Visavertis maistas – Sumanus vaikas

Taip, būtent – subalansuotas ir visavertis maistas – skatina vaiko smegenų sveiką vystymąsi ir gerą veiklą, lavina koncentravimosi įgūdžius ir atmintį, o tai palankiai veikia bendrus vaiko protinius gebėjimus ir suvokimą! Vaiko smegenys, kaip ir imuninė sistema, intensyviausiai vystosi iki 3 metų, todėl šiuo amžiaus laikotarpiu (pradedant nuo 6 mėnesių, kai pradedama primaitinti) tėvai turėtų rūpintis tuo, kad kūdikis gautų jo vystymuisi būtiną visavertį maistą. Šį kartą bandysime išsiaiškinti, kurios maistinės medžiagos yra svarbiausios šiuo amžiaus laikotarpiu ir kaip jos veikia kūdikio fizinę ir psichinę sveikatą.

 

Maistas ir jo įtaka vaiko smegenų vystymuisi ir veiklai

Kol mamytė kūdikį maitina savo pienu, mažylis gauna visas reikiamas maistines medžiagas ir vitaminus bei medžiagas, kurios stiprina imuninę sistemą ir skatina sėkmingą vaiko smegenų vystymąsi ir veiklą. Tačiau, prasidėjus primaitinimo etapui, svarbu atkreipti dėmesį į tai, ar vaikas su maistu gauna reikiamų maistinių medžiagų, reikia suvokti ir tai, kad vaiko valgiaraštis skiriasi nuo suaugusiojo valgiaraščio. Subalansuotas maistas, kuriame maistinių medžiagų ir vitaminų proporcijos yra teisingos, yra itin svarbus, kad vaikas vystytųsi ne tik fiziškai stiprus ir atsparus ligoms, bet ir turėtų stabilią nervų sistemą, gerą atmintį ir koncentravimosi gebėjimus, kurie ateityje turės įtakos pasiekimams mokykloje ir sveikatai apskritai.

 

Geležis

Ypač išskirtina geležis – ji yra ypač svarbi kraujo cirkuliacijai, kuri skatina kūdikio galvos smegenų vystymąsi ir suteikia energijos. Ji aprūpina audinius deguonimi, taip pat dalyvauja formuojantis kauliniam audiniui, dantims bei yra svarbi imuninės sistemos veiklai. Organizmui vystantis padidėja geležies poreikis, ir geriausia ją pasisavinti iš liesos mėsos. Prisimink: geležį įsisavinti trukdo kalcis, bet padeda vitaminas C, todėl geležies turinčius produktus geriausia vartoti kartu su šviežiomis daržovėmis ir vaisiais.

Jei kūdikiui duodama daržovių tyrė, pageidautina pradėti nuo švelnių daržovių, pavyzdžiui, aguročių, moliūgų, morkų, žiedinių kopūstų, vėliau valgiaraštį papildant ir kitomis daržovėmis – brokoliais (kuriuose yra daug geležies), špinatais, paprikomis, baklažanais ir kt. Šios daržovės taip pat yra stiprūs antioksidantai, galintys atnaujinti pažeistas ląsteles. Kiti geležies šaltiniai: liesa jautiena, įvairūs ankštiniai augalai (pupelės, žirniai). Į mažo vaiko valgiaraštį (pradedant nuo 8 mėnesių) pageidautina visų pirma įtraukti švelnios triušienos, kalakutienos, vištienos arba veršienos (jei vaikas toleruoja šį maistą ir nėra alergiškas). Mėsą pageidautina virti arba troškinti, po to sutrinti.

 

B grupės vitaminai

B grupės vitaminai dalyvauja vystantis nervų sistemai ir formuojantis apsauginiam nervų skaidulų apvalkalui. Šių vitaminų labiausiai reikia raumenų ir nervų sistemos darbui, ypač vitamino B12 ir folio rūgšties, kuri skatina ląstelių atsinaujinimą, todėl B grupės vitaminai yra neatskiriama vaiko augimo procesų sudedamoji dalis. Jie užtikrina raudonųjų kraujo kūnelių susidarymą organizme ir stiprina imunitetą.

Pieno produktuose gausu baltymų ir B grupės vitaminų, svarbių smegenų vystymuisi ir augimui. Rekomenduojami produktai: jogurtas be priedų, neriebi grietinė, sūris, kefyras (manoma, kad karvės pieno vaikui nereiktų gerti iki 3 metų, nes karvės pienas gali sukelti alerginę reakciją), grūdiniai augalai. Vitamino B6 taip pat turi visų rūšių mėsa, vaisiai ir daržovės. Pavyzdžiui, vienas bananas turi didelę vitamino B6 rekomenduojamos paros normos dalį. Įdomu, kad kiaušinio sudėtyje yra beveik visų B grupės vitaminų, nesočiųjų riebiųjų rūgščių, be to, jame yra cholino, palaikančio atminties funkciją. Mažiau alergizuojantys ir pagal dydį mažam vaikui labiau tinkantys yra putpelių kiaušiniai.

 

Angliavandeniai

Svarbiausia iš jų yra gliukozė, nes ji užtikrina energijos resursus galvos smegenims. Per vieną minutę 100 g žmogaus smegenų sunaudoja iki 5 mg gliukozės, ji yra pagrindinis substratas smegenų audinių mitybai. Įdomu tai, kad gliukozės teikiama energija pirmiausia naudojama būtent smegenų veiklai, kiti organizmo poreikiai šiuo atveju yra antriniai. Angliavandeniai yra kraujo, raumenų, nervų ir kitų organizmo audinių sudedamoji dalis, todėl aktyviai augančiam organizmui, ypač per pirmuosius 3 metus, visų pirma reikia būtent jų.

Pirmaisiais gyvenimo metais, kai kūdikio vystymasis ypač spartus, viena iš svarbiausių maistinių medžiagų yra angliavandeniai. Turtingiausias angliavandenių šaltinis yra grūdai (žinoma, ir vaisiai, uogos bei pieno produktai), nes jie aprūpina organizmą ir smegenis būtina energija. Todėl grūdinių augalų košės yra labai rekomenduojamos mažų vaikų maitinimui, pradedant nuo ryžių ir baigiant kitomis įvairių rūšių grūdinių augalų košėmis. Svarbu! Reikia išsiaiškinti, ar kūdikis toleruoja grūduose esantį glitimą (baltymą, randamą kviečių, rugių, miežių ir avižų grūduose).

 

Riebalai

Jie sudaro 60 % galvos smegenų audinių. Riebalai yra nepaprastai vertingi vystantis nervų sistemai, būtent dėl jų nervų ląstelės gali augti. Riebalai skirstomi į sočiąsias ir nesočiąsias riebiąsias rūgštis. Kalbant apie polinesočiąsias rūgštis, nerviniam audiniui svarbiausios yra ALR (alfa linoleno rūgštis), EPR, DHR (dokozaheksaeno rūgštis), omega-3 ir omega-6 riebiosios rūgštys, skatinančios visavertį nervinių ląstelių, taip pat akies tinklainės, širdies, smegenų vystymąsi, be to, stiprinančios imuninę sistemą.

Atsižvelgiant į sparčiai augančio organizmo energijos poreikius,maiste, skirtame mažiems vaikams iki 3 metų amžiaus turi būti labai daug riebalų. Tai reikalinga tam, kad smegenys galėtų normaliai vystytis, bei gerai funkcionuotų hormoninė sistema. Reikiamą riebiųjų rūgščių kiekį galima gauti valgant riebias jūrų žuvis, pavyzdžiui, troškintą lašišą, nes joje yra labai daug būtinų omega-3 riebiųjų rūgščių, kurių pasisavinimas gerina kognityvinę (suvokimo ir informacijos apdorojimo) smegenų funkciją. Mažam vaikui tinka valgyti ir baltą žuvį, pavyzdžiui, menkės filė. Jei vaikas atsisako valgyti žuvį, verta pagalvoti apie žuvų taukų vartojimą. Maistą patartina papildyti ir augaliniais aliejais, pavyzdžiui, alyvuogių ar rapsų. Verta įsidėmėti, kad ir aviečių, braškių, gervuogių bei žemuogių sėklose yra omega-3 riebiųjų rūgščių, todėl žemuogės ir mėlynės gali pagerinti atminties funkcijas.

 

Ką dar verta įsidėmėti?

Tam, kad vaiko galvos smegenys gautų visas būtinas maistines medžiagas ir tinkamai vystytųsi, vaiko valgiaraštį reikia pritaikyti jo amžiaus poreikiams ir individualiai sveikatos būklei.Į valgiaraštį pamažu įtraukiant vis naujų produktų, būtina stebėti, ar vaikui jie nesukelia alerginių reakcijų, taip pat reikia kontroliuoti cukraus ir druskos kiekį maiste, nes maistas turi būti sveikas, subalansuotas, įvairus ir, žinoma, skanus.

Dažnai vaikams alergines reakcijas sukelia ne kokia nors konkreti daržovė ar vaisius, o cheminės medžiagos, kuriomis jie apdoroti, todėl patariama rinktis kuo ekologiškesnius produktus, idealus variantas – pačių augintus. Taip pat reikėtų stengtis vengti produktų, kurių sudėtyje gali būti konservantų, kvapiųjų medžiagų ir dažiklių.

Svarbu ne tik produktai, iš kurių patiekalas gaminamas, bet ir pats gaminimo būdas (troškinimas, virimas arba kepimas). Kaip žinome, netinkamai gaminant maistą, pavyzdžiui, jį per ilgai verdant arba kepant, svarbios maistinės medžiagos gali žūti, o patiekalas tapti menkaverčiu. Mažas vaikas kasdien taip pat turi išgerti pakankamai daug skysčių. Tai gali būti ne tik vanduo, bet ir šviežių vaisių ir daržovių sultys, žolelių arbatos ir kt. Dėl savo vaiko subalansuoto ir visavaerčio maitinimo konsultuokitės su šeimos gydytoju arba pediatru!