4 žingsniai vaikui apsaugoti nuo alergijų
Jei esate alergiška ir laukiatės kūdikio, tikriausiai, baiminatės, kad ir kūdikis gali būti alergiškas. Čia rasite 4 paprastus patarimus, kurie gali padėti jums sumažinti kūdikiui riziką susirgti alergija.
1. Pasiruoškite nėštumui
Jei dar tik planuojate kūdikį – tai tinkamas laikas pagalvoti, kaip sumažinti riziką būsimam kūdikiui susirgti alergija. Tikriausiai žinote, kad dar iki nėštumo derėtų pasirūpinti savo sveikata. Kokių ypatingų veiksmų galima imtis, norint apsaugoti būsimą atžalą nuo alergijų? Viena iš jų – iki planuojamo nėštumo būtinai atsisakyti stimuliantų (medžiagų prie kurių priprantama ir išsivysto priklausomybė, pvz.: kofeinas).
Patartina pasirūpinti iki nėštumo savo kūno masės indeksu (KMI) ir jei reikia laiku subalansuoti savo mitybą. Šiuo laikotarpiu vertėtų vengti alergenų, kurie jums sukelia alergines reakcijas, taip pat įvairių dirgiklių, nes jie gali paskatinti organizmo alergines reakcijas.
2. Stenkitės pašalinti epigenetinius veiksnius
Nors daugelis alerginių ligų yra siejamos su genetiniu paveldimumu, šiandien mokslas dar didesnį vaidmenį priskiria epigenetiniams pakitimams. Dėl aplinkos veiksnių įtakos, nesukeliant genų struktūros pokyčių, gali pakisti genų veikimas (vadinamoji genų išraiška). Stiprią įtaką turintiems veiksniams, pasižymintiems įrodytu epigenetiniu poveikiu, mokslininkai priskiria, pavyzdžiui, tabako dūmus (ir aktyvaus rūkymo, ir pasyvaus rūkymo įtaką nėštumo metu, t. y. įkvepiamų vadinamųjų aplinkos tabako dūmų). Tai reiškia, kad būsimos motinos gyvenimo būdas ir mityba turi įtakos alergijų atsiradimo rizikai. Saugokitės stimuliantų, tinkamai maitinkitės, būkite pakankamai fiziškai aktyvios ir venkite streso.
3. Rūpinkitės savimi ir savo kūdikiu nėštumo metu
Nėščia moteris nuolat yra prižiūrima gydytojo – stebima jos bendra būklė ir vaisiaus vystymasis gimdoje. Jei būsima mama alergiška, jai laukiantis vaikelio reikalinga ir speciali medikų priežiūra.
Ypač svarbi gydytojo priežiūra, jei nėščioji serga astma ir jai skiriamas antialerginis gydymas. Svarbu atlikti tokius tyrimus, kaip PEF (plaučių funkcijos tyrimas), spirometrija, ACT (astmos kontrolinį tyrimą), FeNo (azoto oksido kiekio iškvepiamame ore tyrimą). Sergančios astma besilaukiančios moterys turėtų ypač rūpintis savo sveikta – ypač dėl alergijų. Prižiūrint gydytojui, nėštumo metu reikėtų toliau taikyti profilaktines priemones, kurių buvo imtasi rengiantis motinystei. Taip pat svarbu, kad moterys, pradedančios asmeninę imunoterapiją iki nėštumo ir gerai ją toleruojančios, toliau mažintų jautrumą alergenams ir besilaukdamos kūdikio.
4. Atminkite didžiausią pirmųjų 1 000 dienų svarbą
Vaiko sveikatai, taip pat ir ateičiai, ir tinkamam jo organizmo funkcionavimui labai svarbi mityba per pirmąsias 1 000 gyvenimo dienų nuo pastojimo. Štai kodėl labai svarbu, kad būsima mama valgytų įvairų maistą ir laikytųsi subalansuotos mitybos, o vėliau pirmuosius šešis mėnesius maitintų krūtimi – taip rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija (PSO).
Kitas svarbus žingsnis – parinkti tinkamą maistą vaikui, pradedančiam pažindintis su įvairiais skoniais. Mitybą reikėtų pradėti įvairinti ne anksčiau nei kūdikiui sukakus 17 savaičių ir ne vėliau kaip nuo 26 kūdikio gyvenimo savaitės. Šiuo laikotarpiu labai praverčia išsamios kūdikių mitybos rekomendacijos, kurias yra parengę ekspertai. Norint užtikrinti, kad kūdikiui duodami produktai atitiktų griežtas kūdikių ir mažylių maisto rekomendacijas, vertėtų rinktis saugų, specialiai jiems skirtą maistą. Jį lengva atpažinti pagal amžiaus ženklą ant pakuotės. Taip užtikrinama, kad produktas geriausiai tenkintų vaiko poreikius konkrečiu raidos etapu ir kad jame tikrai nebūtų maisto priedų (konservantų, dažiklių ir skonio stipriklių), kurie gali būti pavojingi dar nesubrendusiam organizmui.