Mažylis negeria pieno

 

Vaikas negeria pieno. Vaikas geria piena is buteliuko su snapeliu
Autorius: 
Eugenija Nazimoviene

Vaikų ligų gydytoja

 

Kodėl mažylis negeria pieno?

Ne jis vienas…

Dažnai vaikas iki 2 metų būna išrankesnis maistui ar gėrimui ir jį pamaitinti gali būti sudėtinga – tai visiškai normalu ir paprastai trunka tol, kol vaikui sukanka 4 metai. Vieni mažyliai labai nenoriai ragauja naujų produktų ar gėrimų (tai vadinama neofobija, kuri, manoma, yra natūralus evoliucinis instinktas, saugantis vaikus nuo jiems nesaugaus maisto), kiti vaikai ima nebevalgyti maisto ar negerti skysčių, kuriuos anksčiau mėgo (tai vadinama per dideliu išrankumu), o kai kurie taiko abi šias taktikas! Daugiau apie tai galite pasiskaityti straipsnyje „Mažylis labai išrankus maistui“. Dėl vienokių ar kitokių priežasčių dažnai 1 – 4 metų vaikas ima nebemėgti pieno.

 

Kodėl mums reikia pieno?

Pienas, sūris ir varškė – pieno produktai, kuriuose yra kalcio, baltymų, šiek tiek vitaminų ir mineralų. Jūsų mažyliui kalcio reikia, kad kaulai ir dantys vystytųsi sveikai. Augant vaikui, kalcio poreikis tik didės, todėl svarbu jį skatinti mėgautis pienu, taip pat kitais pieno produktais – tai sveikos ir subalansuotos mitybos dalis.

Kiek? Pieno ar jo produktų 1 – 4 metų vaikui reikėtų pasiūlyti atsigerti arba pavalgyti 3 kartus per dieną. Daugiau informacijos rasite straipsniuose „Kaip maitinti mažylį“.

 

Kuo blogas pienas?

Niekuo. Tiesiog kai kuriems vaikams prireikia daugiau laiko nei kitiems pamėgti tam tikrą maistą ar gėrimą, o kiti nusprendžia nebevalgyti ar nebegerti to, ką anksčiau mėgo. Mažyliai mokosi mėgdžiodami kitus žmones, ypač jus, todėl jeigu jūs patys mėgstate pieną, labiau tikėtina, kad jį mielai gers ir jūsų mažylis. Jeigu pieno nepatiekiama šeimai susėdus prie stalo arba jūs jį geriate atskirai nuo vaiko, mažylis nesupras, kad pieną gerti naudinga.

Maistą stipriausiai pajaučiame skonio receptoriais, bet valgant dalyvauja ir kiti mūsų pojūčiai: rega, uoslė, lytėjimas. Nežymiems kvapo, skonio ar temperatūros pokyčiams jautresni vaikai gali atsisakyti nauju būdu paruoštų produktų ar gėrimų, net jeigu anksčiau mielai juos valgydavo ir gerdavo. Taip gali nutikti, kai motinos pienas ar mišinys kūdikiams pakeičiamas karvės pienu, specialiu pieno gėrimu arba specialiu pieno gėrimu, skirtu vaikams nuo 1 arba 2 metų amžiaus.

 

Kas padeda geriausiai ir kodėl?

Kas gali padėti
Ar jūs…
Kodėl tai veiksminga?
kasdien patiekiate pieno šeimai susėdus prie stalo? Mažyliai mokosi mėgdžiodami. Matydamas, kaip jūs arba kiti vaikai geria pieną, valgo juo užpiltus pusryčių dribsnius ar kitą su pieno produktais pagamintą maistą, mažylis ir pats mieliau gers ar valgys pieno produktus. Taip jis išmoks, kad šis maistas tinkamas valgyti.
pieną patiekiate įvairiais būdais, ne tik stiklinėje. Jeigu vaikas atsisako gerti, paimate jo stiklinę nieko nekomentuodami ir bandote iš naujo kitą dieną? Pienu galima užpilti pusryčių dribsnius be cukraus ar su sumažintu cukraus kiekiu, namų gamybos granolą, iš jo ruošti pudingus arba gaminti makaronų padažą. Su pienu galima paruošti avižinę košę, iškepti varškėčių arba suplakti pieno kokteilį su šviežiais vaisiais ir uogomis. Taip jūsų vaikas gaus ne tik pieno, bet ir kitų vertingų maisto produktų.
jeigu vaikas atsisako gerti, paimate jo stiklinę nieko nekomentuodami ir bandote iš naujo kitą dieną? Mažyliams, dažnai matantiems tam tikrą maistą, jis tampa priimtinas. Nenusiminkite, jeigu pirmus kartus vaikas atsisakys gerti pieną arba staiga pradės jo nebemėgti. Pasiūlykite jo vėl kitą dieną – gali prireikti kelių bandymų, bet stengtis verta!
kad vaikas gautų reikalingų maistinių medžiagų, į jo mitybos racioną įtraukiate kitų pieno produktų? Galite mažyliui pasiūlyti sūrio ar jogurto, pieno produktų be cukraus, varškės ir kefyro. Jogurtą galima patiekti su vaisiais, juo užpilti pusryčių dribsnius arba užšaldyti ir pasiūlyti vietoj ledų. Sūrį galima valgyti užkandžiams su krekeriais arba juo apibarstyti maistą, pavyzdžiui, makaronus ar apkepą. Taip pat galite su vaiku išsikepti picą ir ją apibarstyti tarkuotu sūriu.
vietoj pieno vaikui nesiūlote saldintų gėrimų, pavyzdžiui, limonado ar sulčių? 1 – 4 metų vaikui tinkamiausias gėrimas yra vanduo. Nuo saldintų gėrimų gali atsirasti dantų ėduonis, taip pat juos gerdamas vaikas gali mažiau norėti kitų produktų.

 

Praktiški patarimai

  • Pieną gerkite kartu su savo mažyliu ir kalbėkitės, ką dar galite iš jo pagaminti.
  • Apie pieną kalbėkite teigiamai.
  • Pieną šiek tiek pašildykite, užuot davę gerti tiesiai iš šaldytuvo.
  • Apsipirkdami leiskite vaikui išsirinkti naują, būtent pienui skirtą puodelį, pavyzdžiui, su jo mėgiamu personažu.
  • Žaiskite su pienu tarp valgymų – įpilkite pieno į dubenėlį ir leiskite mažyliui jame pūsti burbulus arba šiaudeliu „piešti“ įvairias formas.
  • Pabandykite kitų rūšių pieną. Jeigu mažylis nemėgsta karvių pieno, pasiūlykite jam specialaus pieno gėrimo, skirto vaikams nuo 1 arba 2 metų.
  • Leiskite vaikui išsirinkti mėgiamų vaisių ir padėkite suplakti juos į kokteilį kartu su pienu.
  • Kartu gaminkite pieno pudingus arba kremus.
  • Ant stalo pastatykite mažą ąsotėlį su pienu ir leiskite mažyliui pačiam įsipilti pieno į pusryčių dribsnius ar puodelį – taip, kaip darytumėte patys.