24 savaitė
Dėl padidėjusio pilvo ir svorio pasikeitė kūno svorio centras, todėl gali atsirasti nugaros skausmų. Sužinokite, kaip palengvinti skausmą ir sumažinti nuotaikos svyravimus.
Kas vyksta jūsų kūne?
Padidėjęs pilvas ir svoris dažniausiai lemia apatinės nugaros dalies skausmus. Dėl padidėjusio progesterono kiekio minkštėja dubens raiščiai, kad galėtų įsitempti ir leisti mažyliui išvysti pasaulį. Tuo pat metu pradeda atsipalaiduoti nugaros raiščiai ir šioje srityje jaučiama papildoma apkrova. Nugaros skausmus gali sukelti ilgas buvimas netinkamoje padėtyje arba staigus pasisukimas (net lovoje). Dėvėkite patogią avalynę su žema pakulne, dirbkite su pertraukomis, pakelkite kojas iki sėdynės lygio. Dabar pats laikas pratimams ant kamuolio arba plaukti.
Ypatingą dėmesį vertėtų skirti nuotaikos svyravimams nėštumo metu. Ar jūsų nuotaika keičiasi staiga? Ar pradedate verkti ar pykti be priežasties? Emocijos gali kisti dėl besikeičiančių hormonų. Dėl hormonų lygio svyravimų galite jaustis pažeidžiama, nerami. Tai panašūs jausmai, su kuriais susiduriate prieš menstruacijas. Taip pat daugelis moterų gali nerimauti dėl ateities. Jei ir jūs taip jaučiatės arba nerimaujate dėl to, pabandykite pasidalyti šiomis emocijomis kartu su partneriu arba žmogumi, kuriuo pasitikite. Jeigu draugaujate su kita mama, galite kreiptis patarimo į ją. Tai padės jums nusiraminti.
Vaiko vystymasis dvidešimt ketvirtąją nėštumo savaitę
Vaikas jau 26–30 centimetrų ir sveria maždaug 500–600 gramų. Šiuo metu vaikas auga ypač greitai ir dabar galime kalbėti apie vaisiaus galimybę išgyventi ne įsčiose. Vis dėlto tikimybė išgyventi ne jūsų kūne kol kas lieka labai maža, nes kraujagyslės plaučiuose dar tik vystosi, o alveolės tvirtėja (tai reikalinga deguonies apytakai organizme). Plaučiuose taip pat pradeda gamintis medžiaga, neleidžianti sulipti alveolių sienelėms. Šiame etape jau visiškai susiformavo vidinė ausis, atsakinga už kūno pusiausvyrą. Be to, vaikas pradeda suprasti, kad yra aukštyn kojomis, jaučia, jog plaukioja ir juda.
Nėščiųjų diabetas – ar jums jis gresia?
Nėščiųjų diabetas atsiranda tik nėštumo metu, kai padidėja cukraus kiekis kraujyje. Negydomas nėščiųjų diabetas gali padidinti riziką, kad vaikas išvys pasaulį turėdamas antsvorio. Taip pat didesnė rizika, kad ateityje vaikas turės antsvorio ir sirgs diabetu. Būtent todėl reikia reguliariai tikrintis dėl nėščiųjų diabeto. Dvidešimt ketvirtąją savaitę galima atlikti testą dėl gliukozės tolerancijos.
Jei jums diagnozuotas nėščiųjų diabetas, būtina laikytis specialios gydytojo paskirtos dietos.
Kaip galite prisidėti prie vaiko sveikatos
Gautos nėštumo metu ir pirmaisiais trimis gyvenimo metais maistinės medžiagos turi didelės įtakos vaiko ląstelių ateičiai.