Žarnynas ir besiformuojanti jūsų kūdikio imuninė sistema
Tikėtina, kad pastaraisiais metais esate daug girdėję apie „sveiką žarnyną“. Ir ne šiaip sau! Iš tiesų yra daugybė priežasčių, kodėl turėtume rūpintis mūsų žarnyno gerove, o ypač jame esančiomis bakterijomis. Jų visuma vadinama mikrobiota, kuri klesti mūsų žarnyne bei padeda vystytis imuninei sistemai. Tyrimai rodo, nors smegenys ir žarnynas atlieka skirtingas funkcijas, tačiau tarpusavyje yra labai glaudžiai susiję – gamina tam tikrus vitaminus, padeda smegenims apdoroti informaciją, gaunamą per pojūčius, pavyzdžiui, vaizdus, garsus, skonius ar lytėjimą. Panašiai mikrobiotos bakterijos komunikuoja su imunine sistema ir padeda jai vystytis.

Kontaktas su bakterijomis išoriniame pasaulyje ne visuomet yra blogai. Tai tarsi imuninės sistemos treniravimas, skatinantis pasipriešinti blogosioms bakterijoms. Nebijokite ir leiskite vaikams kapstytis smėlio dėžėje ar šiek tiek išsipurvinti, juk tai yra proceso dalis. Tačiau kalbant apie naujagimio imuninę sistemą, reikėtų prisiminti, jog ji vystosi palaipsniui ir nėra pilnai susiformavusi, todėl infekcijų pavojus yra ypač didelis.
Motinos pienas yra ne tik geriausias maisto šaltinis, bet kartu kūdikiui suteikia daugybę naudos. Motinos pienu kūdikiui ne tik perduodami antikūnai, bet ir jame esančios skaidulinės medžiagos bei gerosios bakterijos, vadinamos prebiotikais ir probiotikais. Daugindamosis šios bakterijos žarnyne padeda formuotis kūdikio imuninei sistemai bei „moko“ ją kovoti su infekcijomis, jog ši sureaguotų greičiau ir stipriau.
Jei negalite ar nenorite žindyti savo kūdikio, pasikonsultuokite su sveikatos priežiūros specialistu. Kai kuriuose pieno mišiniuose taip pat yra vertingų prebiotikų ir probiotikų. Pasitarkite su savo gydytoju apie pieno mišinio pasirinkimą.
Prebiotikai ir probiotikai
Išvydus žodžius prebiotikai ir probiotikai gali iškilti įvairių klausimų: kas tai?, kuom šios gerosios bakterijos ypatingos?, kodėl mūsų organizmui jos yra naudingos? ir t.t.
Probiotikai yra gyvos žarnyno bakterijos, o prebiotikai yra probiotikų maistas. Galime juos palyginti su angliavandeniais, kurie padeda gerosioms bakterijoms daugintis, taip ribojant galimai blogųjų bakterijų augimą.
Sinbiotikai – tai prebiotikų ir probiotikų derinys, juos galime prilyginti komandai, kuomet vienas kitą papildydami žarnynui suteikia dvigubos naudos, skatindami gerųjų bakterijų augimą, išlikimą ir veiksmingumą.
Atpratindami kūdikį nuo motinos pieno ir supažindindami jį su maistu, gerųjų bakterijų galite rasti įvairiuose maisto produktuose. Prebiotikų yra bananuose, cikorijose, svogūnuose, pomidoruose, o probiotikai natūraliai aptinkami jogurte, sūryje, tokiame kaip mocarela, gauda, čederis ir varškė, taip pat raugintame ir fermentuotame maiste, tokiame kaip pasukos, kefyras, miso ir rauginti kopūstai. Visi šie maisto produktai pilni gerųjų bakterijų, kurios savo ruožtu ne tik naudingos žarnynui, bet ir prisideda prie kūdikio imuninės sistemos vystymosi.