Kūdikių alergijos maisto produktams

Dr. Vytenė Menkevičienė, šeimos gydytoja

Bērnu alerģijas pret pārtikas produktiem. Mamma spēlējas ar savu mazuli

Požymiai, simptomai ir protingi patarimai

Alergijos maisto produktams nėra dažnos, bet joms išsivysčius, jūsų kūdikio mityba gali tapti skurdesnė. Sužinokite, į kokius požymius būtina atkreipti dėmesį, kokie maisto produktai gali sukelti nepageidaujamas alergines reakcijas, kaip ir kada saugiai įtraukti į mitybą alergizuojančius maisto produktus, ir kodėl maitinimas krūtimi gali padėti sumažinti riziką kūdikiui susirgti alerginėmis ligomis.

 

Kūdikių alergijos maisto produktams

Alergijos maisto produktams yra susijusios su per stipria imuninės sistemos reakcija. Jos gali pasireikšti iškart, sukeldamos aiškius simptomus vos tik suvalgius alergizuojančio maisto, pvz. dilgėlinės tipo bėrimas. Taip pat gali būti ir uždelstos – sukelti ilgiau trunkančius arba pasikartojančius simptomus, pvz. egzemą ar tam tikras virškinimo problemas.

Alergijos maisto produktams dažniau pasireiškia mažiems vaikams nei suaugusiems, ankstyvojoje vaikystėje jos pasireiškia maždaug 6–8 proc. vaikų. Džiugu, kad daugelis vaikų vėliau išauga ir tokiomis alergijomis nebeserga.

 

Alergijos maistui identifikavimas

Pradėję maitinti kūdikį tirštesniu maistu, tikrai suprasite, kurie produktai jūsų kūdikiui patinka, o kurie – ne. Ne mažiau svarbu stebėti, ar nepasireiškia tam tikrų alergijos maisto produktams požymių. Maždaug tik 1 iš 17 vaikų serga alergija maisto produktams, o didžiajai daugumai šie simptomai niekada nepasireikš.

Dažniausi iš karto pasireiškiančios alergijos maisto produktams simptomai:

  • Paakių ir lūpų patinimas
  • Viduriavimas ir vėmimas
  • Švokštimas, varvanti nosis, akių paraudimas ir čiaudėjimas
  • Niežulys, bėrimai ir egzema

Alergijos simptomai gali būti švelnūs, vidutiniai arba sunkūs. Ir nors kai kurie žmonės kas kartą, pasireiškus alerginei reakcijai, patiria tokio pat lygio simptomus, niekada nežinia, ar švelniai išreikšta alerginė reakcija vieną kartą nevirs sunkesne, todėl labai svarbu laiku nustatyti ir tinkamai gydyti vaikų alergijas maistui.

Stiprus švokštimas ir apsunkintas kvėpavimas gali būti anafilaksijos požymiai, tuomet reikia nedelsiant kreiptis pagalbos į sveikatos priežiūros įstaigą arba kviesti greitąją medicinis pagalbą. Laimei, šio pobūdžio sunki alerginė reakcija pasireiškia retai.

 

Maisto produktai, kurie sukelia alergijas

Maisto produktai, dažniau nei kiti sukeliantys alerginę reakciją:

  • Maisto produktai su kviečiais ir kiti maisto produktai, kuriuose yra glitimo
  • Pienas
  • Kiaušiniai
  • Žuvis ir moliuskai
  • Žemės riešutai
  • Riešutai
  • Sėklos

 

Sąsaja su šeima

Besilaukiančios moterys, kurias vargina alergijos, dažnai nerimauja, jog ir jų kūdikiui gali pasireikšti alergija. Jei šeimoje yra sergančių alerginėmis ligomis, tikimybė susirgti kūdikiui yra didžiausia – iki 70 proc. Kūdikių, kurių tėvai (vienas iš tėvų ar abu) serga alergija, paveldi tą pačią problemą, bet nebūtinai alergiją tam pačiam alergenui, todėl verta susipažinti ir su alergijomis kitokiems maisto produktams, pvz. alergija karvės pieno baltymui. Jei jūsų šeimoje sergančių alergijomis nėra, šios ligos rizika yra maža – vos apie 10 proc.

 

Alergizuojančių maisto produktų įtraukimas į mitybą

Jei jūsų šeimoje yra sergančiųju alergijomis ir baiminatės, kad kūdikis taip pat gali susirgti alergija maisto produktams, atidžiai stebėkite jo sveikatos būklę ir elgesį, jį ppradėjus primaitinti alergizuojančiais maisto produktais. Jei kūdikį žindote, žindykite visą atjunkymo laikotarpį, kad rizika atsirasti alergijai būtų kuo mažesnė.

Pradėję primaitinimą, iš pradžių duokite nedidelį kiekį naujo maisto produto, jį kūdikiui ragauti duokite keletą dienų, prieš pradėdami maitinti jį kitos rūšies maisto produktu. Jei kūdikiui pasireikš kokia nors alerginė reakcija, galėsite nesunkiai suprasti, kuris produktas ją sukėlė. Kūdikiui įtarus alergiją, susisiekite su gydytoju: jis padės nustatyti jūsų kūdikiui diagnozę ir suteiks pagalbą, taip pat patars, kaip gydyti ir kontroliuoti šį susirgimą.

 

Kad kūdikis būtų sveikas

Įgyti išsamias žinias apie alergiją ir išsiaiškinti, kuriuos maisto produktus vaikas gali valgyti, o kurių negali, užtrunka. Mokydamiesi kontroliuoti šią ligą, visada skaitykite sudedamųjų dalių sąrašą etiketėse, net tų maisto produktų, kuriuose nesitikite aptikti jums vengtinų alergenų.

Maisto ženklinimo įstatymais sudaromos galimybės lengviau atpažinti alergenus kūdikių maisto produktuose.

Jei vaikas yra alergiškas tam tikriems maisto produktams, ir tenka jų vengti, gali kilti nepakankamos mitybos rizika. Geriausia kreiptis pagalbos į gydytoją dietologą užtikrinant pilnavertę kūdikio mitybą, jam gaunant visų maistinių medžiagų, reikalingų sveikam jo augimui ir vystymuisi1.

 

Motinos pieno vaidmuo mažinant alergijų atsiradimo riziką

Ekspertai vieningai sutaria, kad maitinami motinos pienu kūdikiai geriau apsaugomi nuo alergijų išsivystymo: motinos pienas stiprina jų imuninę sistemą, nes jame yra daug antikūnių, padedančių kūdikiui apsisaugoti nuo pirmųjų jo gyvenimo mėnesių. Maitinant motinos pienu, jau ankstyvuoju gyvenimo laikotarpiu mažėja alergizuojančių maisto produktų poveikis, nes jis  padeda sveikai formuotis virškinamajam traktui ir žarnyno mikrobiotai.

Žindant arba maitinant iš buteliuko nutrauktu motinos pienu ne trumpiau kaip pirmuosius 6 kūdikio gyvenimo mėnesius galima sumažinti alergijų išsivystymo riziką.