Mažylis gali būti alergiškas maistui
Jeigu auginate 1–4 metų vaiką ir įtariate, kad jis gali būti alergiškas maistui, pirmiausia pasitarkite su pediatru ar šeimos gydytoju. Esama įvairių nepageidaujamų reakcijų į maisto produktus – tai alergija maistui ar maisto netoleravimas, pastaruoju metu vadinamas ir padidėjusiu jautrumu maistui. Simptomai dažniausiai paveikia odą, žarnyną ar kvėpavimo takus arba pasireiškia keliose iš šių vietų. Svarbu išsiaiškinti, ar mažylis šiuos simptomus patiria dėl maisto ir kokie produktai juos sukelia.
Ar turėčiau vaikui neduoti tam tikrų maisto produktų, kad išsiaiškinčiau, kam jis alergiškas?
Ne. Nepasitarę su šeimos gydytoju, pediatru arba patartina – gydytoju dietologu, jokiu būdu neišbraukite maisto produktų ir ypač visos jų grupės iš mažylio valgiaraščio. Skirtingi maisto produktai ir jų grupės aprūpina mus skirtingomis svarbiausiomis maistinėmis medžiagomis, todėl, negaudamas kokio nors produkto, mažylis gali pritrūkti vienos ar kelių maistinių medžiagų arba tiesiog negauti pakankamai energijos, reikalingos augti ir vystytis.
Pavyzdžiui, jeigu iš vaiko mitybos pašalinsite pieną, jam gali pristigti tokių svarbių maistinių medžiagų, kaip kalcis, vitaminas D, fosforas ir baltymai. Pienas taip pat yra daugelio patiekalų ir produktų sudedamoji dalis, net tokių, kuriuose visai nesitikėtume jo rasti, pavyzdžiui, sausainių, duonos ar salotų užpilų. Turėtumėte žinoti, kaip teisingai skaityti maisto produktų etiketes, kad būtumėte tikri, jog vaikas netyčia nesuvalgys produktų, kuriuose yra vaiką alergizuojančio maisto. Tačiau padedant gydytojui, jeigu tikrai to reikia, konkrečius maisto produktus ar jų grupes galima saugiai pašalinti iš mažylio raciono (tai vadinama eliminacine dieta). Pakeitus juos kitais vaikui saugiais produktais, užtikrinsite, kad jam netrūktų jokių maisto medžiagų. Eliminacinė dieta kartais taikoma siekiant nustatyti, koks maistas ar maisto produktai sukelia alergijos simptomus. Gydytojas dietologas patars, kokius produktus įtraukti į mažylio mitybą vietoj eliminuotųjų, taip pat, ar reikėtų vartoti specialių pieno gėrimų arba papildų. Jis taip pat patars, kaip iš naujo įvesti produktus į vaiko mitybą, jei to prireiks.
Labai svarbu nemėginti tirti mažylio taikant alternatyviosios medicinos specialistų siūlomus metodus ir atliekant, pavyzdžiui, plauko tyrimus, maisto netoleravimo testus. Nėra jokių įrodymų, kad tokie tyrimai gali tiksliai nustatyti alergiją maistui.
Ką tada daryti?
Pirmiausia…
Užsiregistruokite pas pediatrą ar šeimos gydytoją. Šeimos gydytojas, remdamasis informacija apie vaiko simptomus ir ligos istoriją, išsiaiškins, ar jūsų mažyliui pasireiškė alergija maistui, gal jo organizmas netoleruoja kokių nors produktų, o gal yra kokia kita simptomų atsiradimo priežastis. Ši informacija gydytojui padės nuspręsti, ar mažyliui reikia atlikti kokius nors tyrimus. Be to, gydytojas gali jus nukreipti pas gydytoją dietologą. Jeigu šeimos gydytojas patars iš vaiko valgiaraščio išbraukti konkrečius produktus, paprašykite siuntimo pas gydytoją dietologą, kuris padės tinkamai subalansuoti mažylio mitybą.
Pasižymėkite, kada pastebėjote simptomus. Gydytojas norės sužinoti, kas nutiko, kada simptomai pasireiškė ir kas, jūsų nuomone, juos galėjo sukelti. Rekomenduotina prieš vizitą pas alergologą ar dietologą savaitę registruoti vaiko racioną (ką, kada ir kiek valgė), bei atsiradusius simptomus (kas, kada, kiek truko) Taip pat užsirašykite viską, ko norėtumėte gydytojo paklausti.
Pradėkite pildyti maisto ir simptomų dienoraštį. Vieniems alerginė reakcija ar maisto netoleravimo simptomai pasireiškia vos pavalgius, tokius atvejus pastebėti lengva, kitiems – požymiai atsiranda tik po kurio laiko. Gali būti labai naudinga susirašyti viską, ką jūsų mažylis valgo ir geria, taip pat pasižymėti valgymo laiką ir maisto kiekį (pakanka ir tokių mato vienetų kaip šaukštas, stiklinė ar riekelė). Jeigu vaikas geria papildus ar vaistus, nepamirškite pažymėti ir jų. Užsirašykite visus pasireiškusius simptomus, kada jie pasireiškė, kaip smarkiai ir kiek truko (toliau pateikėme simptomų dienoraščio pavyzdį). Ši informacija labai pravers gydytojui aiškinantis problemą, o jums nereikės stengtis visko atsiminti!
Atidžiai rinkitės informacijos šaltinius. Informacijos apie alergiją maistui arba maisto netoleravimą internete tikrai netrūksta. Labai svarbu remtis tik patikimais tinklalapiais ir informacijos šaltiniais. Štai kelios nuorodos į interneto svetaines ir kitus šaltinius, pateikiančius tikslią ir patikimą informaciją.
Maisto ir simptomų dienoraščio pavyzdys
Valgymas | Maistas ar gėrimas (kiek) | Simptomai, kada jie pasireiškė, kaip ilgai truko ir kokie sunkūs buvo |
Pusryčiai: 7 val. | 1 baltos duonos skrebutis su sviestu
5 braškės 1 stiklinė pieno |
Smarkus raudonas bėrimas aplink burną, pasirodė kelios minutės po valgio, maždaug po valandos išnyko. |
Jeigu išbandėte šiuos patarimus, bet vaiko mityba jums vis dar kelia nerimą, pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu. Būtų gerai, jeigu išbandytus patarimus užsirašytumėte, nusineštumėte į konsultaciją ir parodytumėte specialistui, ką išbandėte.