Kaip galime padėti atpilančiam kūdikiui?
Kas yra gastroezofaginis refliuksas (atpylimas)?
Kai mes valgome, maistas iš burnos į skrandį patenka per stemplę. Ji panaši į vamzdelį, sudarytą iš audinių ir raumenų sluoksnių, kurie jai padeda praplatėti arba susiaurėti, stumdami maistą į skrandį (šis banguojantis judėjimas vadinamas peristaltika). Stemplės apatinėje dalyje, kuri sujungta su skrandžiu, yra žiedo pavidalo raumuo, vadinamas apatiniu stemplės sfinkteriu. Maistui pasiekus apatinį stemplės sfinkterį, šis atsipalaiduoja ir leidžia maistui patekti į skrandį, o po to vėl susiaurėja, kad maistas ir skrandžio rūgštis negalėtų atgal patekti į stemplę.
Tačiau apatinis stemplės sfinkteris dėl raumenų silpnumo gali pilnai neužsiverti leisdamas skrandžio turiniui patekti į stemplę. Dažniausiai atpilama, kai apatinėje stemplės dalyje esantis sfinkteris neužsivėręs, o mažylis yra daug pavalgęs, bevalgydamas prisirijęs oro.
Negausus atpylimas yra fiziologiškas ir būdingas daugeliui kūdikių
Skysto rūgštaus maisto atpylimas iš skrandžio atgal į stemplę vadinamas fiziologiniu gastroezofaginiu refliuksu (GER).
Kada tai pastebima?
Dažnai pastebima, kad kūdikiui pirmaisiais gyvenimo mėnesiais tuoj po valgymo ar atsirūgus iš burnos išbėga nedidelis kiekis apvirškinto pieno. Tai vadinama atpylimu. Dažniausiai kūdikis atpila dėl anatominių ypatybių (trumpa stemplė, maža skrandžio talpa). Todėl kūdikiai neretai atpila nepriklausomai nuo to, kuo jie maitinami – pieno mišinėliu iš buteliuko ar motinos pienu.
Dažniausiai atpila 1 – 6 mėnesių kūdikiai
Pastebima, kad kas antras kūdikis atpila bent kartą per dieną. Sulaukę 6 mėnesių kūdikiai atpila gerokai rečiau. Kūdikiui augant, skrandžio ir stemplės kampas pasikeičia, todėl jis natūraliai atpila rečiau. Daugiau kaip 50% žindomų kūdikių nustoja atpilti tada, kai sulaukia 10 mėnesių, 80% – 18 mėnesių, 98% – 2 metų.
Kokios yra atpylimo rūšys?
Jeigu kūdikių, kurie dažnai atpila, apetitas yra geras ir jų svoris normaliai auga, taip pat nepasireiškia kiti simptomai, paprastai tai laikoma fiziologiniu refliuksu (pasireiškiančiu atpylimu). Kūdikiai, kurie dažniau atsirūgsta valgydami ir būna mažiau aktyvūs pavalgę, rečiau ir mažiau atpila.
Gastroezofaginis refliuksas gali tapti patologiniu – gastroezofaginio refliukso liga (GERL), kai sukeliamas dirginimas ir pažeidžiama stemplė.
Taip atsitinka tik nedaugeliui žindomų kūdikių. Patologinis refliuksas pasireiškia: bloga pavalgiusio kūdikio savijauta, jo verksmu, išlenkta nugara (tarsi būtų jaučiamas skausmas), gausiu vėmimu, kartais net fontanu, kosuliu, svorio nepriaugimu.
Dažniausiai „patologinis” refliuksas būdingas kūdikiams ir mažiems vaikams, turintiems neurologinių sutrikimų. GERL pasireiškia nuolatiniu atpylimu pavalgius, dėl to gali sutrikti vaiko augimas, jis gali nebenorėti valgyti ir laikyti maistą burnoje.
Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais atpylimas (gastroezofaginis refliuksas) gali būti ir vienas iš alergijos maistui ar kai kurių maistinių medžiagų netoleravimo simptomų
Tokiais atvejais geriausiai galėtų padėti šeimos gydytojas, pediatras arba specialistas – vaikų gastroenterologas arba alergologas.
Įrodyta, kad sunkaus refliukso priepuoliai rečiau kamuoja žindomus kūdikius. Motinos pienas yra lengviau virškinamas ir kūdikio skrandis dvigubai greičiau ištuštėja, nei geriant adaptuotus pieno mišinius. Motinos pienas mažiau negu adaptuotas pieno mišinys dirgina stemplę.
Kaip galime padėti kūdikiui, kad jis mažiau atpiltų maisto?
Jei kūdikiui mažiau kaip 6 mėnesiai, prieš pakeičiant jo maistą, būtina pasitarti su šeimos gydytoju, pediatru arba gydytoju-specialistu
- Atpilantį kūdikį nenustokite žindyti, nes motinos pienas lengviau virškinamas, o tai mažina refliukso pasireiškimo galimybę.
- Kūdikį maitinkite ramioje aplinkoje su jaukiu apšvietimu, įjunkite raminančią muziką.
- Pamėginkite kūdikį maitinti tada, kai jis yra mieguistas.
- Pakeiskite maitinimo dažnį – maitinkite kūdikį dažniau, kas 2 – 3 valandas. Suvalgomo maisto kiekis bus mažesnis ir lengviau virškinamas.
- Nakčiai migdykite kūdikį arčiau savęs.
- Dažniau pamyluokite, paglostykite mažylį, kad jis jaustų Jūsų artumą ir būtų ramesnis.
- Reguliariai maudykite kūdikį šiltame vandenyje.
- Matindami kūdikį pasistenkite laikyti jį labiau vertikalioje padėtyje. Sumaitinus 30 – 60 ml pieno, leiskite kūdikiui atsirūgti ir vėl tęskite maitinimą. Po maitinimo, apie pusę valandos, palaikykite ar ramiai panešiokite savo kūdikį vertikalioje padėtyje, kad susikaupęs oras galėtų ramiai išeiti. Neskubėkite sodinti kūdikį į kėdutę iškart po valgio. Nespauskite pilvuko.
- Nepermaitinkite savo kūdikio, nemaitinkite jo per prievartą.
- Jei manote, kad atpylimas gali būti susijęs su alergija maistui (ar jo netoleravimu), pasistenkite nustatyti, kokie maisto produktai, ar jų sudėtinės dalys, galėtų būti refliukso (atpylimo) priežastis. Viena iš dažniausiai pasitaikančių alergijos ar maisto netoleravimo priežasčių yra pieno produktai, kuriuos vartoja motina. Sudarius sąrašą, ką per dieną valgė mama, geriau ir tiksliau būtų galima nustatyti reakcijos priežastį.
- Atpilantiems nežindomiems kūdikiams gydytojas gali patarti vartoti specialius adaptuotus pieno mišinius (šie mišinėliai pažymėti raidėmis AR), kurie yra tirštesni nei įprasti pieno mišiniai. Maitinant sutirštintu pieno mišiniu, čiulptuko skylutė turi būti šiek tiek didesnė, bet ne tokia didelė, kad mišinys tekėtų srove. Jeigu skylutė bus per didelė, kūdikis gali užspringti arba per greitai sugerti mišinį, kas apsunkins jo virškinimą. Pieno mišinius rekomenduotina vartoti tik pasitarus su sveikatos priežiūros specialistu. Netikslus pieno mišinio paruošimas, laikymas ir/ar vartojimas gali pakenkti Jūsų kūdikio sveikatai.
Jei kūdikiui mažiau kaip 6 mėnesiai, prieš pakeičiant jo maistą, būtina pasitarti su šeimos gydytoju, pediatru arba gydytoju-specialistu
Kokiais atvejais mažyliui būtina medicininė pagalba?
Gydytojas būtinai turi apžiūrėti dažnai ir gausiai atpylinėjančius kūdikius, ypatingai jei stebimi ir kiti simptomai:
- išmatos su krauju, viduriavimas, pakartotinis vėmimas;
- kartojasi plaučių uždegimas;
- neauga svoris;
- verkia ilgiau kaip dvi valandas;
- ilgą laiko tarpą atsisako valgyti ir gerti;
- žindomas jaunesnis nei 3 mėnesių kūdikis kiekvieną kartą pažindytas gausiai atpila ir po to atrodo išalkęs;
- pasikeičia kūdikio elgesys, atsiranda mieguistumas, vangumas;
Paruošta bendradarbiaujant su Latvijos vaikų klinikinės universiteto ligoninės vaikų gastroenterologe gyd. Inita Kaže.
SVARBIOS PASTABOS
Motinos pienas yra geriausias maistas kūdikiui. Pradėjus kūdikį maitinti pieno mišiniu gali būti sunku grįžti prie maitinimo motinos pienu. Pieno mišinius rekomenduotina vartoti tik pasitarus su sveikatos priežiūros specialistu. Netikslus pieno mišinio paruošimas, laikymas ir/ar vartojimas gali pakenkti kūdikio sveikatai. Per ilgas ar per dažnas maitinimas iš buteliuko didina dantų ėduonies riziką.