Komfortas visiems
Pirmaisiais gyvenimo metais kūdikiui itin svarbu tinkamas maistas ir ramus miegas. Apie atsiradusias bėdas, kurių priežastis – netinkamas maitinimas, mažylis Jums būtinai praneš – nesvarbu, dieną ar naktį!
Daugiau nei pusė kūdikių, ypač pirmąjį pusmetį, patiria vienokių ar kitokių virškinimo sutrikimų. Laimei, jie laikini ir neturi įtakos mažylio raidai. Tiesiog reikėtų turėti omenyje, kad šis kūdikystės tarpsnis gana trumpas ir virškinimo sutrikimai netrukus praeis.
Kokie virškinimo sutrikimai Jūsų kūdikį vargina labiausiai?
Apie kūdikį varginančius virškinimo sutrikimus reikėtų pasikalbėti su savo gydytoju ar slaugytoja. Toliau lentelėje nurodomi dažniausi virškinimo sutrikimai.
Kas tai? | Ar tai dažna? | |
Pilvo diegliai | Tiksli pilvuko dieglių priežastis nėra žinoma. Dažniausiai mažylį vargina žarnyno spazmai, sukeliantys nenumaldomą verksmą. | 4 iš 10-ies kūdikių, maitinamų mamos pienu ar mišiniu, patiria dieglių.1-4
|
Vidurių užkietėjimas | Kūdikis retai ir sunkiai tuštinasi kietomis išmatomis. | 7 iš 10-ies kūdikių, maitinamų dirbtinai, pasireiškia vidurių užkietėjimo požymiai.5
|
Maisto atpylimas | Kūdikis atpila maistą, dažniausiai apvirškintą pieną.
|
Pirmus šešis mėnesius atpila dauguma kūdikių. |
Kokios yra pilvo dieglių, vidurių užkietėjimo ir maisto atpylimo priežastys?
Bendrosios priežastys
Kūdikių virškinimo sistema dar nėra taip gerai susiformavusi kaip suaugusiųjų. Kūdikio organizmas gamina daug mažiau virškinimo fermentų ir skrandžio sulčių, todėl žarnynas sunkiau pasisavina nepakankamai suskaldytus baltymus, riebalus ir kai kuriuos angliavandenius, pvz., laktozę. Skrandžio ir žarnyno lygieji raumenys taip pat nėra susiformavę, todėl gausiau pavalgius nevisiškai užsidaro raukas tarp stemplės ir skrandžio. Prireikia kelių mėnesių, kol mažylio virškinimo sistema ima dirbti visu pajėgumu. Be to, reikia žinoti, kad kūdikio nervų sistema labai jautri, todėl įsiverkęs jis negali greitai nurimti, net jei pilvo diegliai praeina.
Dieglių priežastys
Nors mokslininkai kūdikių dieglius tyrinėja daugiau nei 40 metų, tiksli šio sutrikimo priežastis dar nėra aiški. Vieni kūdikiai gali būti jautrūs karvės pieno baltymams, kiti – blogiau virškinti pieno angliavandenį (laktozę). Pilvuko dieglių priežastis gali būti ir žarnyne gausiau besikaupiančios dujos.
Vidurių užkietėjimo priežastys
Viduriai mažyliams dažniausiai užkietėja pakeitus maistą (pradėjus maitinti papildomais produktais) ar gaunant per mažai skysčių. Mišiniais maitinami kūdikiai gerokai dažniau kenčia nuo šio sutrikimo negu žindomi krūtimi. Mamos piene esančios prebiotinės skaidulos skatina gerųjų žarnyno bakterijų dauginimąsi. Jos storojoje žarnoje suskaldo maisto medžiagas, stiprina žarnos gleivinės apsauginį barjerą, trukdantį patekti alergenams, aktyvina žarnų peristaltiką, minkština išmatas. Ką dar galime pasakyti apie pieno mišinius? Tik tai, kad kai kurie jų yra papildyti ypatingomis skaidulomis, kurios atkartoja mamos pieno prebiotinį poveikį. Neretai pieno mišiniuose esančius karvės pieno baltymus kūdikio fermentai skaldo silpniau, todėl nepakankamai suvirškinti baltymai gali kietinti vidurius. Dažnai viduriai užkietėja, kai nepakankamai pasisavinami pieno mišinių riebalai.
Atpylimo priežastys
Kūdikis gali atpilti, jei čiulpdamas įtraukia per daug oro. Kartais tai susiję su čiulptuko angos dydžiu (ji per maža arba per didelė). Jei pieno mišinys čiulpiant teka per silpna srovele, maitinamas kūdikis gali įtraukti per daug oro.
Į pagalbą kūdikio pilvukui
Išmokite nustatyti savo mažylio virškinimo problemas
Kiekvienas kūdikis yra unikalus, todėl norint išsiaiškinti, kas sukelia Jūsų mažylio virškinimo bėdas, gali tekti padirbėti kaip tikram detektyvui. Kartais pravartu rašyti dienoraštį, kuriame reikėtų nurodyti „įkalčius“, t.y. laiką ir įvykius, susijusius su verksmu,irveiksnius,padedančiusnuraminti kūdikį.
Štai keletas dalykų, galinčių padėti, jei Jūsų mažylį vargina virškinimo sutrikimai
Jeigu Jūsų kūdikis kenčia nuo dieglių…
- Paleiskite ramią muziką arba patys pabandykite mažyliui padainuoti, paniūniuoti. Jei muzika nepadeda, galite pabandyti įjungti ventiliatorių, džiovintuvą ar kitą foninio triukšmo šaltinį.
- Paimkite mažylį ant rankų. Pasupkite vaikiškose sūpuoklėse, įkelkite į vežimėlį ir eikite pasivaikščioti arba pasodinkite į automobilio kėdutę ir važiuokite pasivažinėti.
- Švelniai pamasažuokite mažyliui nugarą, pilvuką ir krūtinę.
- Išmaudykite šiltoje vonioje ir susukite į šiltą antklodę.
Jeigu Jūsų kūdikiui užkietėjo viduriai…
- Švelniai pagal laikrodžio rodyklę pamasažuokite pilvuką.
- Paguldykite mažylį ant nugaros ir kojytėmis imituokite važiavimą dviračiu.
Jeigu Jūsų kūdikis atpila…
- Maitindami kūdikį visada laikykite jį kuo stačiau.
- Su savo mažyliu elkitės švelniau nei paprastai, ypač kai norite padėti atsirūgti.
- Neguldykite į lovelę, kol neatsirūgo.
- Stenkitės nekeisti sauskelnių ką tik pamaitintam mažyliui.
Jei negalite žindyti ar nepakanka Jūsų pieno ir kūdikį nuolat vargina virškinimo sutrikimai…
- Pasitarkite su savo gydytoju ar slaugytoja
- Pradėkite maitinti ar primaitinti mažylį pieno mišiniu, specialiai sukurtu kūdikiams, turintiems virškinimo problemų.
Pilvuko masažas ir mankšta
Masažas atliekamas prieš vandens procedūras ir prieš miegą. Tai padeda kūdikiui atsipalaiduoti ir stiprina jo nervų sistemą. Atlikti profilaktinį masažą gali išmokti kiekviena mama.
Masažas žingsnis po žingsnio.
- Pasirinkitebuteramiąvietąbeskersvėjų.
- Šiektiekpatrindamidelnussusišildykiterankas.
- Masažuinaudokitevaikųaliejųarbakremą.
- Pomasažošvelniaikalbėdamisukūdikiuleiskitejampailsėti.
Kaip Aptamil Comfort 2 veikia?
- Kai kurie kūdikiai, ypač turintys polinkį į alergiją, yra jautrūs pieno baltymams. Aptamil Comfort 2 sudėtyje yra iš dalies suskaldytų karvės pieno baltymų, kurie lengviau virškinami ir pasisavinami.
- Karvės piene, kaip ir motinos piene yra laktozės. Tai svarbiausias pieno angliavandenis, dar vadinamas pieno cukrumi, suteikiantis skonio ir energijos. Tačiau kai kurių kūdikių fermentai, skaldantys laktozę, yra per silpni, tad ją virškina sunkiau. Žarnyne besikaupianti nesuvirškinta laktozė gali sukelti pilvo pūtimą ir dieglius. Aptamil Comfort 2 sudėtyje mažiau laktozės, todėl juo maitinamą kūdikį diegliai vargins rečiau.
- Įrodyta, kad vartojant Aptamil Comfort 2 dirbtinai maitinamiems kūdikiams rečiau užkietėja viduriai.6 Šio mišinio sudėtyje yra kliniškai patikrinto galaktooligosacharidų ir fruktooligosacharidų (GOS/FOS) junginio, skatinančio daugintis kūdikio gerąsias žarnyno bakterijas (taip sukuriama sveika mikrobiota). Aptamil Comfort 2 taip pat turi specialios sudėties ypač lengvai pasisavinamų riebalų, panašių į motinos pieno riebalus. Abu šie komponentai sumažina vidurių užkietėjimo riziką.8
- Aptamil Comfort 2 yra tirštesnis pieno mišinys, kurį kūdikis geria tolygiau ir taip įtraukia mažiau oro, tad rečiau atpila.
Kaip nuo kitų pieno mišinių pereiti prie Aptamil Comfort 2?
Norint kuo greičiau pašalinti mažylio virškinimo sutrikimus, reikėtų liautis maitinti jį ankstesniu pieno mišiniu ir pradėti duoti Aptamil Comfort 2.
Dėl ypatingos sudėties Aptamil Comfort 2 skonis truputį skiriasi nuo įprastinių pieno mišinių. Jei kūdikiui nepatinka naujo skonio mišinys, patariama prie jo pratinti pamažu, pvz., pirmą dieną pakeisti vieną maitinimą, laikui bėgant – visus. Nuo Aptamil Comfort 2 mažylio savijauta dažniausiai pagerėja jau po savaitės.7
Pokyčiai, kurių reikėtų tikėtis pradėjus kūdikį maitinti Aptamil Comfort 2
Minkštesnės ir šviesesnės išmatos
- Kadangi Aptamil Comfort 2 sukurtas jautrų pilvuką turintiems vaikučiams, pastebėsite, kad pakito Jūsų mažylio išmatų spalva ir tirštumas: jos gali tapti žalsvai gelsvos, minkštesnės ar net kiek skystesnės.
- Tokie kūdikio išmatų pokyčiai nereiškia nieko blogo – jie susiję su ypatingomis mišinio sudedamosiomis dalimis (hidrolizuotais baltymais, specialiais riebalais ir oligosacharidais).
Gali prireikti pakeisti buteliuką ir žinduką
- Kadangi Aptamil Comfort 2 yra tirštesnis, patariama naudoti žinduką su šiek tiek didesne skylute, kad mišinys tekėtų greičiau.
Ar ir toliau maitinti savo mažylį Aptamil Comfort 2, jei jo savijauta ir pagerėja?
Jeigu maitindamasis Aptamil Comfort 2 Jūsų kūdikis jaučiasi geriau, šio mišinio nereikėtų keisti kitu. Tai ypač svarbu, jei mažylį vargino ne viena, o keletas virškinimo problemų.
Besirūpindami kūdikiu pasirūpinkite savimi
Rūpindamiesi kūdikiu nepamirškite ir savo poreikių. Kuo mažiau streso ir nuovargio jausite, tuo daugiau dėmesio galėsite skirti savo mažyliui.
Nuorodos
1. Rubin SP, Prendergast M. Child Care Health Dev 1984; 10: 219–26.
2. Savino F, Oggero R. Minerva Pediatr 1996; 48: 313–9.
3. Stagnara J et al. Arch Pediatr 1997; 4: 959–66.
4. Gilbert P. Prof Care Mother Child 1998; 8: 43–6.
5. Bongers ME et al. Nutr J 2007; 6: 8.
6. Savino F et al. Acta Paediatr Suppl 2003; 91: 86–90.
7. Savino F et al. European Journal of Clinical Nutrition 2006; 1-7. 5. Moro G et al. Arch Dis Child 2006; 91: 814–9.
8. Carnielli VP, Luijendijk IH, Van Goudoever JB, Sulkers EJ, Boerlage AA, Degenhart HJ, Sauer PJ. Structural position and amount of palmitic acid in infant formulas: effects on fat, fatty acid, and mineral balance. J Pediatr Gastroenterol Nutr 1996;23:553-60.
Svarbios pastabos
Motinos pienas yra geriausias maistas kūdikiui. Pradėjus kūdikį maitinti pieno mišiniu gali būti sunku grįžti prie maitinimo motinos pienu. Pieno mišinius rekomenduotina vartoti tik pasitarus su gydytoju. Netikslus pieno mišinio paruošimas, laikymas ir vartojimas gali pakenkti kūdikio sveikatai. Per ilgas ar per dažnas maitinimas iš buteliuko didina dantų ėduonies riziką.