Žaidimų svarba

Kūdikiai mokosi ir vystosi žaisdami. Žaidimo laikas turėtų stimuliuoti jūsų kūdikio regą, klausą, uoslę, lytėjimą ir skonio pojūtį.

 

Paprasti žaidimai

Jūsų kūdikis nežino, kiek kainavo žaisliukas, bet žino, ar jis jam patinka. Štai tikrai paprastas žaidimas, padedantis lavinti kūdikio motorinius sugebėjimus: paridenkite didelį minkštą kamuolį jo link ir paraginkite pastumti jį atgal jums.
Vienas smagiausių, taip pat ir seniausių žaidimų jūsų kūdikiui – „kukū“. Tiesiog užsidenkite veidą, o paskui atsidenkite ir sakykite: „Kukū“! Tai žaidimas, kurį galima tęsti gana ilgai.

 

Eilėraštukai ir dainelės

Jūsų kūdikiui labai mielas jūsų balso skambesys, nesvarbu, ar pataikote į toną. Net paprasta kalba stimuliuoja jūsų kūdikį, nors rimuotus dainelių garsų kūdikiui lengviau klausyti. Nuolat girdimas jūsų balsas skatina ankstyvą kūdikio kalbėjimą.

 

„Žaislai“, kuriuos galite rasti namie

Nebūtina leisti daug pinigų kūdikio žaislams. Viskas, ko reikia, – tai keletas medinių šaukštų ir puodų dangčių. Jūsų kūdikis su jais gali linksmintis ištisą dieną keldamas didelį triukšmą.
Kiti lavinantys namų apyvokos daiktai yra plastikiniai ledo kubelių dėklai, kiaušinių dėžutės, rėčiai ir dideli plastikiniai buteliai. Čiupinėdami mažas pagalvėlės iš veltinio, kūdikiai stimuliuoja savo mažus pirštelius.

 

Fiziniai užsiėmimai. Šokinėjimas ir siūbavimas

Jūsų kūdikis dabar jau tvirtai laiko galvą, todėl jam bus naudinga, jei švelniai jį supsite, siūbuosite ar šokdinsite. Šie pratimai yra puikus būdas pratinti kūdikį pajusti savo kūną, taip pat stiprinti pusiausvyrą, lavinti vaikščiojimą, ropojimą ir bendrąją koordinaciją.

 

Žaislai su ratukais

Maždaug nuo 10 mėnesių jūsų kūdikis mielai stums ir trauks tvirtus traukinukus ir mašinėles. Šie žaislai skatins jūsų kūdikį pradėti vaikščioti.

 

Rankos ir pirštai

Pridėkite ant padėklo maisto gabaliukų – taip stimuliuosite kūdikio gebėjimą suimti mažus daiktus.. Šiam tikslui idealiai tinka šviežių daržovių gabaliukai: vaikas norės juos paimti, o sučiuptą laimikį kaip prizą įsidės į burną.

 

Ropojimas

Skatinkite ropojimą padėję vaikeliui žaislų arba atsisėdę truputį toliau, nei jis gali pasiekti.
Padarykite jam kliūčių ruožą, panaudoję jam pagalves, dėžes ir minkštąsias sofos dalis taip, kad vaikas juos įveiktų, ir visą laiką girkite jo pastangas. Šis užsiėmimas padės jam įgyti daugiau pasitikėjimo, lavins greitį ir vikrumą. Svarbiausia niekada nepalikite jo vieno.

 

Sukraukite ir nugriaukite

Puikus žaidimas šiuo amžiaus laikotarpiu – sukrauti didelę krūvą daiktų ir paskui linksmai ją nugriauti. Toks procesas taip patiks jūsų kūdikiui, kad jis norės jį daug kartų kartoti. Žaidimui geriau naudokite specialiai tam paruoštus žaislus, kad juos būtų galima lengvai sukrauti ir saugiai nugriauti.

 

Žaislų pirkimas. Pirkdami žaislus, vadovaukitės tokiomis rekomendacijomis:

  • žiūrėkite, kad žaislai būtų minkšti ir, jei įmanoma, suspaudžiami;
  • rinkitės ryškių spalvų ir įdomių formų žaislus;
  • duokite žaislui vardą, tai padės vaikui mokytis naujų žodžių;
  • žaislų dažai turėtų netepti, žaislai turi būti plaunami ir saugūs kramtyti, nes praktiškai viskas, ką duosite kūdikiui, atsidurs jo burnoje;

 

Saugūs žaislai

Renkantis žaislus saugumas tebūna svarbiausias kriterijus. Kitas pageidautinas kriterijus – Europos kokybės ženklas, kuriuo žaislai pažymėti. Taip žinosite, kad jie buvo patikrinti pagal aukščiausius reikalvaimus. Kūdikiai į burną kiš daugumą žaislų, todėl žiūrėkite, kad jie neturėtų smulkių detalių, kurios gali būti pavojingos, ir venkite žaislų su mažomis skylutėmis, į kurias galėtų įstrigti pirštukai. Visi jūsų perkami barškučiai turėtų būti lengvi, nes labai tikėtina, kad kūdikis su jais netyčia trinktelės sau per galvą. Patikrinkite, kad visi žaislai būtų pagaminti iš ugniai atsparių medžiagų. Minkštų žaislų dažai turi nesitepti ir nenusiplauti, kad kūdikis juos čiulpdamas nesusirgtų.

 

Garsas

Rinktis vertėtų tokius žaislus, kurie stimuliuotų kiek galima daugiau jūsų vaiko pojūčių. Skambantys, tarškantys, cypiantys ar grojantys – skleidžiantys bet kokį garsą žaislai teiks malonumą jūsų kūdikiui.

 

Liečiami daiktai

Apie 10-tą mėnesį jūsų kūdikis jau gebės pirščiukais paimti smulkius daiktus, todėl būkite atsargūs, nepalikite jam prieinamoje vietoje smulkių daiktų, kad vaikas jų neprarytų.
Vaikui šiuo metu ypač daug džiaugsmo sukelia žaisliukai, turintys įvairias skylutes ir rankenėles. Jie stimuliuoja lytėjimo pojūčius ir sukelia didelį mažylio susidomėjimą. Netgi paprastas guminis kamuolys gali suteikti ištisas valandas džiaugsmo, jei kūdikis juo susidomės.

 

Įdomių judančių objektų stebėjimas

Karuselė, kabanti virš jūsų kūdikio lovelės, yra įprastas mažylio pojūčių stimuliavimo būdas. Būtinai pasirūpinkite, kad jūsų kūdikio karuselę sudarytų kuo įvairesnės, spalvingesnės dalys, turinčios blizgų paviršių. Muzikinė karuselė kūdikiui suteiks dar daugiau džiaugsmo. Įsitikinkite, kad pakabinto žaisliuko kūdikis nepasieks, nes nutempęs žaislą žemyn, mažylis gali nuryti smulkias detales.

 

Spalvos ir veidrodžiai

Gana paprastas žaislas yra didelis, specialiai kūdikiams skirtas veidrodis. Padėkite jį netoli kūdikio lovelės, kad jis galėtų tyrinėti savo atvaizdą. Ryškios spalvos yra taip pat labai svarbu, todėl rinkitės ryškius, kontrastingų spalvų žaisliukus vaizduotei skatinti.

 

Knygos

Knygas mėgsta įvairaus amžiaus vaikai, todėl kai kūdikis paūgės, galite pasiūlyti jam knygutes, skleidžiančias įvairius garsus ar įdomias čiupinėti. Rinkitės kuo įdomesnes, neįprastas, ryškiais paveikslėliais ir linksmo turinio knygutes.

 

Laisvė tyrinėti

Viena didžiausių dovanų, kurią galite suteikti savo kūdikiui, yra laisvė savarankiškai tyrinėti. Kūdikiui reikia suteikti galimybę pačiam žaisti ir įgyvendinti savo sumanymus. Kai sugrįšite ir prisijungsite prie mažylio žaidimo, jis jaus didelį malonumą, jei galės išdidžiai parodyti, ką sukūrė, ir išgirsti jūsų pagyras.