Riebalai – pagrindinis vaikų iki dvejų metų energijos šaltinis

Kada žmogus išgyveną didžiausią augimo šuolį? Taip, pirmaisiais gyvenimo metais. O pirmasis mėnuo kūdikio gyvenime išskirtinis tuo, kad tuo metu kūdikis turi ir didžiausią santykinį energijos poreikiui. Tai reiškia, kad vienam kilogramui svorio jam reikia net apie 100 kilokalorijų (kcal).  Įdomu ir tai, kad vaikai iki dvejų metų jiems reikiamą energiją gauna daugiausiai iš riebalų.

Bērns ēd ar karoti, sēžot barošanas krēslā.

Gydytojos Justės Parnarauskienės ir dietologės Linos Barauskienės paklausėme, kodėl riebalai tokie reikšmingi kūdikių ir mažų vaikų mityboje.

 

Svarbi subalansuotos mitybos dalis

„Suaugęs žmogus apie 40-60 proc. jam reikalingos energijos gauna iš angliavandenių, o vaikai jiems reikiamą energiją gauna daugiausiai iš riebalų. Literatūroje teigiama, kad vaikams iki dvejų metų riebalai yra pagrindinis energijos šaltinis. Tad riebalai yra svarbi subalansuotos mitybos dalis, reikalinga augimui, fiziniam aktyvumui, vystymuisi ir riebaluose tirpių vitaminų A, D, E, K įsisavinimui“, – komentuoja gydytoja dietologė Lina Barauskienė.

 

Iš ko sudaryti riebalai ir kam jie reikalingi?

Riebalai sudaryti iš riebiųjų rūgščių, kurių daugelis yra esminės. Tai reiškia, kad jų turime būtinai gauti su maistu, nes organizmas pats šių riebiųjų rūgščių pasigaminti negali.

„Kiekvieną žmogaus ląstelę sudaro riebalinis apvalkalas. Riebalai yra pagrindas, iš kurio gaminasi hormonai, įvairios kitos medžiagos, kurios reikalingos reakcijoms, vykstančioms organizme. Taip pat kūdikystė yra intensyvus smegenų neuronų vystymosi periodas, o kiekvieną nervą supa riebalinis sluoksnis, ir, trūkstant riebalų maiste, gali atsirasti neurologiniai, psichologiniai sutrikimai“, – sako gydytoja Justė Parnarauskienė.

 

Sveikam augimui reikalingas visas spektras riebalų rūgščių

„Riebalai labai skirtingi, jie skirstomi į sočiuosius, mononesočiuosius, polinesočiuosius. Ir visi jie yra reikalingi, netgi tas pats cholesterolis, kuris daugeliui kelia baimę, yra reikalingas organizmui, nes jis įeina į kiekvienos ląstelės sudėtį, reikalingas hormonų gamybai bei vitamino D apykaitai“, – sako dietologė L. Baranauskienė.

Tam, kad kūdikis gautų visą spektrą riebalų rūgščių, reikia į jo mitybą įtraukti skirtingus riebalus.

„Saulėgrąžų aliejus yra oleino ir linoleno riebalų rūgščių šaltinis, šios rūgštys svarbios odai. Rapsų aliejus – puikus Omega-3 riebalų rūgščių šaltinis. Jos svarbios regėjimui, nervų sistemos, smegenų vystymuisi, netgi siejamos su intelektu. Kokosų aliejus yra sočiųjų riebalų rūgščių ir vidutinio ilgio grandžių riebalų rūgščių šaltinis. Šios riebalų rūgštys stimuliuoja žarnyno motoriką, bei minkština išmatas, todėl mažina vidurių užkietėjimą“, – sako gydytoja dietologė.

 

Specialistų nuomonė apie palmių aliejų kūdikių mišinukuose

„Palmių aliejus yra unikalus tuo, kad tai yra augalinis aliejus, kuris kambario temperatūroje yra kietas. Tai reiškia, kad jis turi sočiųjų riebalų rūgščių trumpomis grandinėmis, kurios yra itin svarbios vystymosi stadijoje. Vis dėlto žmonės vis dažniau atsižvelgia į ekologinį aspektą, dėl kurio palmių aliejus vis rečiau naudojamas maisto produktuose, taip pat ir kūdikių mišinukuose“, – komentuoja gydytoja J. Parnarauskienė.