Mažylis negauna pakankamai vitamino D
Kuo vitaminas D svarbus 1 – 4 metų vaikams?
Vitaminas D yra būtinas normaliam vaikų augimui ir vystymuisi. Augant jo poreikis yra padidėjęs. Vitaminas D ypač svarbus vaiko kaulų ir dantų augimui, imunitetui.
Tačiau mūsų klimato sąlygomis jo daug kam trūksta. Apsilankykite pas šeimos gydytoją, pasitikslinkite, ar jūsų mažyliui netrūksta vitamino D, ir prireikus vartokite jo papildus.
Didžioji dalis vitamino D pasigaminama natūraliai mažyliui vasarą būnant saulėje, tačiau šio vitamino yra vos keliuose produktuose, todėl iš maisto jo gauti sunku. Saulės pagalba turėtume gauti apie 90%, o su maistu apie 10% vitamino D.
Ar mažylis gauna pakankamai vitamino D?
Galbūt užpildę klausimyną sužinojote, kad jūsų vaikui dėl vienos ar kelių toliau įvardytų priežasčių gali grėsti vitamino D trūkumas.
Kodėl gali trūkti vitamino D? | Kaip tai veikia vitamino D kiekį organizme? |
Vaikas mažai būna saulėje arba visai nebūna. | Vitaminas D gaminamas saulės spindulių veikiamoje odoje. |
Nepakankamai valgo vitamino D turinčio maisto. | Mažyliai, nevalgantys vitamino D turinčių produktų (pavyzdžiui, riebios žuvies, kiaušinių) arba juo praturtintų gaminių (pusryčių dribsnių, pieno ar kitų gėrimų), rizikuoja negauti pakankamai vitamino D. Patenkinti vitamino D poreikį maistu yra labai sunku. Didžiausias jo šaltinis yra saulės spinduliai. |
Nevartoja rekomenduojamų vitamino D papildų. |
Vitaminas D užtikrinta tinkamą vaiko augimą, taisyklingą laikyseną, sveikus dantis. Jeigu mažylis žindomas (ir nėštumo, ir žindymo metu mama turi vartoti vitaminą D). Vitamino D lašiukai 500-1000 TV/d skiriami nuo 3 savaičių iki 1,5 metų. Dėl tikslios vitamino D dozės būtina pasitarti su gydytoju.
Jeigu kūdikis maitinamas dirbtinai, mišinyje esančio vitamino D turėtų pakakti, bet svarbiausia yra stebėti, ar neatsiranda rachito simptomų. Dėl papildomo vitamino D skyrimo reikėtų pasitarti su gydytoju.
Vitaminą D vaikui reikėtų duoti iki 1,5 metų. Pertrauka daroma tik per saulėtus vasaros mėnesius, kai daug laiko praleidžiama lauke, arba per keliones į saulėtus kraštus. Kokį vitamino D preparatą rinktis, patars jūsų gydytojas. Nuo 1,5 metų svarbu užtikrinti, kad vaiko racione būtų pakankamai vitamino D turinčių produktų (žuvies, pieno ir pieno produktų, kiaušinių), bei skatinti kuo ilgesnį buvimą lauke. Jeigu iš vaiko raciono dėl kokios nors priežasties (alergijos, maisto netoleravimo) reikia pašalinti maisto produktus ar jų grupę, kurie yra vitamino D šaltiniai ar svarbūs vitaminui D (pienas, žuvis, kiaušiniai), vitaminą D reikia vartoti ir vyresniems vaikams.
|
Kaip pasirūpinti, kad 1 – 4 metų vaikui netrūktų vitamino D?
Planuodami valgiaraštį taip, kad jame atsirastų toliau paminėtų produktų, pasirūpinsite, kad jūsų mažylis vartotų pakankamai maisto, kuriame yra vitamino D.
Maistiniai vitamino D šaltiniai
- Riebios žuvys, pavyzdžiui, lašiša, konservuota ar kitaip ruošta sardinė, skumbrė, upėtakis ir tunas arba jų patiekalai, tokie kaip žuvies pyragas ar maltinukas.
- Kiaušiniai.
- Vitaminu D papildyti pusryčių dribsniai (žr. maistingumo informaciją ant pakelio).
- Vitaminu D papildytas aliejus ar sviestas (žr. maistingumo informaciją ant pakelio).
- Vitaminu D papildytas specialus pieno gėrimas vaikams nuo 1 arba 2 metų.
Ar vitaminas D yra svarbiausia maistinė medžiaga?
Ne, norint gerai jaustis, vienodai svarbios ir reikalingos visos maistinės medžiagos. Daugiau informacijos, padėsiančios subalansuoti šeimos valgiaraštį, rasite straipsniuose „Kaip maitinti mažylį“. Tačiau pavyzdį pateikiame ir čia…
Pusryčiai | Pietūs | Vakarienė |
Namuose pagaminta granola su specialiu pieno gėrimu vaikams nuo 1 ar 2 metų pieno gėrimu ir šviežiais vaisiais | Žuvies pyragas iš riebios žuvies su žirneliais ir kukurūzais
1/4–1/2 bananas su saldžiu kremu |
Suktinukas su kiaušiniu ir daržovėmis
Vynuogės |
Kaip dar galima įtraukti daugiau riebios žuvies į mažylio mitybą:
Gaminkite įvairius riebios žuvies pyragus, lašišos ir brokolių apkepą. Paragaukite skrudintos duonos su skumbrės užtepėle ar sardinėmis. Taip pat galite išbandyti tunu įdarytą keptą bulvę, pagardinti picą tunu ar lašiša, pasigaminti upėtakio ir daržovių troškinį bei lašišos pirštelius.
Jei perskaitę šį straipsnį vis tiek nerimaujate, kad jūsų vaikas negauna pakankamai vitamino D, kreipkitės į savo sveikatos priežiūros specialistą. Gali būti naudinga su savimi pasiimti šį straipsnį – bus lengviau aptarti, kas jums kelia nerimą ir ką jau išbandėte.