13 savaitė
Tryliktąją nėštumo savaitę jūsų krūtys pradeda ruoštis kūdikio maitinimui. Mažylis toliau vystosi ir auga. Sužinokite, kaip reikia elgtis, kad ateityje mažylis būtų sveikas.
Kas vyksta jūsų kūne?
Nors mažylis dar negreit išvys šviesą, jūsų krūtys ir pieno liaukos jau rengiasi maitinimui. Krūtys tampa jautrios. Netrukus jos pradės išskirti geltoną skystį, vadinamą priešpieniu. Priešpienyje yra gausu maistinių medžiagų. Vaikui gimus tai bus pirmasis maistas, kol pieno liaukos pradės gaminti tikrą pieną.
Jūsų gydytojas, tikriausiai, rekomenduos pakeisti įprastą liemenėlę į liemenėlę nėščiosioms, specialiai pritaikytą augančiai krūtinei. Nors nėra jokių įrodymų, kad liemenėlė su lankeliais kenktų krūtinei, vis dėlto geriau rinktis specialius drabužius nėščiosioms, pagamintus iš elastinės medžiagos. Jeigu nėštumo metu krūtinė jums kelia rūpesčių, pamasažuokite ją sutelkdamos ypatingą dėmesį speneliams. Jūsų krūtinė maža? Nesijaudinkite, dydis žindymui įtakos neturi.
Jūsų vaiko vystymasis 13-ąją nėštumo savaitę
Šiuo metu vaisiaus dydis yra apie 8 сm, jis gali sverti iki 20 gramų. Jo galva yra trečdalio kūno dydžio. Ausys ir akys jau vietoje. Kremzlinis skeleto pagrindas virsta kauliniu. Vystosi lytiniai organai. Vaisius jau gali girdėti garsus ir atsibudęs yra aktyvus: juda ir spardosi, bandydamas paliesti viską aplinkui ir čiulpti didįjį pirštą. Inkstai pradeda dirbti ir išskirti šlapimą į šlapimo pūslę. Įdomus faktas: jei švelniai paspausite savo pilvą, mažylis pradės instinktyviai ieškoti spenelio, kad prie jo prisiliestų.
Vaisiaus vystymasis tryliktąją nėštumo savaitę:
- doplerografijos metu galima išgirsti vaiko širdies plakimą;
- virškinimo trakte pradeda formuotis žalsvai juoda medžiaga, vadinama mekonijumi (pirmosios išmatos);
- ant vaisiaus kūno atsiranda plonų plaukelių – lanūgo, atliekančių apsauginę funkciją;
- šiuo laikotarpiu stiprėja vaisiaus skeletas ir raumenys;
- stiprėja čiulpimo ir rijimo refleksai;
Kaip galite prisidėti prie savo mažylio sveikatos
Vaikui vystantis įsčiose būtinos aukštos kokybės maistinės medžiagos. Maistinių medžiagų kokybė ir kiekis, kurį teikia jūsų kūnas per placentą, lemia vaiko sveikatą ateityje. Ląstelės yra tiesiogiai veikiamos jūsų suvartojamo maisto ir tai turi įtakos, kaip jos funkcionuos toliau. Tokiu būdu, sveika ir subalansuota mityba šiuo metu teigiamai veikia vaiko sveikatą ir turi įtakos gerai vaiko sveikatos būklei ateityje. Tai atskleidžia tyrimų rezultatai.