Mažylis per daug sveria
Aplinkoje gausu priminimų, kad mūsų visuomenė stambėja ir vis daugiau vaikų sveria per daug arba yra nutukę. Naujienų portaluose, žurnaluose ir televizijos laidose tikrai netrūksta patarimų šia tema. Bet kaip žinoti, kada verta sunerimti dėl savo mažylio svorio?
Ar verta nerimauti?
Kai kurie vaikai natūraliai stambesni už kitus ir jų svoris gali atitikti viršutines augimo diagramos kreives (vadinamas procentilėmis). Tai gali būti visiškai normalu ir net sveika. Bet jeigu mažylio svoris didesnis nei viršutinė procentilės linija arba kerta kelias linijas, atėjo laikas kreiptis pagalbos į specialistą. Galbūt jūs jau žinote, kad jūsų mažylis sveria per daug. Šiaip ar taip, jau žengėte pirmą žingsnį reikiama linkme, kad padėtumėte savo mažyliui augti jam tinkamiausiu būdu.
Kodėl mažylis sveria per daug?
Mūsų formos ir dydžiai skiriasi. Apsidairykite po žaidimų aikštelę arba prekybos centrą – pastebėsite tiek išstypusių, tiek smulkučių, liesų ar apvalesnių žmonių. Dažnai vien iš kūno formos galima nuspėti, kurie tėvai kurio mažylio! Kūno sudėjimas priklauso ir nuo prigimties, ir nuo gyvenimo būdo. Ne viską lemia genai. Svarbūs ir visos šeimos įpročiai – kuo ir kaip maitinate savo vaiką, kiek vaikas juda. Jeigu valgydami ar gerdami suvartojame daugiau kalorijų, nei išnaudojame kokiai nors veiklai, galime sustorėti arba nutukti.
Kodėl tai svarbu?
Storam arba nutukusiam mažyliui gali kilti problemų ne tik vaikystėje, bet ir tolesniame gyvenime. Nutukusių vaikų savivertė dažnai būna žemesnė nei bendraamžių, o elgesys problemiškas. Užaugę jie dažniau kenčia nuo širdies ligų, cukrinio diabeto ar patiria insultą. Jeigu veiksmų imsitės dabar, padėsite mažyliui susikurti teisingus mitybos įpročius, kurie pravers vėliau.
Kuo galiu jam padėti?
Gera naujiena – mažylio nereikia priversti laikytis dietos ar lieknėti. Tereikia jam reguliariai pasiūlyti sveikai pavalgyti ar užkąsti, leisti numalšinti alkį nekontroliuojant maisto kiekio ir rodyti gerą pavyzdį.
Tam tikrus produktus (pavyzdžiui riebius ar saldžius užkandžius, tokius kaip traškučiai, saldumynai ir saldinti gėrimai) uždraudę arba siūlydami kaip apdovanojimą, paversite juos dar patrauklesniais, todėl mažylis gavęs progą jų užvalgyti gali persivalgyti. Kita vertus, jeigu vaikui leisite bet kada pasičiupti nevertingo maisto ir neturėsite nusistovėjusios valgymų bei užkandžių rutinos, tikėtina, kad mažylis prisivalgys nemaistingų produktų ir naudingesniam maistui tiesiog neliks vietos. Taigi, kaip viską subalansuoti? Skaitykite toliau ir sužinosite.
Per daug
Ar jūs.. |
Per mažai
Ar jūs… |
draudžiate valgyti kai kuriuos maisto produktus? | neturite nusistovėjusios valgymo rutinos? |
kontroliuojate mažylio suvalgomo maisto kiekį? | ribojate kai kurių maisto ir gėrimų vartojimą? |
maistą naudojate kaip apdovanojimą? |
Kas padeda geriausiai ir kodėl?
Kas gali padėtiAr jūs… |
Kodėl tai veiksminga? |
laikotės aiškiai nustatyto valgymo ir užkandžių režimo?
|
1 – 4 metų vaikams reikia valgyti po nedaug ir dažnai. Geriausias režimas – 3 pagrindiniai valgymai ir 2 arba 3 užkandžiai tarp jų. Nerimaujant, kad mažylis sveria per daug, neverta jo valgydinti rečiau. Maitinantis reguliariai išvengiama peralkimo ir persivalgymo, kuriuos gali sukelti pernelyg ilgi tarpai tarp valgymų ar nuolatinis užkandžiavimas. Jeigu norite sužinoti daugiau, kaip planuoti sveikus ir maistingus užkandžius, perskaitykite patarimus straipsnyje „Kaip maitinti savo mažylį“. Įsidėmėkite, kad ką ir kada valgyti, sprendžiate jūs. |
leidžiate mažyliui pačiam nuspręsti, kiek jis nori valgyti? | 1 – 4 metų vaikai patys geriausiai žino, kiek maisto jiems reikia. Tokio amžiaus vaikų apetitas priklauso nuo individualių energijos ir augimo poreikių. Jeigu tik vaikui leidžiama valgyti tiek, kiek nori jis pats, mažylis iš tiesų geba puikiai pajusti, kiek maisto jam reikia. Neverskite jo ištuštinti lėkštę ir neribokite duodamo maisto kiekio. Tokio amžiaus vaikų apetitas keičiasi priklausomai nuo dienos ar valgymo. Įsidėmėkite, kad mažylis pats turi nuspręsti, kiek valgyti. |
kaloringą, riebų ir saldų maistą patiekiate kartu su kitu valgiu, o ne vietoj jo ar maistingų užkandžių? | Tam tikrų maisto produktų draudimas gali padaryti daugiau žalos nei naudos. Toks maistas tampa dar patrauklesnis, o pasitaikius progai pavalgyti uždraustų produktų mažylis gali persivalgyti. Ypatingai lengva persivalgyti daug cukraus turinčių produktų, nes polinkis į saldumynus žmonėms įgimtas. Šio maisto galima pasiūlyti 1 – 2 kartus per savaitę, bet tik vieną konkretų produktą, pavyzdžiui, porciją ledų, o ne visus namuose esančius saldumynus. Galima darbo dienomis nuo saldumynų susilaikyti, o jais pasimėgauti savaitgalį. |
už gerą elgesį vaiko neapdovanojate saldžiais ir riebiais užkandžiais? | Jeigu maistą – ypač saldžius ir riebius užkandžius – naudojate kaip apdovanojimą, jis tampa ypatingas. Sugalvokite kitų būdų, kaip išreikšti džiaugsmą, kad vaikas atsižvelgė į jūsų prašymą: kartu paskaitykite pasaką, pažaiskite mažylio mėgiamą žaidimą, nueikite pasisupti arba paskambinkite močiutei. Fizinis aktyvumas ypač naudingas, todėl pasirinkite veiklą, kurios metu mažylis daugiau pajudėtų. |
rūpinatės sveikais visos šeimos valgymo įpročiais? | 1 – 4 metų vaikai mokosi iš jūsų ir kitų aplinkui esančių žmonių. Rodykite gerą pavyzdį ir jūsų mažylis be didelių sunkumų išmoks valgyti tinkamai. Pasistenkite valgyti susėsti visa šeima ir valgykite sveikai. Visiškai neverta mažyliui ruošti sveiką ir subalansuotą patiekalą, o patiems valgyti ką nors kitą – vaikas norės to, ką valgote jūs. Indus su maistu padėkite stalo viduryje, kad kiekvienas galėtų įsidėti, ko nori. Taip mažylis išmoks valgyti tiek, kiek norisi. Pasistenkite valgyti atsipalaidavę ir smagiai leiskite laiką. Jeigu mažylis nevalgo daržovių, perskaitykite patarimus straipsnyje „Mažylis nevalgo daržovių“. |
Būkite aktyvūs
Jeigu valgydami ar gerdami suvartojame daugiau kalorijų, nei išnaudojame fizinei veiklai, galime nutukti. Todėl aktyviai leiskite laiką su šeima ir pasistenkite, kad jūsų mažylis daugiau judėtų.
- Jeigu saugu, į darželį eikite arba važiuokite dviračiu.
- Žaiskite gaudynių arba judrius žaidimus su kamuoliu.
- Lietingomis dienomis iš pagalvėlių, antklodžių ir skalbinių krepšio namuose galima pasistatyti kliūčių ruožą! Arba kartu su mažuoju pašokinėkite vietoje ar liuoksėkite po kambarį.
- Pakvieskite mažylį padėti jums buityje. Vaikai mėgsta mėgdžioti suaugusiuosius, be to, taip jie susiformuos naujų naudingų įgūdžių.
Jeigu išbandėte šiuos patarimus, bet vaiko mityba jums vis dar kelia nerimą, pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu.
Pagrindiniai principai
- Jūsų mažylis puikiai jaučia savo alkį ir sotumą, todėl pats turėtų spręsti, kiek jam valgyti ir gerti.
- Jūsų mažyliui reikalingas valgymo režimas: 3 pagrindiniai valgymai ir 2 arba 3 sveiki užkandžiai. Todėl jūs turėtumėte nuspręsti, ką ir kada jis valgys bei gers.
- Mažylis mokosi iš jūsų ir kitų šeimos narių, todėl sveikus ir maistingus patiekalus valgykite visi drauge.