koronaviruso, būtinai turite pranešti savo sveiktos paslaugų teikėjui apie galimus simptomus, kaip antai karščiavimą, kosulį ar pasunkėjusį kvėpavimą.
Manoma, kad, užsikrėtus koronavirusu, rizika perduoti jį savo kūdikiui nėštumo metu yra nedidelė. Kol kas nėra įrodymų, kad virusą galima perduoti gimdymo metu (tai vadinama vertikaliuoju perdavimu). Tačiau gimęs kūdikis gali užsikrėsti juo kaip ir bet kas kitas – per sąlytį su išsiskiriančiais iš jūsų kvėpavimo takų lašeliais.
Faktai apie priešlaikinį gimdymą ir koronavirusą
COVID-19 – koronavirusas yra naujas virusas, tad beveik neturima domenų, pagal kuriuos būtų galima nustatyti, ar juo užsikrėtus jums gresia priešlaikinis gimdymas. Yra žinoma, kad kai kuriais priešlaikinio gimdymo atvejais motinos buvo užsikrėtusios koronavirusu, tačiau nėra aišku, ar priešlaikinį gimdymą paskatino ši infekcija. Kai kurios moterys susirgusios nusprendė gimdyti anksčiau.
Jei šis klausimas jums kelia nerimą, aptarkite jį su savo gydytoju.
Ar žinote, kad paprastai per dieną per anksti gimsta 1–10 kūdikių (nepaisant COVID-19). PSO ir kitos patikimos institucijos praneša, kad dažniausia priešlaikinio gimdymo priežastis būna infekcijos ir lėtinės ligos, kaip antai diabetas ir aukštas kraujospūdis. Dėl šios priežasties nėščioms moterims toliau rekomenduojama imtis ypatingų atsargumo priemonių ir saugotis užsikrėtimo koronavirusu – laikytis rekomenduojamų asmens higienos taisyklių ir socialinio atstumo.
Kaip apsisaugoti nuo užsikrėtimo koronavirusu?
- Reguliariai, dažnai plaukite rankas, 20 sekundžių plaukite jas muilu ir vandeniu arba dezinfekavimo priemone, kurioje yra alkoholio.
- Laikykitės socialinio atstumo būdami su kitais žmonėmis. Tai reiškia, kad nuo kitų asmenų reikia laikytis 1,5 metro atstumo.
- Venkite kontakto su visais, kas karščiuoja, kosėja ar kam pasireiškia peršalimo arba infekcijos simptomai krūtinės srityje. Taip pat, jei šie simptomai pasireiškia jūsų artimiesiems.
- Nelieskite akių, nosies ir burnos.
- Likite namuose, nebent iškiltų būtinybė išeiti.
- Kai kuriais atvejais išėjus iš ne namų reikia dėvėti kaukę, kad sergantys asmenys neapkosėtų ir neapčiaudėtų jūsų.
Pastaba. Prašome peržiūrėti jūsų gyvenamojoje vietoje taikomas rekomendacijas ir patarimus, nes skirtingose šalyse gali būti taikomos skirtingos apsaugos priemonės, priklausomai nuo užkrečiamumo toje bendruomenėje sunkumo.